Αναπαραγωγή Νεκρός νεοσσός και φωλιά χαλασμένη

apoelultras

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
76
Πόλη
Λεμεσός
Παιδια η καναρα μ εβγαλε τ πουλακι κ το ταιζε μια χαρα... Της ειχα οτι χρειαζοταν στο κλουβι δηλ. Αυγο καθε μερα μηλαρακι η μπροκολο... Μεχρι την 5 μερα ηταν μια χαρα.. Την 6 μερα οταν γυρησα απτο σχολειο το ποθλακι ηταν στον πατο τ κλουβιου πεθαμενο κ η φολια ηταν χαλασμενη.. Τι μπορει να εγινε;
 
Προφανώς, κάποιος χάλασε τη φωλιά. Ίσως ο αρσενικός που έχεις στο κλουβί
Το πουλάκι απο τι πέθανε δεν μπορώ να γνωρίζω...
Δώσε μας λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πουλάκι, αν είδες κάτι που σε προβλημάτισε ίσως, μια πληγή, ένα σημάδι στην κοιλιά...
Κι επισης πες μας και για τους γονείς του: συμπεριφορά κατα την εκκόλαψη, μετα τις γέννες, τάιζε ο μπαμπάς το νεοσσό η τη μητέρα του;
 
Το πουλακι δεν ειχε κανενα σημαδι γιαυτο και προβληματιζομαι... Κατα την εκολαψη ο αρσενικος ταιζε την θυλικια αλλα οταν τ πουλακι γεννηθηκε μονο η μανα ταιζε το μικρο αλλα ο αρσενικος δεν την ταιζε
 
Τι να σου πω τωρα... Το πρωί το είδες και ήταν καλα;
Ζουν σε εσωτερικό χώρο;
Το προηγούμενο βράδυ η καναρα κοιμήθηκε στη φωλιά;
Το αυγό πόσες ώρες το είχες στο κλουβι;
 
Τα κοιταξα το βραδυ και το πρωι πριν να παω σχολειο δεν το ελεξα αλλα οταν γυρυσα και πηγα να το δω ηταν στον πατο τ κλουβιου κ η φωλια χαλασμενη... Το ειχα μεχρι 5 ωρες στο κλουβι και μετα το εβγαζα
 
Προσωπικά δεν γνωρίζω τις αιτίες... έχω κάτι στο μυαλό μου... Που ταυτίζεται με την απάντησή μου σε ένα παρόμοιο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Ψοφια-τα-μικρα-7-ημερων.26630/#post-315191
Και για να απαντήσω στο θέμα σου... αν μέσα στην επόμενη βδομάδα φτιάξει νέα φωλιά... ίσως αυτό να είναι και η βασική αιτία του θανάτου του μικρού. Το ίδιο πιθανό μπορεί να είναι το σενάριο του λάθους, της επίθεσης στη φωλιά, της ενόχλησης από παράσιτα, της απομάκρυνσης μετά το θάνατο του μικρού κλπ...
Θέλω όμως με αφορμή το δικό σου θέμα να "καταθέσω" την άποψή μου γενικά για το θέμα σου ή για παρόμοια θέματα.

Με την ροή της πληροφορίας μάθαμε όλοι γρήγορα...
με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της εξέλιξης ανακαλύψαμε γρήγορα...
με το internet να τρέχει βρήκαμε γρήγορα...
το πως και με τι να γεμίσουμε τα πουλιά μας για να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Ανάλογα λοιπόν με όσα αφύσικα φορτώσαμε τα πουλιά μας, με όλα όσα είδαμε, μάθαμε, ακούσαμε διαβάσαμε ή κυκλοφορούν στο εμπόριο (σε σκευάσματα)...
εισπράττουμε κάποια στιγμή και τα αποτελέσματα...

Είναι φυσικό με την κατάχρηση να βρεθούμε αντιμέτωποι με πουλιά που δημιουργούν νέες φωλιές
και γεννούν αυγά με άλλη συχνότητα...
Μια συχνότητα που δε επιτρέπει στο ζευγάρι να μεγαλώσει ολοκληρωμένα την φωλιά που αρχικά ετοίμασε.
Χρειάζεται λοιπόν "το μέτρο"... σε όλους μας και για όλα, ας μην το ξεχνάμε.
 
Δυστυχώς φίλε μου είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί να "φύγουν" πολύ εύκολα οι νεοσσοί... Μετά την ενηλικίωση μπορείς να πεις πως θα επιβιώσει αλλά και πάλι είναι ευαίσθητα! Την αιτία που πέθανε το μικράκι δεν μπορείς να την ξέρεις.. Ίσως να χρειαζόταν να βάλεις και αυγοτροφή μαζί με το αυγό, ίσως να χρειάζοταν να χωρίσεις τον μπαμπά, ίσως να μην έφταιγες καν εσύ. Είναι πολύ ευαίσθητα και με πολύ αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα.. Οπότε τώρα προσπάθησε να διαβάσεις και να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου, και ξαναδοκίμασε. Εμπειρία μας είναι τα λάθη μας. Είναι λογικό να στεναχωριέσαι αλλά δυστυχώς τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.. Απλά σαν συμβουλή στο λέω, όταν έχεις μικρά θα δίνεις και έτοιμη αυγοτροφή και βραστό αυγό για να είσαι καλυμμένος.
Εδώ θα είμαστε εμείς να σε βοηθήσουμε την επόμενη φορά να κάνεις όσο τον δυνατόν λιγότερα λάθη!
 
Back
Top