Γενικά Νεοσσός δεν τρώει το φαγητό του

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παιδια θελω τη βοηθεια σας. Εχω εναν νεοσσο 58 ημερων, ο οποιος δεν τρωει καθολου το κυριως φαγητο του, δηλαδη τα σπορακια του. Το μονο που τρωει ειναι αυγοτροφη και λιγο αυγο.. Δεν θελει τιποτα αλλο.. Τι με συμβουλευετε να κάνω;Να παραγγειλω ισως καποιο ειδικο σκευασμα;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων πολυ για τη βοηθεια σας!
 
Το μονο που τρωει ειναι αυγοτροφη και λιγο αυγο..
Βγάλε εντελώς το αυγό από τη διατροφή του και βάλε στην ημερήσια ποσότητα αυγοτροφής μια κουταλιά σπόρους... και ανακάτεψέ τα.
Σταδιακά μαζί με την αυγοτροφή θα φάει και σπόρια.
Όταν δεις να υπάρχουν φλούδια από φαγωμένα σπόρια.. αυξάνεις όλο και περισσότερο την ποσότητά τους μέσα στην αυγοτροφή.
Όταν αυξηθούν πάρα πολύ.. Βγάζεις εκτός για μια δυο βδομάδες την αυγοτροφή και αφήνεις μόνο τους σπόρους.
Προϋπόθεση όλως των παραπάνω.. Να μην υπάρχει άλλου είδους τροφή στο κλουβί του.
 
Βγάλε εντελώς το αυγό από τη διατροφή του και βάλε στην ημερήσια ποσότητα αυγοτροφής μια κουταλιά σπόρους... και ανακάτεψέ τα.
Ευχαριστω πολυ κ. Γιαννη! Αυτο θα κανω,ξεκινω το πρωι κιολας. Θα σας κρατω ενημερους. 😉

Bάλε σε μια ταιστρούλα. Περίλλα - Καμελινα - Νίζερ . Αν δεν τρώει ούτε αυτά, υπάρχει "θέμα".
Κ. Μακη αυτο ακριβως εκανα σημερα το απογευμα! Του εχω βαλει ολα αυτα που μου λετε και ετσι απο αυριο θα δω τη συμπεριφορα του. Σας ευχαριστω πολυ! 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top