Αναπαραγωγή Νεκροί νεοσσοί έξω από την φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GrigorisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλημέρα παιδιά! Καλό μήνα! Χτες βγήκαν τρία πουλάκια από τα πέντε αυγά από τα άσπρα λιποχρωματικά που είχα. Παρατηρώντας τα χτες όλη μέρα τα τάιζαν και οι δύο γονείς, αλλά σήμερα τα δύο ήταν πεταμένα στον πάτο νεκρά,. Τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο αρσενικός γιατί είναι πάρα πολύ πυρωμένος;
 
Aν τα νύχια και οι άκρες των πτερών δεν ήσαν πληγωμένες, πρόκειται για ατύχημα. Τα παρέσυρε η κανάρα σε κάποιο απότομο πέταγμα. Υπάρχουν απαντήσεις και γι' αυτές τις περιπτώσεις
 
@Tony Forpus Είναι παρά πολύ ήρεμος τρώει ταΐζει την θηλυκιά αλλά άμα αρχίσει δεν σταματάει είναι τόσο πυρωμένος που κελαιδαει με ανοιχτά φτερά αλλά δεν κυνηγάει την θηλυκιά
[automerge]1588587439[/automerge]
Aν τα νύχια και οι άκρες των πτερών δεν ήσαν πληγωμένες, πρόκειται για ατύχημα. Τα παρέσυρε η κανάρα σε κάποιο απότομο πέταγμα. Υπάρχουν απαντήσεις και γι' αυτές τις περιπτώσεις

Ευχαριστώ πολύ... Μπορεί να έγινε και αυτό αλλά άμα είναι στον πάτο και το τρίτο και τελευταίο πουλάκι θα έχει συμβεί το ίδιο;
 
Εμένα μου έτυχε μπροστά στα μάτια μου αρσενικός να πιάνει τους νεοσσούς μιας ημερας και να τους πετάει κάτω.χωρις να τους κάνει ζημιά. Τους επανεφερα στη φωλια χωρίζοντας με χωρισμα τον αρσενικό. Μετά από 6 μέρες τον έβγαλα και τους τάιζε κανονικά. Ήμουν τυχερός που το είδα φαντάζομαι.
 
Back
Top