Ασθένειες Νεκρό καναρίνι γεμάτο μαύρες ψείρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημέρα.. Εδώ και λιγες μέρες ενα καμαρίνι μου ηταν φουσκωμένο. Χθες ήτα πολύ άρρωστο και το έβαλα σπίτι.. Σήμερα τον βρήκα νεκρό και γεμάτος απο ψείρες.. Και το κλουβί. Σήμερα βγήκε απο το αυγό το πρωτο του παιδι.. Υπάρχει πιθανότητα να έχει και η φωλιά. Η μάνα. Και τα υπολοιπα κλουβιά. Τι κάνω; Δεν ψεκασα για τις ψείρες. Τι μπορω να κάνω μέχρι να παω αύριο να το αγοράσω; Έχω νεοσσούς στις φωλιές. Μπορω να εντοπισω τις μαύρες ψείρες; Στις φωλιές; Πανω στα πουλιά;

Ευχαριστω
 
Κατά πάσα πιθανότητα έχουν όλα ψείρες. Θα πρέπει να κάνεις γενικό ψεκασμό σε όλα τα πουλιά και τον εξοπλισμό.
Ο θάνατος του καναρινιού μπορεί να μην οφείλεται στης ψείρες. Αφού πέθανε και κρύωσε βγήκαν όλες έξω και ψάχνουν για νέο ξενιστή.
Στις φωλιές καλύτερα να μην ψεκάσεις αλλά να βάλεις pinex σε σκόνη, νομίζω θα είναι αρκετό.
 
Μέχρι αύριο δεν θα γίνει κάτι δηλαδή; Αν έχουν πανω τους;
 
Καλημέρα.. Εδώ και λιγες μέρες ενα καμαρίνι μου ηταν φουσκωμένο. Χθες ήτα πολύ άρρωστο και το έβαλα σπίτι.. Σήμερα τον βρήκα νεκρό και γεμάτος απο ψείρες.. Και το κλουβί. Σήμερα βγήκε απο το αυγό το πρωτο του παιδι.. Υπάρχει πιθανότητα να έχει και η φωλιά. Η μάνα. Και τα υπολοιπα κλουβιά. Τι κάνω; Δεν ψεκασα για τις ψείρες. Τι μπορω να κάνω μέχρι να παω αύριο να το αγοράσω; Έχω νεοσσούς στις φωλιές. Μπορω να εντοπισω τις μαύρες ψείρες; Στις φωλιές; Πανω στα πουλιά;

Ευχαριστω
Προφανώς είδες μαύρες ψείρες πάνω στο πουλί για να μας το αναφέρεις...
Ήταν πάνω στα φτερά του ή στο δέρμα του... είναι εύκολο να μας βάλεις μια δυο φωτογραφίες...
Τώρα στην ουσία... χωρίς τα ειδικά σκευάσματα δύσκολα θα τις παλέψεις... αν δεν έχεις προσπάθησε μήπως βρεις από φίλο ή έστω να δανειστείς για μια χρήση...
 
Σε τόσο μεγάλη έκταση δύσκολο να κάνει κάτι αλλά μπορείς να βάλεις μερικές σκελίδες καθαρισμένο σκόρδο κοντά στις φωλιές.
 
Ηταν γεμάτος ψείρες. Μαύρα μικρά εντομα.. Και το κλουβί. Τα είδα. Το κλουβί το έχω πλύνει με νερό και χλωρίνη και το άφησα στον ήλιο. Αλλά αυτό το πουλί ηταν σε μεταλικό κλουβί και απο πανω είχε κι αλλά κλουβιά..
 
Ηταν γεμάτος ψείρες. Μαύρα μικρά εντομα.. Και το κλουβί. Τα είδα. Το κλουβί το έχω πλύνει με νερό και χλωρίνη και το άφησα στον ήλιο. Αλλά αυτό το πουλί ηταν σε μεταλικό κλουβί και απο πανω είχε κι αλλά κλουβιά..
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει όλος ο χώρος... Θέλει πολύ καταπολέμηση... αλλά με τα κατάλληλα φέρμακα.
 
Τώρα μέσα στην αναπαραγωγή είναι ό,τι χειρότερο! Αν είσαι τυχερή και είναι μαύρη και όχι κόκκινη ψείρα, τότε ψεκάζοντας με Chevitren τα ενήλικα πουλιά και όλο τον εξοπλισμό και με Pinex Powder τις φωλιές και τους νεοσσούς ίσως τη γλυτώσεις. Αλλά να ξέρεις ότι οι νεοσσοί κινδυνεύουν πιο πολύ απ΄όλα! Οι ψείρες εύκολα τα "νικάνε" και μπορεί να τα βρεις νεκρά εξαιτίας της ψείρας. Ή αν τα παρατήσει η κανάρα γιατί ενοχλείται. Οπότε πρέπει να δράσεις άμεσα! Και φυσικά μέχρι να ξεφορτωθείς τις ψείρες δεν προχωράς σε άλλη γέννα.
 
Είχα πρόβλημα με τα μυρμήγκια και αγόρασα απο το pet shop μια σκόνη.. Αυτός μου είπε οτι βάζει και μέσα στα κλουβιά και μέσα στις φωλιές για τις ψείρες.. Πάντως την δουλεια του την κανει εκτός κλουβιου όσο αφορα τα μυρμήγκια. Δεν βρίσκω πεθαμενα, αλλά ουτε ζωντανά. Εχω ρίξει τώρα στο πατωμα κάτω απο τα κλουβιά αρκετό.. Τώρα για μέσα δεν έβαλα.
 
Σήμερα καταφερα να αγοράσω. Βρήκα το insecticidal bird spray της beaphar. Το ξερετε; Είναι καλό; Έχω ακούσει οτι στις κότες βάζουν στάχτη για τις φτειρες.. Μπορω με κάποιο τροπο να την χρησιμοποιησω για τα καναρίνια;

Ευχαριστω
 
Στις κότες χρησιμοποιούν στάχτη από ξύλο μόνο, κάνουν λάκκους και εκεί οι κότες κυλιούνται και γεμίζουν το σώμα τους στάχτη. Κυρίως το χρησιμοποιούν προληπτικά. Όταν υπάρχει προσβολή στο κοτέτσι, χρησιμοποιούν φάρμακα. Δεν ξέρω αν τα καναρίνια θα είχαν την ίδια αυθόρμητη αντίδραση και αν την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος.
 
Back
Top