Αναπαραγωγή Νεοσσοι στον πατο του κλουβιου

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
γεια σας παιδια εχω τρεις νεωσσους 19 ημερων και οι 2 βγενουν και αντι να ειναι στο κλαρι ειναι κατο ατον πατο δεν γεμισαν καλα απο φτερα εχουν κενα στο στηθος και ειναι λιγο αδηματουλικα ακομα ειναι ταισμενα ομως τι να κανω.;
 
γεια σας παιδια εχω τρεις νεωσσους 19 ημερων και οι 2 βγενουν και αντι να ειναι στο κλαρι ειναι κατο ατον πατο δεν γεμισαν καλα απο φτερα εχουν κενα στο στηθος και ειναι λιγο αδηματουλικα ακομα ειναι ταισμενα ομως τι να κανω.;
Τίποτε απολύτως...
Συνεχίζεις να προσφέρεις τροφή και τα σχετικά στους γονείς ώστε να έχουν όσα χρειάζονται.
Σύντομα θα δυναμώσουν τα ποδαράκια τους και θα ανέβουν στις πατήθρες. Αν περάσουν όμως 3-4 μέρες και δεν το κάνουν επανέρχεσαι για διευκρινίσεις...
Η μητέρα μήπως μαζεύει υλικό να φτιάξει νέα φωλιά;
 
Συνεχίζεις να προσφέρεις τροφή και τα σχετικά

Καθε πρωί φρεσκοβρασμένο αυγό για 15λεπτά, καθαρους σπόρους στην ταιστρα και μήλο μετα την 8 μέρα. Σημ. Τωρα επειδη ο καιρός ζεσταινει αλλάζω κάθε μεσημερι το αυγο με καινουργιο.
 
ναι ειναι μια χαρα τα πουλλακια απλος το ενναν ετρεξε γεμα λιγο η φτερουγα του πιστευω πρέεπει να καυγαδισαν ειναι καλα και ειναι ταισμενο θα επανελθουν τα φτερα εκεινπ ειναι το αίμαι.;
 
ναι ειναι μια χαρα τα πουλλακια απλος το ενναν ετρεξε γεμα λιγο η φτερουγα του πιστευω πρέεπει να καυγαδισαν ειναι καλα και ειναι ταισμενο θα επανελθουν τα φτερα εκεινπ ειναι το αίμαι.;
Αν το τραύμα είναι επιφανειακό θα επανέλθουν σε λίγες βδομάδες.
Οι περιπτώσεις που τα πουλιά μένουν χωρίς φτερά στις "ποθούσες" περιοχές οφείλονται κυρίως σε καταστροφή του ιστού τους ή και του δέρματος.
 
εε ο λογοα πιος ειναι τα αλλα δυο πουλλακια ειναι στα κλαρια αυτο ακομα να πεταξει στο καλρι ειμαι ταισμενο καλα αλλα αδυναμο
 
Κάποιες φορές τα μικρότερα πουλιά μένουν λόγω ανταγωνισμού πίσω στην ανάπτυξη και χρειάζονται μερικές μέρες παραπάνω για να αυτονομηθούν.
Κάποια πάλι υστερούν γενετικά οπότε και αργούν ακόμη περισσότερο...
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα...
Καλή τροφοδοσία και υπομονή μέχρι την τελική "νίκη".
 
Παιδια αλλη μια ερωτηση συγγνώμη που σας κουράζω είμαι πρωταρης... Τωρα τα μικρα ειναι 23 ημερων και τα χωρισα τα εβαλα με τον μπαμπα τους επειδη η μαμα γεννησε αυγο σημερα... Και τωρα που εβαλα διαχωριστικο θελουν να πανε στην μητέρα τους τι να κανω παιδια.; και πάλι συγγνωμη.
 
Πρωτον. Μπορουσες να καθυστερησεις λιγο το χωρισμα απο τη μαμακα αν αντικαθιστουσες τα αυγα με πλαστικα. Θα κερδιζες 2-3 μερες ταισμα και απο τη μαμα χωρις να εκθετεις τα αυγα σε κινδυνο.
Δευτερον, μη μασας. Ο μπαμπας αναλαμβανει απο δω και περα, και η μαμα απο τα καγκελα αν θελει. Μια χαρα θα ειναι τα μικρα σου, θα μαθουν οτι η μαμα δεν ειναι παντα εκει και θα αρχισουν να παιρνουν τα πανω τους και να τρωνε μονα τους. Μολις τα δεις να ψιλοπαλευουν μαλακες τροφες κτλ , γνωμη μου ειναι να πας το μπαμπα με τη μαμα και να ταιζει τα μικρα απο το χωρισμα. Μη σου πουνε και σενα οτι τα κανεις μαμοθρεφτα σαν και μας!

