Ασθένειες Νεκρό κοκατιλ

dhmhtrhs28 l

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπέρα, χθες το απόγευμα πήγα στο κλουβί και το κοκατιλ ήταν κάτω καθισμενο με το κεφάλι πίσω και δε κουνιόταν όταν έβαλα το χέρι μου μέσα στο κλουβί ήρθε πάνω στο χέρι μου και έπαιζε με το κομποσκινι μου(1η φορά το έκανε αυτό συνήθως όταν έβαζα το χέρι μου μέσα στο κλουβί αυτό απομακρινοταν και με το κομποσκινι έπαιζε όταν τον έβγαζα έξω) του έβαλα τροφή αλλά δε πειναγε. τη τελευταία εβδομάδα τον τάιζα μαρούλι ασπράδι αυγού μπανανα και καρότο(ταυτόχρονα εβαζα και απο τη τροφήτου αλλε μικρήποσότηταγια να τρώεικαι απο φρούτα) το αυγό του αρρσε και το έτρωγε παρα πολυ.
Σήμερα το πρωί το βρήκα νεκρό.
Τι μπορεί να έπαθε?
Ευχαριστώ
[automerge]1652188333[/automerge]
Επιπρόσθετα σας στέλνω και τα κόπρανα του που 1η φορά βλέπω να έχουν τόσο πολύ μαύρο
 
Τελευταία επεξεργασία:
@dhmhtrhs28 l τι ηλικία είχε το πουλάκι;
Το ειχα 6 χρόνια, αυτό γνωρίζω.
[automerge]1652197055[/automerge]
Τι εννοείς του έβαλες τροφή και δεν πεινούσε; Δεν είχε ΜΟΝΙΜΑ τα σπόρια του μέσα στο κλουβί;
Αυτό έγινε χθες το βράδυ του έβαλα τροφή μαζί που είχε Ίδη αυγό
 
Καλησπέρα, λυπάμαι για την απώλειά σας. Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει διάγνωση μέσω διαδικτύου, μόνο η νεκροψία μπορεί να δώσει απαντήσεις. Η διατροφή του ακούγεται κάπως ιδιόρρυθμη, χωρίς να είμαι ειδική στα κοκατίλ, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήταν η πρωτογενής αιτία θανάτου.

Η κατάσταση των κοπράνων είναι πάντα ενδεικτικός της υγείας του πτηνου, αλλά θέλει και προσοχή, γιατί εξαρτάται πολύ και από την διατροφή. Αν στην ζωή του έτρωγε ένα ισορροπημένο μιγμα σπόρων, λαχανικών και αυγοτρφής, και ξαφνικά η διατροφή του κόπηκε στο μισό, τρώγοντας βασικά λαχανικά και φρούτα, τότε αλλαγή στο χρώμα θα υπάρξει. Μπορεί να ήταν σκούρο πράσινο από τα λαχανικά, μπορεί να ήταν και αίμα με πηγή στο άνω γαστρεντερικό που εγινε μαύρο-καφέ από την οξείδωση μέχρι να φτάσει στην έξοδο (αν η αιμορραγία ήταν χαμηλά θα ήταν ακόμα κόκκινο σε κάποιο βαθμό).

Εαν έχετε ακόμα το σώμα του κοκατίλ στο ψυγείο, μπορείτε να ζητήσετε νεκροψία. Αν όχι, μόνο εικασίες θα κάνουμε. Ίσως αν στέλνατε κάποιο τελευταίο δείγμα κοπράνων στην Κομοτηνή? Αλλά δεν ξέρω αν θα δεχθούν ή αν έχει καν νόημα. Είναι πια θέμα δικό σας και των επαγγελματιών στους οποίους θα απευθυνθείτε.
 
Καλησπέρα, λυπάμαι για την απώλειά σας. Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει διάγνωση μέσω διαδικτύου, μόνο η νεκροψία μπορεί να δώσει απαντήσεις. Η διατροφή του ακούγεται κάπως ιδιόρρυθμη, χωρίς να είμαι ειδική στα κοκατίλ, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήταν η πρωτογενής αιτία θανάτου.

Η κατάσταση των κοπράνων είναι πάντα ενδεικτικός της υγείας του πτηνου, αλλά θέλει και προσοχή, γιατί εξαρτάται πολύ και από την διατροφή. Αν στην ζωή του έτρωγε ένα ισορροπημένο μιγμα σπόρων, λαχανικών και αυγοτρφής, και ξαφνικά η διατροφή του κόπηκε στο μισό, τρώγοντας βασικά λαχανικά και φρούτα, τότε αλλαγή στο χρώμα θα υπάρξει. Μπορεί να ήταν σκούρο πράσινο από τα λαχανικά, μπορεί να ήταν και αίμα με πηγή στο άνω γαστρεντερικό που εγινε μαύρο-καφέ από την οξείδωση μέχρι να φτάσει στην έξοδο (αν η αιμορραγία ήταν χαμηλά θα ήταν ακόμα κόκκινο σε κάποιο βαθμό).

