Αναπαραγωγή Νεοσσοί 28 ημερών τσακώνονται

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα σε όλους στην παρέα! Είμαι νέος πάνω στην εκτροφή των καναρινιών,το γουστάρω όμως και γι'αυτό διαβάζω/ενημερώνομαι σχεδόν καθημερινά για να τους παρέχω την καλύτερη δυνατή διατροφή & περιβάλλον. Και μου το ανταπόδωσαν χαρίζοντας μου 4 νεοσσούς στα 5 αυγά(1ο ζευγάρωμα). Τα 2 λοιπόν σήμερα, μόλις σουρούπωσε, άρχισαν να ''μαλλιοτραβιούνται'' για το ποιος θα κάτσει στο κλαδί ψηλά! Η διαμάχη κράτησε περίπου 30' αλλά μόλις νύχτωσε για τα καλά, τα βρήκα και τα δύο στο ίδιο κλαδί,το ένα στην μία άκρη και το άλλο στην άλλη! Τι φταίει για αυτήν την συμπεριφορά τους; Τι άλλο μπορεί να περιμένω; Παρακαλώ πολύ δώστε μου τα φώτα σας! σας ευχαριστώ !
*** οι νεοσσοί είναι με την μητέρα τους σε ζευγαρώστρα 63cm(χωρίς το χώρισμα)
 
Δεν ειναι κατι που πρεπει να φοβασαι. Μικρες διαμαχες σιγουρα θα υπαρχουν. Θα πρεπει ομως να λαβεις μετρα αν εχουμε τραυματισμους.

Θα ηθελες να βαλεις μια φωτογραφια του χωρου διαμονης.
 
Σπάνια αυτού του είδους οι καυγάδες μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα.
Είναι καβγάδες επικράτησης και αρχηγίας.
Θα μαλώνουν με κινήσεις και τινάγματα φτερών για αρκετό χρονικό διάστημα... μέχρι να φανεί ο αρχηγός. Αυτός που θα φάει πρώτος, που θα κοιμηθεί στην ψηλότερη "κούρνια" κλπ...
Οπλίσου με υπομονή και να είσαι επιφυλακή για να αποφύγεις πιθανούς τραυματισμούς που γράφει και ο @theodr στην σπάνια περίπτωση που αυτοί θα υπάρξουν.
 
Δεν ειναι κατι που πρεπει να φοβασαι. Μικρες διαμαχες σιγουρα θα υπαρχουν. Θα πρεπει ομως να λαβεις μετρα αν εχουμε τραυματισμους.

Θα ηθελες να βαλεις μια φωτογραφια του χωρου διαμονης.
καλησπέρα και συγνώμη που άργησα να απαντήσω..η υπηρεσία μου όμως μου έφαγε όλο μου το χρόνο τις τελευταίες 3 μέρες! Οι διαμάχες δίνουν και παίρνουν στο κλουβί, η μητέρα τους ειδικά με το που σουρουπώνει εξαγριώνεται,ίσως γιατί ξέρει πως έφτασε η ώρα για την διεκδίκηση του καλύτερου κλαδιού.. Και βλέπουμε.Αύριο κλείνουν 35 ημέρες μαζίκαι σκέφτομαι σιγά σιγά να τα χωρίσω! Πως όμως; Το κάθε ένα μόνο του ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
 
καλησπέρα και συγνώμη που άργησα να απαντήσω..η υπηρεσία μου όμως μου έφαγε όλο μου το χρόνο τις τελευταίες 3 μέρες! Οι διαμάχες δίνουν και παίρνουν στο κλουβί, η μητέρα τους ειδικά με το που σουρουπώνει εξαγριώνεται,ίσως γιατί ξέρει πως έφτασε η ώρα για την διεκδίκηση του καλύτερου κλαδιού.. Και βλέπουμε.Αύριο κλείνουν 35 ημέρες μαζίκαι σκέφτομαι σιγά σιγά να τα χωρίσω! Πως όμως; Το κάθε ένα μόνο του ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
Aφού τα έχεις 35 ημερών μαζί, φυσικό είναι να τσακώνονται...Χώρισέ τα και όχι ''σιγά-σιγά" . Άμεσα, το καθένα μόνο του.
 
Αύριο κλείνουν 35 ημέρες μαζίκαι σκέφτομαι σιγά σιγά να τα χωρίσω! Πως όμως; Τ

Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις για 10 μέρες ακόμα τα μικρά όλα μαζί στην ζευγαρώστρα και να απομακρύνεις τους γονείς σε ατομικά κλουβιά να περάσουν την πτεροροια.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις για 10 μέρες ακόμα τα μικρά όλα μαζί στην ζευγαρώστρα και να απομακρύνεις τους γονείς σε ατομικά κλουβιά να περάσουν την πτεροροια.
καλησπέρα,Κώστα! Για να είμαι ειλικρινής, αυτό σκεφτόμουν και γω.. Και το έκανα! Πλέον οι γονείς είναι σε ξεχωριστά κλουβιά ο καθένας,τους χορηγώ και βιταμίνη στο νερό ώστε να περάσουν όσο πιο ήρεμα και ομαλά την πτερόρροια. Αυτό όμως που μου έτυχε πριν λίγο δεν περιγράφεται:
είχα βάλει μπανιερούλες στα μικρά να δροσιστούν, μιας και η θερμοκρασία έφτασε πάλι στους 42 και την ώρα που πάω να τις βγάλω, το ένα μικρό κάνει μια έφοδο και.. ΠΕΤΑΞΕ ΜΑΚΡΥΑ ! Από κείνη την ώρα είμαι χάλια! Οπου κι αν γυρίσω το κεφάλι μου.. Το βλέπω μπροστά μου! βγήκα στους δρομους της γειτονιάς. Έψαξα κάθε δέντρο.. Κάτω από κάθε αυτοκίνητο..χτύπησα κουδούνια και έβαλα όλους τους γείτονες να ψάξουν τις βεράντες τους.. ΤΙΠΟΤΑ!

Aφού τα έχεις 35 ημερών μαζί, φυσικό είναι να τσακώνονται...Χώρισέ τα και όχι ''σιγά-σιγά" . Άμεσα, το καθένα μόνο του.
Τα μικρά όλα μαζί...
καλησπέρα Γιάννη! αυτό και έγινε! Πλέον οι γονείς είναι χωριστά, τα μικρά μαζί! Μόνο που αυτό που μου έτυχε σήμερα δεν περιγράφεται: είχα βάλει στα μικρά να κάνουν μπάνιο και την ώρα που πήγα να βγάλω την μπανιέρα.. Το ένα έκανε έφοδο στην πόρτα βρίσκοντας με απροετοίμαστο και ΕΦΥΓΕ! Από κείνη την ώρα είμαι χάλια! Έψαξα παντού.. Αναστάτωσα όλη την γειτονιά.. ΤΙΠΟΤΑ!
 
Back
Top