Αναπαραγωγή Νεκρός νεοσσός 9 ημερών

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλημέρα παιδιά σήμερα το πρωί είδα μέσα στην φωλιά τον νεοσσό 9 ημερών νεκρό...
Τί μπορεί να ευθύνεται γι αυτό;
 
Εχεις παρατηρησει ομως εντονη φαγουρα, μαυρα ζωυφια στα κορμια των πτηνων; Εχεις δοκιμασει βρεγμενη χαρτοπετσετα στα καγκελα το βραδυ; Αν εχεις οντως παρασιτα, πρεπει αμεσα να τα αντιμετωπισεις. Για τις λοιμωξεις δεν μπορω να απαντησω κατι συγκεκριμενο.
 
Εχεις παρατηρησει ομως εντονη φαγουρα, μαυρα ζωυφια στα κορμια των πτηνων; Εχεις δοκιμασει βρεγμενη χαρτοπετσετα στα καγκελα το βραδυ; Αν εχεις οντως παρασιτα, πρεπει αμεσα να τα αντιμετωπισεις...
Έχω δει έντονη φαγούρα στην θυληκια... Αυτό με την βρεγμενη χαρτοπετσετα τί είναι ακριβώς;
Και πως μπορώ να αντιμετωπίσω τα παράσιτα;
 
Στέλιο, 1)έχει και άλλα πουλάκια η φώλια 2)σε τι κατάσταση είναι το ζευγάρι 3) τι τροφή έχεις για τα μικρά.
 
Καλημέρα παιδιά σήμερα το πρωί είδα μέσα στην φωλιά τον νεοσσό 9 ημερών νεκρό...
Τί μπορεί να ευθύνεται γι αυτό;
Ήταν ο μοναδικός νεοσσός της φωλιάς ή υπάρχουν κι άλλοι που ζουν;
Είχε κανονική ανάπτυξη ή υπήρχαν διαφορές σε σχέση με άλλα ίδια ηλικίας πουλιά;
Ήταν ταϊσμένος ή ήταν με άδειο πρόλοβο;
Παρατήρησες κάτι πάνω στο στήθος ή την κοιλιά του που σε παραξένεψε;
 
Παιδιά ήταν ο μοναδικός νεοσσός... Δεν φάνηκε να είχε πρόβλημα έλλειψης φαγητού καθώς στον πρόλοβο του, είχε τροφή... Το ζευγάρι είναι σε καλή κατάσταση και η τροφή που τους έχω είναι σπόροι, αυγό και μήλο
 
Ελπιζω να τον εχεις ηδη αφαιρεσει..Αποτελει εστια μικροβιων..

Μια φωτογραφια της κοιλιας μπορεις να βγαλεις;
 
Αυτό μοιάζει σαν τραυματισμένο και χωρίς να ξέρω καλά, φαίνεται μικρότερο από 9 ημερών.
 
Το έχω αφαιρέσει είδη και το έχω πετάξει...
Είναι όντως 9 ημερών...
Δεν μπορώ όμως να βγάλω φωτογραφία την κοιλιά του καθώς το έχω πετάξει :-/
 
Οντως για 9 ημερων δεν το κανεις..υποσιτισμενο ηταν; Βεβαια ειπες οτι ηταν ταισμενο... Οι γονεις εχουν καποια συγγενεια;
 
Σας στέλνω μία φωτογραφία μήπως μπορείτε να καταλάβετε περισσότερα σαν πιο έμπειροι...
View attachment 33617
Θα έπρεπε να είναι κάπως ποιο μεγάλο...
Μια φωτογραφία της κοιλιάς για να δούμε την κατάσταση ή αν υπάρχει μαύρη τελεία, μπορείς να μας ανεβάσεις;
Είναι λευκό καναρίνι κάποιο από τους γονείς του;
 
Back
Top