Νεος νομος

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Νομος ειναι αυτος ή ο πιο επικυνδυνος νομος;διαβαστεhttp://paratrixa.skai.gr/main/article?category_id=45&id=1384 οκ απτη μια εχουν δικιο απτην αλλη το δικο μου το σκυλι κινδυνεύει η ζωη του αν δεν ειναι αλυσοδεμενο(μενουμε σε κεντρικο δρομο που ειναι αναμεσα σε νοσοκομειο και πολη)και να πω και κατι αλλο δεν ειναι με αλυσιδα ειναι με υφασματινο λουρακι 😛

Α ξεχασα να πω οτι αυτος ο νομος απαγορευει να ειναι αλυσοδεμενα τα σκυλια
 
Ο νομος αναφερεται σε κατοχους σκυλων οι οποιοι δεν εχουν φροντισει να βρισκονται τα ζωα εντος περιφραξης. Κατ επεκτασιν τα εχουν μονιμα δεμενα και δεν τα πηγαινουν βολτα.
Εξισου παρανομο ειναι το να εχεις σκυλο ελευθερο αλλα σε περιορισμενο χωρο και να μην τον πηγαινεις ποτε βολτα.
Πχ. Εγβ εχω κηπο αρα δεν τα παω ποτε. Τοτε ειμαι παλι παρανομη.

Μπαλκονια ταρατσες κτλ χωρις βολτα και καταλληλες συνθηκες διαβιωσης ειναι επισης παρανομα.
 
Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω: να έχω έναν σκύλο και να τον έχω δεμένο για πολυ ωρα κάπου, έστω για στην ασφάλειά του. Εφόσον αναλαμβάνω την υπευθυνότητα ενός σκύλου, δε θα πρέπει εκ των προτέρων να του παρέχω ένα ασφαλές περιβάλλον και ευχέρεια κίνησης μέσα σε αυτό; Τί κι αν έχω αλυσίδα ή λουράκι υφασμάτινο; Δεν είναι πιο ανθρώπινο να έχω το σκυλί τις περισσότερες ώρες χωρίς το λουρί;
 
Εάν εννοείται τον Ν 4039 του 2012 μείνατε πίσω ... Βγήκε συμπληρωματικός που είναι ακόμα αυστηρότερος. Καλή συνέχεια.

Ο Ν. 4235 του 2014 ... από την μια αγαπάμε τα ζώα απ΄την άλλη τα κάνουμε πειράματα, με τσιπάκια κλπ...
 
Ο νομος αναφερεται σε κατοχους σκυλων οι οποιοι δεν εχουν φροντισει να βρισκονται τα ζωα εντος περιφραξης. Κατ επεκτασιν τα εχουν μονιμα δεμενα και δεν τα πηγαινουν βολτα.
Εξισου παρανομο ειναι το να εχεις σκυλο ελευθερο αλλα σε περιορισμενο χωρο και να μην τον πηγαινεις ποτε βολτα.
Πχ. Εγβ εχω κηπο αρα δεν τα παω ποτε. Τοτε ειμαι παλι παρανομη.

Μπαλκονια ταρατσες κτλ χωρις βολτα και καταλληλες συνθηκες διαβιωσης ειναι επισης παρανομα.
οκ ενας γνωστος μου ειχε πει πως ο νομος ειναι για ολα τα σκυλια χωρις εξαιρεσεις θα του πω οτι κανει λαθος. (να σου πω την αληθεια δεν το διαβασα 😛) 😉
 
Ο κομος ισχυει για ολους τους ιδιοκτητες ανεξαιρετως. Εγω σου ειπα σε ποιες περιπτωσεις εμπιπτει σε αδικημα.
 
Οκ περιπτωσεις!

(Αν μπορει καποιος modetator να διορθοσει εκεινο το μηνυμα και να διαγραψει αυτο που γραφω τωρα. υ. Γ. ειμαι απο κινητο)
 
Δεν ξέρω τι λένε οι νόμοι και δεν με ενδιαφέρει!
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι μέσα στο σπίτι η στην αυλή ποτέ δεν τον έχω δεμένο.
Όταν βγαίνουμε βόλτα φυσικά και τον έχω πάντα δεμένο για την δική του ασφάλεια και μόνο.
 
Οκ στο σπιτι. Ειναι αυλη που ειναι κοντα σε στενακι ή σε κεντρικο δρομο;
 
Που και περιφραξη να υπαρχει πρεπει να ναι λυμμενο κ να πηγαινει βολτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top