Αναπαραγωγή Νεκρός αρσενικός στον πάτο του κλουβιού

Kanarinatos

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2019
Μηνύματα
65
Καλησπέρα, το ζευγάρι μου βρίσκεται στη 2η γέννα για φέτος, και ενώ ολα πήγαιναν καλα και σωστά, ξαφνικά βγήκα να τα δω σήμερα το απόγευμα και είδα τον αρσενικό με τα φτερά ανοιχτά, μπρούμυτα στον πάτο του κλουβιού. Δεν μπορω να καταλαβω γιατί έγινε αλλά θα επιθυμουσα να μου δώσετε κάποια οδηγία καθως σήμερα έκανε και το τελευταίο της αυγό. Βάζω άλλο αρσενικό να την ταιζει ή αφήνω την θηλυκή ως έχει;
 
Κρίμα. Έχεις καμιά υπόνοια για το τι μπορεί να έχει συμβεί; Το κοίταξες το σώμα του για κάποιο εύρημα; Το κλουβί έχει προστασία από αρπακτικά;
Όχι, δεν βάζεις κανένα άλλο αρσενικό στο κλουβί. Την αφήνεις μόνη της και το πιθανότερο λειτουργεί όπως χρειάζεται ώστε να εκκολάψει τα αυγά και να μεγαλώσει τους νεοσσούς.
 
@ianos Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ειναι. Το σώμα το έψαξα πολυ καλά και δεν ειδα κάτι. Το κλουβι καλυπτεται πληρως. Θα ανταπεξελθει ομως; Γνωρίζω οτι ο αρσενικος ειναι αυτος που αναλαμβανει πιο πολυ το φαγητό. Σας εχει ξανατυχει κατι αναλογο;
 
Το πιθανότερο είναι ότι ναι, θα ανταποκριθεί πλήρως στις αναγκαιότητες που θα προκύψουν. Και για να χαλαρώσεις (όσο γίνεται) σημειώνω ότι σε μεγάλα εκτροφεία ενίοτε - και προκειμένου να κληροδοτηθούν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στους απογόνους - χρησιμοποιούνται λίγα αρσενικά πτηνά ως επιβήτορες, δλδ ως σπερματοδότες και χωρίς κανέναν άλλον ρόλο στην εκκόλαψη ή ανατροφή των μικρών.
 
Back
Top