Εαν έχετε ακόμα το σώμα του κοκατίλ στο ψυγείο, μπορείτε να ζητήσετε νεκροψία. Αν όχι, μόνο εικασίες θα κάνουμε. Ίσως αν στέλνατε κάποιο τελευταίο δείγμα κοπράνων στην Κομοτηνή? Αλλά δεν ξέρω αν θα δεχθούν ή αν έχει καν νόημα. Είναι πια θέμα δικό σας και των επαγγελματιών στους οποίους θα απευθυνθείτε.
Ευχαριστώ πολυ,πρώτη φορά είχα παπαγάλο και δεν είμαι τόσο εξοικιομενος.
Τωρα το έθαψα στο χώμα. Δε μπορούσα να το βλέπω έτσι.
Απλώς ενδιαφέρομαι να αποκτήσω παλι μικρό κοκατιλ αλλά μα δαχτυλίδι για να είμαι σίγουρος τι έχω.
Ευχαριστώ
 
@dhmhtrhs28 l Εαν δεν έχετε ούτε το σώμα ούτε κουτσουλιές, τότε δεν θα βγει άκρη σοβαρή. Το μόνο που μπορώ να πω με στοιχειώδη σιγουριά είναι ότι η διατροφή του ακουγόταν περίεργη. Γενικά ένα άρρωστο πτηνό το υποστηρίζουμε διατροφικά με σπόρους, όχι λαχανικά και φρούτα, εκτός κι αν ο πτηνίατρος κρίνει οτι χρειάζεται κάτι άλλο.

Θα πρότεινα, προτού πάρετε άλλο πουλάκι, να διαβάσετε λεπτομερώς τις ανάγκες των παπαγάλων, έχουμε εδώ άρθρα για όλα τα συνήθη είδη κατοικιδίων παπαγάλων και φυσικά είμαστε στην διάθεσή σας για επεξηγήσεις και απορίες σχετικά με το μέγεθος κλουβιού, διατροφή, άσκηση, επιλογή υγιούς πτηνού κλπ. Επίσης αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε τα ίδια πραγματα για το νέο πουλάκι, θα χρειαστούν ένα πολύ, μα πολύ βαθύ καθάρισμα.
 
@dhmhtrhs28 l Εαν δεν έχετε ούτε το σώμα ούτε κουτσουλιές, τότε δεν θα βγει άκρη σοβαρή. Το μόνο που μπορώ να πω με στοιχειώδη σιγουριά είναι ότι η διατροφή του ακουγόταν περίεργη. Γενικά ένα άρρωστο πτηνό το υποστηρίζουμε διατροφικά με σπόρους, όχι λαχανικά και φρούτα, εκτός κι αν ο πτηνίατρος κρίνει οτι χρειάζεται κάτι άλλο.

Θα πρότεινα, προτού πάρετε άλλο πουλάκι, να διαβάσετε λεπτομερώς τις ανάγκες των παπαγάλων, έχουμε εδώ άρθρα για όλα τα συνήθη είδη κατοικιδίων παπαγάλων και φυσικά είμαστε στην διάθεσή σας για επεξηγήσεις και απορίες σχετικά με το μέγεθος κλουβιού, διατροφή, άσκηση, επιλογή υγιούς πτηνού κλπ. Επίσης αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε τα ίδια πραγματα για το νέο πουλάκι, θα χρειαστούν ένα πολύ, μα πολύ βαθύ καθάρισμα.
Ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση.
Το κακό είναι ότι βρίσκομαι σε επαρχία και δεν υπάρχει πτηνιατρος γιατί από χθες που ήταν λίγο πεπεσμενο έψαξα αλλά που ν φανταστώ και εγώ ότι θα γίνει αυτό σήμερα και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στη διατροφή του είχα σπόρους με ασπράδι αυγό και μαρούλι
Σπάνια έβαλα και φρούτα γιατί δε τα έτρωγε.
 
Το κακό είναι ότι βρίσκομαι σε επαρχία και δεν υπάρχει πτηνιατρος
Το διαγνωστικό κεντρο Κομοτηνής εξυπηρετεί όλη την Ελλάδα με αποστολές δειγμάτων μέσω κούριερ και το ζευγάρι στο οποίο ανήκει, μια μικροβιολόγος και ένας κτηνίατρος, απαντούν στο τηλέφωνο κάθε μέρα και ώρα αν είναι επείγον. Ένα από τα μπάτζι μου έβγαζε μόνο νερό τις προάλλες μέχρι 12 το πρωί, οι άνθρωποι πραγματικά ενδιαφέρονται για τα ζώα, δεν διαμαρτύρονται. Και ανήμερα το Πάσχα τους είχα πάρει για αποτελέσματα που είχαν βγει. Οκ, αν είναι κάτι καλπάζον πιθανώς να μην το προλάβουν, είναι και στην άλλη άκρη της ελλάδας και το κούριερ δεν διακτινίζεται, αλλά μπορούν να υποστηρίξουν μια δύσκολη κατάσταση μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις και η διάγνωση συνήθως. Προχθές τον έσωσαν τον Σκρουτζάκο μου, θα είχε πεθάνει από αφυδάτωση 100% χωρίς την καθοδήγησή τους.

Στη διατροφή του είχα σπόρους με ασπράδι αυγό και μαρούλι
Σπάνια έβαλα και φρούτα γιατί δε τα έτρωγε.
Τα φρούτα δεν είναι και καμιά καταστροφή αν δεν τα θέλουν , μπορουν να βρουν τα ίδια χρήσιμα διατροφικά στοιχεία σε άλλες τροφές όπως τα λαχανικά, χωρίς την έξτρα φρουκτόζη. Μια ποικιλία στα λαχανικά θα βοηθούσε μαζί με το επώνυμο συσκευασμένο μείγμα σπόρων για το είδος, αλλά για να μην μακρυγορούμε, κοιτάξτε τις σχετικές σελίδες για αυστραλέζικους παπαγάλους και παπαγάλους γενικώς, είναι όλα έτοιμα και εμπεριστατωμένα.
Ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση.
Τπτ, γιαυτό είμαστε εδώ, και πάλι συλλυπητήρια.
 
Back
Top