Γενικά Νεογέννητο lovebird βοήθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andreasc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andreasc

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
5
Παιδιά γεια σας,

πριν λίγο καιρό γέννησα τα Lovebird μου ένα μικρούλη. Δεν ξέρω πόσος καιρός έχει περάσει αλλά έχει βγάλει ήδη φτερά και άρχισε να βγαίνει από τη φωλιά και θεωρήσαμε καλό να του αλλάξουμε κλουβί. Σήμερα βάζοντας τον σε νέο κλουβί διαπίστωσα ότι ακόμα δε ξέρει να πετάει καλά και επίσης δεν έφαγε τίποτα ούτε ήπιε νερό. Δε ξέρω τι να κάνω. Λέτε να μη ξέρει να τρώει ακόμα μόνος του; Τον έπιασα και προσπάθησα να τον ταΐσω εγώ αλλά δεν έτρωγε. Άρχισα να φοβάμαι. Λέτε να βιάστηκα να τον χωρίσω από τους γονείς του; Να τον ξαναβάλω πίσω με τους γονείς του αύριο; θα τον θέλουν. Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Βοηθήστε με σας παρακαλώ..
 
Ναι Αντρέα έχεις καταλάβει σωστά. Να το γυρίσεις σήμερα στους γονείς του. Πως δεν ξέρεις πότε γεννήθηκε;
 
απλώς επειδή τα έχουμε σε εξωτερικό χώρο δεν κατάλαβα ακριβώς πότε έχει γεννηθεί. Φυσικά έχει ήδη φτερά πράσινα και άρχισε να διαμορφώνεται και το κόκκινο προσωπάκι του. Πόσο καιρό πρέπει να είναι με τους γονείς του; αν το βάλω πίσω αύριο το πρωί θα τον ταΐσουν κανονικά; Επειδή θα λείπει ήδη μια μέρα από εκεί. Θα τον θέλουν;
 
γιατί να μην το βάλεις σήμερα; ίσως δεν αντέξει μία μέρα νηστικό
 
επειδή τώρα είναι νύχτα και ζουν έξω. και να τον βάλω τώρα θα κοιμούνται. τους έβγαλα και τη φωλιά. Να τον βάλω τώρα λες; θα τον θέλουν όμως τώρα;
 
Δεν πατάει στις πατήθρες; Πρέπει να μείνεις διακριτικά αρκετή ώρα να παρατηρήσεις συμπεριφορά όταν το ξαναβάλεις στο κλουβί. Συνήθως τα δέχονται και τα ταίζουν
 
πατάει. τώρα κάθεται στην κούνια. Δεν είμαι και σίγουρος αν δεν έχει φάει καθόλου απλώς νομίζω αυτό διαπίστωσα. και πριν το βγάλω από το κλουβί έβγαινε από τη φωλιά του και νόμισα ότι ήδη μπορεί να φάει μόνο του. έχει περίπου 4-5 μέρες που έβγαινε από τη φωλιά. λέω απόψε να τον αφήσω μόνο του γιατί κοιμάται τώρα. Νερό τον έβαλα να πιεί και έδειξε ότι ήπιε λίγο. εγώ δηλαδή δε μπορώ να τον ταΐσω με κάποιο τρόπο;
 
θα μπορούσες αν είχες προετοιμαστεί κατάλληλα γι αυτό με ειδική κρέμα και εργαλεία
 
μπορώ να φτιάξω εγώ την κρέμα; αν όχι τότε θα ξυπνήσω πολύ πρωί να το βάλω πίσω στους γονείς του. αλλά πόσο μεγάλοι πρέπει να είναι για να φάνε μόνοι τους;
 
όχι την αγοράζεις την κρέμα από πετ σοπ. Γύρω στον μήνα. αλλά και όταν αρχίζουν να τρώνε μόνα τους, παράλληλα ταίζονται και από τους γονείς. Το καλύτερο να πάει πίσω επειγόντως.
 
Back
Top