Αναπαραγωγή Νεοσσοι εχουν κιτρινο εξογκωμα στο λαιμο

yannis-arta

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2014
Μηνύματα
76
γεια σας κ καλως σας βρηκα
φετος εκανα τη δευτερη αποπειρα ζευγαρωματος με καναρινια
ενα σκουφατο αρσενικο κ ενα απλο(οχι συγγενικα)
εκανε 4 αυγα, βγηκαν τα πουλακια εχασα κατευθειαν το ενα, δεν ξερω απο τι
εχω τωρα 3 μερες τα 2 τελευταια κ 5 το πρωτο.
τα 2 τελευταια απο χτες τα εβλεπα νωχελικα, σημερα δε σηκωναν κεφαλι κ παρατηρησα οτι εχουν κιτρινο εξογκωμα στο λαιμο.
καθονται νωχελικα, δεν ξερω αμα ταιζονται, απο στομα σιγουρα οχι δεν ξερω απο γαλα αμα παιρνουν
τι κάνω;
 
Το κίτρινο εξόγκωμα είναι η τροφή που τους έχει δώσει η μαμά τους.. Είναι νωχελικά γιατί έχουν φάει και σαν μωράκια που είναι κοιμούνται όλη την ημέρα! Όλα φυσιολογικά μου ακούγονται! Καλή συνέχεια και με το καλό να βγουν στο κλαρί! :D
 
ευχαριστω πολυ
δε μπορεις να φανταστεις ποσο με ηρεμησες, συγγνωμη αν σε ακουστηκαν αφελεις οι ερωτησεις μου αλλα πολυ τα νοιαζομαι τα μικρουλια κ θα στενοχωρηθω αν παθουν τπτ. Εινια τα πρωτα βλεπεις
περσι αργησα να τα βαλω κ ηταν ασπορα ολα
 
Καθόλου αφελείς! Δεν είναι κακό να τα αγαπάς και να τα φροντίζεις! Κακό θα ήταν αν ήσουν αδιάφορος! Με το καλό να μεγαλώσουν! Περιμένουμε φώτο!
 
Ειναι ενας τροπος για να βλεπεις αν τα ταΐζουν οι γονεις :).
 
παρατηρησεις
το πρωτο εκλεισε μιαμιση βδομαδα κ τα αλλα δυο μια
ταισμενα ειναι αλλα παρατηρησα 1)αυτη τη κουτσουλια που δε μ'αρεσει και
2)ο αρσενικος μπαινει στην εξωτερικη φωλια κ πιανεται στα καγκελα. Ειναι σημαδι οτι θελει να ζευγαρωσει; Πειραζει το νημα αλλα οχι ευτυχως τα μικρα. Κελαηδαει κ το πρωι αλλα δεν τον βλεπω να ξερω τι κανει
 

Συνημμένα

  • κουτσουλια.webp
    κουτσουλια.webp
    8,9 KB · Προβολές: 75
αυτα ειναι τα δυο απο τα τρια το μικροτερο μισοκρυβεται απο το νημα. Καλα φαινονται;
 

Συνημμένα

  • 1μιση βδομαδα.webp
    1μιση βδομαδα.webp
    10,2 KB · Προβολές: 77
Back
Top