Αναπαραγωγή Νεοσσός με ένα μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inca1099
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

inca1099

PB Known Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.542
Πόλη
Ιωάννινα
Καταρχήν συγνώμη που κάνω το ποστ εδώ και όχι στις ασθένειες γιατί δεν το βλέπω σαν ασθένεια. Σε γέννα που είχα σήμερα απο ζευγάρι Lizard (2η για φέτος) ανακάλυψα το εξής παράξενο. Ο ένας νεοσσός να έχει μόνο ένα μάτι. Για να σας δώσω να καταλάβετε ο νεοσσός γεννήθηκε έτσι, δεν υπήρχε μάτι και δεν υπάρχει. Νόμιζα ότι έχει χάσει το μάτι απο χτύπημα της κανάρας αλλά δεν είναι απο αυτό. Η κανάρα είναι του 2004 και το αρσενικός του 2004 επίσης. Δεν έχουν καμία συγγένεια μεταξύ τους και εδώ και 4 χρόνια μου έχει δώσει αρκετά πουλάκια το συγκεκριμένο ζευγάρι και όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτή την (αν μου επιτραπεί ο όρος) ''γεννετική ανωμαλία''

Φιλικά


ΥΓ Σταύρο αν θεωρείς οτι το ποστ πρέπει να πάει στην κατηγορία ασθένειες σε παρακαλώ να το μεταφέρεις
 
γρηγορη ελπιζω η ελλειψη αυτη να μην κανει δυσκολη τη ζωη του φτερωτου φιλου.σιγουρα σε τετοιες περιπτωσεις η ζωη στο κλουβι δινει περισσοτερες ευκαιριωσεις διαβιωσης απο την φυση. Τελικα λειπει μονο το ματι σαν οργανο ή δεν υπαρχει καθολου οπη οπου θα βρισκοταν το ματο στην περιοχη;
 
κι εγω την ιδια απορια με το Δημητρη εχω... 😉 δεν εχει βαθουλωμα εκει που επρεπε να υπαρχει ματι; Προφανως το πουλακι οταν μεγαλωσει αν ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα -που το ευχομαι- δεν θα εχει προβλημα αφου θα το φροντιζεις εσυ. απο αυτα που ξερω απο γενετικη δεν θα σε διαφωτισω ιδιαιτερα. Δηλαδη μπορει να ειναι κατι γενετικο μπορει και να μην ειναι θεμα DNA αλλα να προεκυψε καποια ανωμαλια την περιοδο που μεγαλωνε το εμβρυο μεσα στο αυγο απο αλλους παραγοντες...
 
Θα κάνω ότι περνά απο το χέρι μου για να μην έχει δύσκολη ζωή. Ξέρεις μερικές φορές τα πουλιά με μικρά ''προβλήματα'', τα αγαπάμε και περισσότερο:)
Το παράξενο είναι οτι το μάτι λείπει σαν όργανο δεν υπάρχει οπή. Κάποιος μου είπε οτι μπορεί να είναι εσωτερικά αλλά δεν το είδα. Σας βάζω και 2 φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • neossos.webp
    neossos.webp
    10,3 KB · Προβολές: 130
  • neossos2.webp
    neossos2.webp
    15,4 KB · Προβολές: 133
Γρηγορη ισως κανω λαθος αλλα απο την πρωτη φωτο εχω την ιδεα οτι υπαρχει το ματι του εσωτερικα αλλα δεν εχει ανοιγμα-σχισμη εκει που επρεπε να εχει για να ανοιγει το ματι και να βλεπει το πουλι. 😕
 
Ήταν το δεύτερο πράγμα που κοίταξα Ανέστη μήπως μπορώ να του κάνω κάτι. Και ανατομικά δεν χωράει το μάτι του μέσα. Εκτός και αν έχει ατροφίσει και δεν αναπτύχθηκε πλήρως και αφομιώθηκε απο τον οργανισμό (εικασίες κάνω).
 
πραγματι στην πρωτη κατι τετοιο δειχνει. Βεβαια και νε γινεται επεμβαση πιος τιν κανει; Ειναι λεπτη δουλια. Ουτε κτηνιατροι αναλαμβανουν πιστευω
 
Τι να πω Γρηγορη... η οφθαλμολογια ειναι και πολυ ιδιαιτερη ειδικοτητα νομιζω...

μπορεις να βρεις τηλ. απο την κτηνιατρικη ΑΠΘ να ρωτησεις καποιον οφθαλμιατρο; Εχω μια φιλη κτηνιατρο που θα τη δω μαλλον τη Δευτερα αν θελεις τη ρωταω αν ξερει καποιον, εκει σπουδασε... 😉
 
Οχι μερικες φορες Γρηγορη.. Παντα! Να τα χαιρεσαι ολα αλλα ιδιαιτερα το αγγελουδι της.. Καρδιας σου! Τι μεγαλο που ειναι.. Θα αναφερω τι εχω παρατηρησει σε σχεση με τα αλλα. Ειναι καλο νατο πλησιαζεις παντα απο την σωστη μερια, αλλιως θα το δεις να τρομαζει αποτομα σε καθε παρουσια. Σωστα επιλεγμενη τοποθετηση του κλουβιου και επιλογη παρεας αναλογης θα ειναι καθοριστικα για ολα τα αλλα.Αν ειναι αρσενικο ιδιαιτερο προβλημα ανταγωνισμου καθως υστερει σε περιπτωση.. Αμυνας.Αλλα θα υπερτερει απο ολα με τον γλυκο και ηρεμο χαρακτηρα του.Ζηλευω απο τωρα για την σχεση που θα αναπτυχθει μεταξυ σας!
 
Back
Top