Ασθένειες Νεκροί νεοσσοί, επόμενη κίνηση

Xristos44

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
48
Πόλη
Kavala
Καλησπέρα,αν και χρόνια ασχολούμαι με την εκτροφή και άκουγα από πολλούς αυτό το περιστατικό δεν μου συνέβη ποτέ..-αν είναι αυτό που υποψιάζομαι- χθες βρήκα νεκρούς 2 νεοσσούς και σήμερα άλλους δύο από τους συνολικά 5...η θυληκια λευκή στη κοιλιά ήταν λερωμένη το ίδιο και η φωλιά..την πεταξα εννοείται έβαλα καινούργια τσόχα και το μικρό μέσα...που δεν το βλέπω να έχει πολλές πιθανότητες ζωής...τώρα τι γίνεται...να δώσω κάποιο φάρμακο..να περιμένω..;από όσο ξέρω αν υπάρχει αυτή η ασθένεια που μεταδίδεται από τους γονείς πειράζει μόνο τα μικρά..παρόλο αυτό αποκλείεται να τα βάλω σε δεύτερη γέννα αν δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι υγιής..οπότε κάνω κάποια θεραπεία η όχι;
 
Αν εννοείται το black spot θα πρέπει πρώτα να επιβεβαιωθεί ότι όντος τα μικρά είχαν! Ή το μικρό που ζει έχει! Δεν είναι απόλυτο ότι θα έχουν όλα τα μικρά της γέννας! Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι τα μικρά έχουν black spot υπάρχει το grog new το οποίο μπαινει στην αυγοτροφη και το καταπολεμά υπάρχουν βέβαια και άλλες λύσεις βέβαια σε προληπτικό επιπεδο
 
Παρατήρησες κάτι στους πεθαμένους ή στον ζωντανό νεοσσό; Π.χ. μαύρη τελεία όπως σου λένε παραπάνω, ήταν ατάιστοι...
Το ζευγάρι σου είναι νεαρό ή έχει κάνει γέννες και την προηγούμενη χρονιά;
Η φωλιά είχε νήμα, νήμα και βαμβάκι, σκέτο βαμβάκι;
 
@ianos οχι μαυρη τελεια... υποψιαζομαι κατι με εντερικα δεν θυμαμαι πως λεγεται ομως το ειχα πρωτο ακουσει πανω απο δεκα χρονια πριν...ο ενας μου φανηκε αταιστος βεβαια αυτο που μου κανει πιο πολυ ειναι να μην ζητουσαν φαγητο τα μικρα...γιατι παρατηροντας τα τις πρωτες μερες ο αρσενικος ταιζε την θυληκια και ταυτοχρονα και οι δυο τα μικρα..μιλαμε για 5 ημερων πουλια...ο αρσενικος και περυσι γεννα η θυληκια πρωταρα..αλλα λογο εμπειριας που εχω το αποκλειω να φταινε η γονεις...ισα ισα μαλιστα τους θεωρω παρα πολυ καλους γονεις..βαμβακι ειχε λιγο το πολυ το αποφευγω κατηγορηματικα γιατι θεωρω οτι κραταει υγρασια και δεν το θελω
 
@Xristos44 Γιατί δεν στέλνεις έναν νεκρό νεοσσό για εξετάσεις ώστε να μάθεις τι συμβαίνει και να λάβεις την κατάλληλη θεραπεία;
Έχεις χρόνο και για θεραπεία και για να πάρεις μια γέννα αν όλα πάνε καλά...
 
Τηλεφώνησέ τους για να τους ρωτήσεις σχετικά με το αν αναλαμβάνουν και για το κόστος και τη μεταφορά, και βάλε ένα πουλάκι σε μια καθαρή σακούλα τροφίμων στο ψυγείο προς το παρόν.
 
@Xristos44 Διατήρησε ένα νεκρό πουλάκι στο ψυγείο/κατάψυξη σε αλουμινόχαρτο/σακουλάκι.



Πάρε τηλέφωνο για οδηγίες, είναι πολύ εξυπηρετικοί...
 
Back
Top