Γενικά Νεογέννητο σπουργίτι, τι να κάνω για να το φροντίσω;

aggeliki00

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2023
Μηνύματα
2
Καλησπέρα
Βρήκα πριν λίγο έξω από το σπίτι μου ένα μικρό νεογέννητο πιθανόν σπουργίτι, (δεν είμαι βέβαιη). Είναι πολύ μικρό και φαίνεται κ τραυματισμένο. Το έχω τυλίξει με μια πετσέτα να είναι ζεστά και του έδωσα κ λίγο νεράκι με
Σύριγγα. Πείτε μου αν έχει πιθανότητες να ζησει κ τι να κάνω για να το φροντίσω.
Έψαξα γύρω γύρω κ δεν βρήκα κάπου φωλιά.
 

Συνημμένα

  • AE396612-71B9-4BEB-BE03-86E4C8A1B82F.webp
    AE396612-71B9-4BEB-BE03-86E4C8A1B82F.webp
    176,2 KB · Προβολές: 18
Μπράβο σου που προτίθεσαι να το φροντίσεις.
Δυστυχώς οι πιθανότητες επιβίωσής του είναι μάλλον μικρές, αλλά εσύ μπορείς να προσπαθήσεις.
1. Βάλε το στο μπαλκόνι μήπως το δουν και το πάρουν οι γονείς του, αύριο, όχι τώρα που έρχεται νύχτα
2 Ακολούθησε προς το παρόν τις οδηγίες της ΑΝΙΜΑ:

ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΣΠΟΡΟΦΑΓΑ​

.Στο εμπόριο κυκλοφορούν, στα μεγάλα pet shop, σκευάσματα σε μορφή σκόνης για ανατροφή σποροφάγων πουλιών, που με νερό γίνονται κρέμα και με αυτά μπορεί κανείς να ταΐσει το πουλάκι χρησιμοποιώντας σύριγγα. . Εναλλακτική τροφή το ασπράδι βραστού σφιχτού αυγού. Όταν το μέγεθος και το σχήμα τους φτάσει να είναι παρόμοιο με των ενηλίκων, τα απελευθερώνουμε σε μέρος που μαζεύονται πολλά σπουργίτια, κατά προτίμησιν μακριά από γάτες…
 
Εάν έχεις υπομονή και χρόνο μπορεί να τα καταφέρεις . Σου απάντησε ο Γιάννης . Θέλει υπομονή και τακτικό τάισμα ..Τα σπουργίτια δεν τα έχουμε αμάν και κάτι σαν πουλάκια όμως είναι χαριτωμένα . Εγώ τους ρίχνω σπασμένο στάρι τον χειμώνα στο μπαλκόνι και μην δεις τι κάνουνε . Είναι πανέξυπνα . Καλή συνέχεια
 
Βράσε ένα αυγό φάε το ασπράδι.
Από τον κρόκο κοψε ένα μικρό κομματάκι και κάντον χυλό με χλιαρό νεράκι και ταιζεις με μια μπατονετα που θα βγάλεις λίγο απο το υλικό του για χωράει στο στόμα του. Επαναλαμβάνεις ανά 2-3 ώρες. Η ικανοποίηση που θα νιώσεις αν τα καταφέρεις είναι απερίγραπτη. Ειδικά αν έχεις παιδακια και το ζήσουν μαζί σου θα έχετε να θυμάστε όμορφες στιγμές. Αν δεν μπορεις να τα καταφέρεις αυριο στην Καλλιθέα στην Ανίμα.
 
Δυστυχώς από ό,τι έχω καταλάβει, μάλλον τα σπουργιτάκια είναι τα πλέον δύσκολα να επιβιώσουν. Τουλάχιστον εσύ έκανες την προσπάθειά σου. Το αποτέλεσμα συχνά δεν μπορούμε να το ορίσουμε οι ίδιοι.
 
Back
Top