Γενικά Νεοι συγκατοικοι, μπορουν να μεταδωσουν ασθενειες στα πουλια μου;

Marilenaki

PB Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
991
Πόλη
Καπανδρίτι
στο σπιτι μου στην Αθηνα εκτος απο τα δικα μου πουλακια που γινονται γονεις ειχαμε και νεες αφιξεις!😎
πριν καμια εβδομαδα βρηκε ο πατερας μου μια φωλια απο περιστερια που ειχε ενα μικρουλη:D και πριν 3 μερες μας ηρθαν και τα χελιδονια και φτιαχνουν το καινουριο τους σπιτακι-φωλιτσα μεσα στο χωρο οπου εχω τα πουλακια μου! 🙂
ομολογω οτι η φωλια τους ειναι πολυ ομορφη αλλα μπορουν να μεταδωθουν ασθενειες στα δικα μου πουλια; 😕 εχω ακουσει οτι τα χελιδονια κουβαλανε πολλες ασθενειες επειδη μεταναστευουν... ισχυει; δεν μπορουν να μπουν φυσικα μεσα στα κλουβια με τα πουλια μου ετσι οπως τα εχω φτιαξει. εκει που ειναι τα περιστερια (ειναι μακρυα απο τα δικα μου μωρα) και υπαρχει πλεον παντα ενα μπολακι με φαγητο και νερο!
 
εγω θα σου προτινα να βαλεις κατι πανω απο το κλουβι των πουλιων σου ώστε να μην μπορει να πεσει κουτσουλια απο τα χελιδονια ή τα περιστερια μεσα για καλο και για κακο και για οσο καιρο είναι εκει να προσέχεις λιγο παραπάνω την καθαριότητα τους.Αλλιώς και για κατι πιο σίγουρο θα σου προτινα αν ειναι εφυκτό να βάλεις τα πουλάκια σου καπου μεσα στο σπιτι... Τωρα δεν ξέρω κατα πόσο οι συμβουλες μου είναι σωστες. Περίμενε και τις γνώμες των πιο εξειδικευμένων απο το forum.
καλη τυχη
 
στο σπιτι μου στην Αθηνα εκτος απο τα δικα μου πουλακια που γινονται γονεις ειχαμε και νεες αφιξεις!😎
πριν καμια εβδομαδα βρηκε ο πατερας μου μια φωλια απο περιστερια που ειχε ενα μικρουλη:D και πριν 3 μερες μας ηρθαν και τα χελιδονια και φτιαχνουν το καινουριο τους σπιτακι-φωλιτσα μεσα στο χωρο οπου εχω τα πουλακια μου! 🙂
ομολογω οτι η φωλια τους ειναι πολυ ομορφη αλλα μπορουν να μεταδωθουν ασθενειες στα δικα μου πουλια; 😕 εχω ακουσει οτι τα χελιδονια κουβαλανε πολλες ασθενειες επειδη μεταναστευουν... ισχυει; δεν μπορουν να μπουν φυσικα μεσα στα κλουβια με τα πουλια μου ετσι οπως τα εχω φτιαξει. εκει που ειναι τα περιστερια (ειναι μακρυα απο τα δικα μου μωρα) και υπαρχει πλεον παντα ενα μπολακι με φαγητο και νερο!

Καλό θα είναι να απομακρύνεις τα κλουβιά σου απο τον χώρο που κάνουν φωλιά τα χελιδόνια. Δεν μπορεί να πεί κάποιος με απόλυτη σιγουριά οτι ''κουβαλάνε'' κάτι, αλλά κρούσματα υπάρχουν. Δεν χρειάζεται να έρθει ένας φορέας κάποιας ασθένειας σε επαφή με κάποιο άλλο για να του μεταδώσει κάτι. Αρκετές φωλιές χελιδονιών είναι εστίες συγκέντρωσης ψείρων, κάτι που μπορεί πολύ εύκολα να κολλήσει και τα δικά σου πουλιά. Θα συμφωνήσω με τον vas για μετακίνηση των κλουβιών σου, αν δεν μπορεί να γίνει αυτό θα πρέπει να προφυλάξεις πολύ καλά τα κλουβιά σου απο περιτώματα των χελιδονιών, είτε σκεπάζοντας τα κλουβιά σου, είτα βάζοντας ένα χαρτόνι ή ένα κομμάτι κόντρα πλακέ κάτω απο την φωλιά των χελιδονιών.
 
τα κλουβια μου δεν ειναι ακριβως απο κατω απο τη φωλια αλλα διπλα επανω στην οροφη σε μια γωνια. Απλα ειναι στον ιδιο χωρο με αυτα...
δεν θελω να την διαλυσω την φωλια τους ειναι πανεμορφη και την φτιαχνουν με πολυ φροντιδα.. Φυσικα ακομα δεν εχουν κανει τιποτα
 
Back
Top