Αναπαραγωγή Νεκροί νεοσσοι σε αυγά lovebirds

Michalisleo

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2013
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, εχω ενα ζευγάρι Lovebirds (το αρσενικό ειναι lutino peach faced και το θηλυκό normal ) τα οποια έχουν γεννήσει πεντε φορές χωρις όμως να εκκολαφθουν τα αυγά και όταν σπάω μετα απο το χρονικό διάστημα που απαιτείται για να εκκολαφθουν έχουν ολα νεκρούς νεοσσούς μέσα. Τι μπορεί να φταίει και τι μπορω να κάνω;
 
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες, τελικα νομιζω απο αυτα που διάβασα οτι φταίει το οτι τα αυγά κρυώνουν και γι αυτο δεν εκκολαπτονται... Οποτε σκέφτομαι στην επόμενη γέννα να βάλλω στη φωλιά υπόστρωμα που δεν έβαζα μέχρι τωρα και ελπιζω να εχω θετικά αποτελέσματα



Καλώς σας βρήκα! 🙂
 
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες, τελικα νομιζω απο αυτα που διάβασα οτι φταίει το οτι τα αυγά κρυώνουν και γι αυτο δεν εκκολαπτονται... Οποτε σκέφτομαι στην επόμενη γέννα να βάλλω στη φωλιά υπόστρωμα που δεν έβαζα μέχρι τωρα και ελπιζω να εχω θετικά αποτελέσματα



Καλώς σας βρήκα! 🙂


Θεωρω πιο πιθανο να υπαρχει προβλημα με την υγρασια της φωλιας παρα με αυτο που λες.😕 Γεγονος ειναι ομως οτι θα επρεπε να τους ειχες δωσει υποστρωμα για να γεμισουν τη φωλια μιας και τα Lovebirds κουβαλανε και γεμιζουν με διαφορα υλικα τη φωλια τους. Μην το βαλεις κατευθειαν εσυ μεσα, εχει στα πετ σοπς κουτακια με υποστρωμα για φωλιες, αγορασε τους και δωστο τους να γεμισουν μονα τους τη φωλια τους. 😉

Δες στο παρακατω βιντεο απο το 0:50 και μετα πως κοβουν χαρτακια και τα βαζουν στα φτερα τους για να τα μεταφερουν στη φωλια.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Γενικα μιλωντας η καταλληλη περιοδος για αναπαραγωγη δεν ειναι τωρα. Αφησε τα να ξεκουραστουν το χειμωνα και προσπαθεις ξανα απο το Φεβρουαριο και μετα. 😉
 
και το πριονιδι ειναι πολυ καλη λυση για υποστρωμα διοτι δεν γινεται πολυ χαλια οταν κωτσηλουν μεσα.
τα πετσοπς εχουν κουτακια για υποστρωμα για παπαγαλους; Εγω εχω βρει μονο νημα σε πετσοπ αλλα αυτο ειναι για καναρινια
 
και το πριονιδι ειναι πολυ καλη λυση για υποστρωμα διοτι δεν γινεται πολυ χαλια οταν κωτσηλουν μεσα.
τα πετσοπς εχουν κουτακια για υποστρωμα για παπαγαλους; Εγω εχω βρει μονο νημα σε πετσοπ αλλα αυτο ειναι για καναρινια

Εχει κι αλλα με ινες απο φοινικα αν θυμαμαι σωστα, εγω ειχα δει εδω. Αλλα και αυτα που προοριζονται στι καναρινια κανουν. Διαφορετικα μπορειτε να τους δωσετε μονοι σας φυσικα υλικα, οπως κομματια απο υφασματα που δεν χρειαζεστε κομμενα σε λωριδες, χαρτι απο το ρολο οπως στο βιντεο ακομη και κανονικο λευκο χαρτι Α4. :)
 
Ευχαριστω πολυ παιδιά για τις πληροφορίες. Τους πήρα χθες ενα υπόστρωμα που ειναι απο μαλακό χαρτί και το έχουν λατρέψει. Θελω να σας ρωτήσω και κατι αλλο, μίλησα με εναν εκτροφεα και του ανέφερα το προβλημα με τους νεκρούς νεοσσούς μέσα στα αυγά και μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα το ζευγάρι που εχω ειναι αδέλφια.. ΥΠαρχει τέτοια πιθανότητα, δηλαδή να παρατηρείται θνησιμότητα μεςα στα αυγά επειδή ειναι αδέλφια; δυστυχώς τα Lovebirds μου δεν έχουν δαχτυλίδι για να διαπιστώσω αν έχουν κάποια συγγένεια.
 
Ευχαριστω πολυ παιδιά για τις πληροφορίες. Τους πήρα χθες ενα υπόστρωμα που ειναι απο μαλακό χαρτί και το έχουν λατρέψει. Θελω να σας ρωτήσω και κατι αλλο, μίλησα με εναν εκτροφεα και του ανέφερα το προβλημα με τους νεκρούς νεοσσούς μέσα στα αυγά και μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα το ζευγάρι που εχω ειναι αδέλφια.. ΥΠαρχει τέτοια πιθανότητα, δηλαδή να παρατηρείται θνησιμότητα μεςα στα αυγά επειδή ειναι αδέλφια; δυστυχώς τα Lovebirds μου δεν έχουν δαχτυλίδι για να διαπιστώσω αν έχουν κάποια συγγένεια.

Το θεωρω αρκετα τραβηγμενο να συμβαινει αυτο χωρις βεβαια τιποτα να αποκλειεται αν δεν γνωριζεις την προελευση τους. Για να υπαρξει θνησιμοτητα μεσα στα αυγα λογω αιμομοξιας θα επρεπε να ειναι αδερφια αρκετων γεννεων, οχι απλα μιας.
 
Το θεωρω αρκετα τραβηγμενο να συμβαινει αυτο χωρις βεβαια τιποτα να αποκλειεται αν δεν γνωριζεις την προελευση τους. Για να υπαρξει θνησιμοτητα μεσα στα αυγα λογω αιμομοξιας θα επρεπε να ειναι αδερφια αρκετων γεννεων, οχι απλα μιας.

συμφωνώ και επαυξάνω :)
 
Back
Top