Γενικά Νεος φιλος ηρθε στο σπιτι, ειναι σωστη η τιμη 75e που το πηρα;

Konstantinos1

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Κερατσίνι
νεο μελος μπηκε στην οικογενεια μας. στο δακτυλιδι του γραφει NBB 022 08 798 μπλε χρωματος. αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι απο ολλανδια γεννημενο το 2008 αυξων αριθμος πουλιου 022 και το 798 κωδικος εκτροφεα. και ειναι μαλινουα αρσενικος. Πιστευω να τα εγραψα σωστα. επισης θα ηθελα να ρωτησω αν η τιμη που το πηρα ειναι σωστη 75 ευρο;
 

Συνημμένα

  • P6170068.webp
    P6170068.webp
    45 KB · Προβολές: 192
  • P6170073.webp
    P6170073.webp
    62,8 KB · Προβολές: 172
  • P6170078.webp
    P6170078.webp
    47,3 KB · Προβολές: 173
Nα σου ζησει το καινουριο σου φιλαρακι. Ειναι πολυ γλυκο, να το προσεχεις!
 
να σου ζήσει είναι κούκλος. Πιστεύω πως το πήρες λίγο ακριβά απο την στιγμή που δεν δίνεις κάποια στοιχεία παραπάνω. Οπως και να έχει τώρα το πήρες το πουλί και παλι να το χαίρεσαι.
 
Να σου ζησει και να το χαιρεσαι! Δεν πειραζει αν το πηρες λιγο ακριβα αρκει να σου αρεσει, να ειναι υγιες και να το χαρεις οπως θες.
 
Αν πρόκειται όντως για malinois αρσενικό και συνοδευεται και απο τα χαρτια του που πιστοποιούν την ράτσα του, το πήρες σε παρα πολύ καλη τιμή! Να σου ζήσει και να απολαυσεις σύντομα το μελωδικότατο κελαριστό του κελάηδημα! 🙂
 
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα λογια. Οχι δεν εχει καποια χαρτια που να συνοδευουν το πουλακι, τα αρχικα NBB ειναι ολλανδικη ομοσπονδια; ονομα δεν εχει ακομα αν εχει καποιος να μου προτεινει κατι καλοδεχουμενο
 
Είναι όμορφο, καλορίζικο, να το χαίρεσαι και να απολαμβάνεις το κελάηδημά του!
 
να σου ζησει! Μην ανησυχεις για την τιμη! Ειναι ακριβο βεβαια αλλα εγω το αρσενικο μ το πηρα 60$ και το θηλυκο 50$
 
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα λογια. Οχι δεν εχει καποια χαρτια που να συνοδευουν το πουλακι, τα αρχικα NBB ειναι ολλανδικη ομοσπονδια; ονομα δεν εχει ακομα αν εχει καποιος να μου προτεινει κατι καλοδεχουμενο

Να το χαίρεσε! Και καλά φλάουτα!
-Τα λεφτά δεν είναι το πρόβλημα. Το θέμα είναι
ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ. Γιατί βέβαια δεν το άκουσες πριν το πάρεις, έτσι δεν είναι;
Ενα πουλάκι φωνής είναι πάντα ένα ρίσκο. Μπορεί τα 40 ευρώ να είναι
"πεταμένα" λεφτά, όπως και τα 70 να είναι πολύ λίγα.Αυτό εξαρτάται πάντα
απο τις δυνατότητες αλλά και την καταγωγή του πουλιού.
Το ΝΒ είναι Ολλανδία, το Β022-798 είναι οι κωδικοί συλλόγου -εκτροφέα.

Θα περιμένουμε μετά την πτερόρροια να μας πείς τις επιδώσεις του, αφού πρώτα
βέβαια ακούσεις όλες τις φωνές που κάνουν τα Μαλινουά.

http://www.malinois.gr/voicegr.htm

Y. Γ Η KBF είναι η Βελγική ομοσπονδία http://www.waterslager.be/kbfk/
 
Αυτή Σταύρο είναι Κ. Ν.Β.Β .
Δεν αποκλείεται καθόλου να είναι έτσι, αλλά
το δακτυλίδι που αναφέρει στο πρώτο του μήνυμα είναι ΝΒΒ022
Ρήξε μια ματιά ακόμα στα στοιχεία του δακτυλιδιού Κωνσταντίνε! 🙂
 
Μάκη, είναι βελγικές ομοσπονδίες και η KBF και η NBB. Αναφέρονται σε αυτές με αυτά τα "κομμένα" αρκτικόλεξα των τριών γραμμάτων, έστω και αν κανονικά θα έπρεπε να είναι K.B.F.K (Koninlijke Belgische Federatie van Kanarieliefhebbers) ή K.N.B.B.W (Koninklijke Nationale Bond van Belgie voor Waterslagers).
 
Ωραία!
Δεν το ήξερα.

Αρα πρόκειται για Μαλινουά εκ Βελγίου.

Ζητώ συγγνώμη απο τον φίλο μας που άθελά μου
τον παραπληροφόρησα. ☹
 
τα αρχικα τα ξανα τσεκαρα ειναι NBB. απο εκει που το πηρα υπερχε και ενα αλλο μαλινουα με "ψευτοσκουφακι " σε χαμηλοτερη τιμη αλλα προτημησα αυτο ως ποιο "καθαρο". Φωνες δεν ακουσα εκει που το πηρα, γιατι και να ακουγα δεν θα καταλαβενα και πολλα πραγματα για να ειμαι ειληκρινης.
 
Να το χαιρεσαι Κωνσταντινε!
Καλα ακουσματα...
Για ονομα σε "ξενοφερτο" θα το ονομαζα Prince...
 
Back
Top