Τελος, δεν κουραζεις κανεναν. Ολοι μαθαινουμε, ρωταμε και αλληλοβοηθουμαστε. Περιμενουμε εξελιξεις με τα μικρα σου!

*Προσεχε το χωρισμα και τα μικρα, εμενα τραβηχτηκε στο καθαρισμα 2 εκατοστα περιπου και τα μικρα τερατα καταφεραν να στριμωχθουν και να πανε στην αγκαλια της μαμας.
 
τα εβαλα με τον μπαμπα τους
Για σήμερα και αύριο να αφήσεις και τον πατέρα στη μεριά της μητέρας...
Ο μπαμπάς χρειάζεται μια δυο μέρες να είναι με τη μητέρα για να γονιμοποιεί...
Μετά να τον βάλεις με τα μικρά...
τωρα που εβαλα διαχωριστικο θελουν να πανε στην μητέρα τους τι να κανω παιδια.; και πάλι συγγνωμη.
Εντελώς φυσιολογική αντίδραση... αλλά δεν πειράζει... Δε θα πάθουν τίποτε...
Άσε που στατιστικά αυτό τους βγαίνει σε καλό...

Μη σου πουνε και σενα οτι τα κανεις μαμοθρεφτα σαν και μας!
Ας τους να λένε... ζηλεύουν...
 
Για σήμερα και αύριο να αφήσεις και τον πατέρα στη μεριά της μητέρας...
Μετά να τον βάλεις με τα μικρά...
Για εξασφαλισμενη γονιμοποιηση ολης της σειρας; Εγω πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο, αν εχει κανει το καθηκον του. Αν παλι δεν το εκανε, μπορει να τον βαζει λιγο το πρωι και λιγο το βραδακι, να κανει οτι πρεπει και μετα πισω στα παιδια του, μη λουφαρουμε.
 
Για εξασφαλισμενη γονιμοποιηση ολης της σειρας; Εγω πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο, αν εχει κανει το καθηκον του. Αν παλι δεν το εκανε, μπορει να τον βαζει λιγο το πρωι και λιγο το βραδακι, να κανει οτι πρεπει και μετα πισω στα παιδια του, μη λουφαρουμε.
Ίσως έχεις και δίκιο... απλά καλύπτουμε λάθη και ανασφάλειες...
Επιπρόσθετα δε θα πάθουν και τίποτε τα μικρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γειά σας παιδια... Τα τρια καναρινια που βγηκαν στο κλαρι ειναι καλα η μαμα κανει αλλη γεννα, απλος εκεινο που σαν ειπα οτι ματωσαν τα
φτερα του τωρα αρχισε να φτιαχνουν λιγο ειναι στον πατο του κλουβιου αλλα τρεφετε μονο του κανονικα... ειναι οκ.; να σας πω και για το αλλο μου ζευγαρι εχω ενα κλοστερ και ενα κανονικο καναρινακι εκανεν και μεγαλωσεν 2 μικρα δεν βγηκαν απο την φωλια και τωρα εφτιαξεν και δευτερη φωλια τωρα αυτα τα αυγα θα τα περνω για να τα βγαλει ολα μαζι και να βγουν επυτηχενα, σας ευχαριστω που με ακουσετε αν μπορειτε απαντατε στην ερωτηση...
 
ειναι στον πατο του κλουβιου αλλα τρεφετε μονο του κανονικα... ειναι οκ;
Καλό αυτό, απλά να του βάζεις κάτω την τροφή για μερικές μέρες ώστε να τρώει στα σίγουρα...
να σας πω και για το αλλο μου ζευγαρι εχω ενα κλοστερ και ενα κανονικο καναρινακι εκανεν και μεγαλωσεν 2 μικρα δεν βγηκαν απο την φωλια και τωρα εφτιαξεν και δευτερη φωλια τωρα αυτα τα αυγα θα τα περνω για να τα βγαλει ολα μαζι και να βγουν επυτηχενα...
Σωστά κάνεις.
Μετά το τέταρτο αυγό τα επιστρέφεις και και χωρίζεις το θηλυκό τη φωλιά και τ' αυγά από τη μια πλευρά της ζευγαρώστρας και τα μικρά με την παλιά φωλιά και τον πατέρα από την άλλη.
Εντάξει;
 
Back
Top