Ασθένειες Νεκρο καναρινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Μαλλον δεν το ταιζαν οι γονεις του.. Το βρηκα στο πατο του κλουβιου, ζωντανο... Το επιασα και το εβαλα σε αλλο κλουβι.. Η καρινα ηταν προς τα εξω.. Σκεφτηκα να κανω στα γρηγορα αυγοτροφη να το ταισω... Δεν προλαβα ☹. Γιατι δεν το προσεξα πιο γρηγορα;
 
Πόσο ημερών το μικρό; Οι κουτσουλιές του πως ήταν; Μήπως ήταν ήδη άρρωστο και γι αυτό το πέταξαν έξω;

Πραγματικά λυπάμαι! Αλλά η φύση είναι πολύ σκληρή! ☹
 
Ηταν 26 ημερων περιπου... Εκτος φωλιας ειναι και τα τεσσερα.. Τσιμπουν λιγο αυγουλακι, λιγο μαρουλακι αλλα δεν ειδα να τρωνε μονα τους τροφη.. Δεν εδινα πολυ σημασια αυτες τις μερες λογο καποιων προβληματων που εχω.. Αν εδινα ισως να ηταν ζωντανο.. Τα μικρα τα χωρισα και τα εβαλα σπιτι.. Οι κουτσουλιες τους ειναι υγρες.. Θα περασω φωτο του νεκρου καναρινιου απο κατω.. Να μου πειτε την γνωμη σας... Νιωθω απαισια ☹
 
Όταν έχεις πολλά πουλιά, κάποια είναι πιο ευαίσθητα και φεύγουν πριν καν το καταλάβεις. Ηρέμησε, όποιος ασχολείται με ζώα τα περνάει πολλές φορές αυτά ☹
 
26 ημερών και δεν τσίμπαγε μόνο του τίποτα; Εμένα ένα από τα μικρά 20 ημερών τρώει μόνο του... Φυσικά το ταίζουν και οι γονείς του αλλά τσιμπάει και μόνο του... Μήπως είχε κάτι; Πονούσε και δε ζήταγε;

Τώρα δώσε προσοχή στα υπόλοιπα... Αν καταφέρεις να τα ταίσεις εσύ θα ήταν το τέλειο! Οι γονείς δεν τα ταίζουν πια;
 
Σου αναφερα Αλικη πιο πανω οτι τσιμπουσαν... Διαβασε το πιο πανω σχολιο.. Υποψιαζομαι μηπως ηταν αρρωστο και δεν το προσεξα..

Τα ταιζε ο πατερας επειδη η μητερα ηταν στην φωλια και κλωσσουσε τα αυγα που σου ειπα οτι αλλαξα με μια αλλη θηλυκια.. Ισως δεν ζητουσε τροφη.. Δεν ξερω ☹


Θα περασω φωτο σε λιγο που θα μπω απο τον υπολογιστη...
 
Αρα απο πεινα πεθανε οχι απο αρρωστια; Καλα καταλαβα;
 
Δεν νομίζω... Δεν το αποκλείω φυσικά! Αλλά η κοιλιά του μου μοιάζει μαύρη... ☹
 
Αρα μπορει να ειναι αρρωστια και να ειναι και τα αλλα αρρωστα.. Ουφουυυ... Περιμενα ρε παιδι μου να μαθουν να τρωνε και να τα εβαζα στο μεγαλο κλουβι.. Αυτο ειναι που λεμε "οταν κανουμε σχεδια, ο Θεος γελα"
 
Μολις το επιασα στα χερια μου.. Λεω θα του κανω αυγοτροφη, θα φαει.. Θα αρχισει να γινεται καλυτερα.. 5 λεπτα μονο και πεθανε.. Ουτε το αυγο δεν προλαβε να βρασει 😡
 
Παιδιά καλησπέρα... Έχασα ακόμη ενα καναρινάκι ☹. Πολυ υγρές κουτσουλιές κάνουν τα αδέλφια τους και πράσινες.. Τι κάνω; Τι τους δίνω και τι οχι: βοήθεια να σώσω οτι σώζεται..

Ευχαριστω
 
Βάλε φωτογραφία από τις κουτσουλιες και από την κοιλιά για να καταλάβουμε.
 
Δεν μπορώ να δω την φωτογραφία πάντως δύο είναι οι αιτίες :1) δεν ταοζοταν
2)μαρούλι
 
Καλημερα.. Τα μικρα αρχισαν και τρωνε, αυτο ειναι καλο.. Το κακο ειναιμοι κουτουλιες τους, ειναι παααρα πολυ υγρες.. Τους εβαλα ηλεκτρολυτες. Θα αγορασω σημερα κατι σαν κεικ, μαυρο-καρβουνο για την διαρροια.. Ποια η γνωμη σας;
 
Αν δεν τις δούμε δεν μπορούμε να πούμε τίποτα..
 
Back
Top