Αναπαραγωγή Νεοσσός από την πρώτη γέννα ταΐζει τα μικρότερα αδέλφια του

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
Καλησπέρα
Σε αυτοσχέδια κατασκευή-κλούβα (100Μ*40Π*50Υ), ένα ζευγάρι κοινά καναρίνια με τέσσερις νεοσσούς, (δεν έχω κάνει αντικατάσταση των αυγών). Τριάντα ημέρες από την εκκόλαψη του πρώτου μικρού απομακρύνω τα τρία και αφήνω το μικρό για λίγες ημέρες ακόμη. Το ζευγάρι είναι στην επομένη γέννα, εγώ αφήνω τον μικρό (δεν κατάλαβα το φύλο). Σήμερα το ζευγάρι έχει τρία μικρά περίπου 7 ημερών, δεν έχω κάνει πάλι αντικατάσταση των αυγών, το μικρό από την προηγούμενη γέννα είναι ακόμη στην Κλούβα και αποφασίζω επιτέλους να το χωρίσω. Παρατηρώ όμως με έκπληξη και απορία το μικρό απ ό την πρώτη γέννα (ακόμη δεν κατάλαβα το φύλο), να ταΐζει τα μικρά αδέλφια του !
Είναι φυσιολογική συμπεριφορά από νεοσσό περίπου 50 ημερών;
Ευχαριστώ
 
επιτέλους να το χωρίσω.
Θα έπρεπε όπως λες να το έχεις κάνει βδομάδες νωρίτερα.
Παρατηρώ όμως με έκπληξη και απορία το μικρό απ ό την πρώτη γέννα (ακόμη δεν κατάλαβα το φύλο), να ταΐζει τα μικρά αδέλφια του !
Είναι φυσιολογική συμπεριφορά από νεοσσό περίπου 50 ημερών;
Υπάρχουν αναφορές για τέτοιες συμπεριφορές.
Έχω δει κι εγώ μια δυο φορές.
Δεν υπάρχει όμως κανονικό τάισμα αλλά κάτι "σαν τάισμα" των μικρότερων πουλιών ακόμη και της ίδια φωλιάς.
Και φυσικά μη βιαστείς να δεις το φύλλο του. Γιατί αυτή η συμπεριφορά είναι εντελώς ανεξάρτητη από αυτό.
 
Το έχω δει και εγώ αυτό αρκετές φορές! Και κάθε φορά που το βλέπω συγκινούμε!

Έχω διαβάσει πως τέτοια καναρίνια, γίνονται στο μέλλον πολύ καλοί γονείς! Είτε μπαμπάδες είτε μαμάδες! Να το χαίρεσαι λοιπόν! Και αυτό και τα μικρούλια! 😉
 
Back
Top