Αναπαραγωγή Νεοσσός με ανοιχτή ουρά σε σχήμα βεντάλιας

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Γεια σας
Έχω ένα Νεοσσό 29 Ημερών με ανοιχτή ουρά, η οποία δεν εχει μεγαλώσει ακόμα, ειναι στα 2/3 περίπου και διαρκώς ανοιχτή σε σχήμα Βεντάλιας.
Έχω ένα Βίντεο εδώ

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ξέρει καποιος να μου πει κάτι γιαυτό; :)
 
Κουκλάκι... όμορφο και φιλικό Θόδωρε.
Έκανες πάλι την έκπληξη.
Η αλήθεια είναι πως βλέπω κι εγώ λίγο ανοιχτή (περισσότερο από το κανονικό) την ουρά του.
Κάνε έλεγχο στη βάση της ουράς, μήπως δεις κάτι αφύσικο εκεί... όπως κάποιο φτερό που δεν βγήκε κλπ...
Αν δεν υπάρχει κάτι... Τότε φοβάμαι πως θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι την πτερόρροια...
Γιατί, αν υπάρχουν λόγοι που άνοιξαν τα φτερά στην ουρά... μόνο τότε μπορούμε να θεωρήσουμε πως θα επανέλθουν...
Αν όχι... Θα έχεις ένα κουκλί με λίγο πιο ανοιχτή την ουρά του...
Σε πειράζει;
 
Δεν με πειραξει καθολου, αντιθετος μακαρι να μεινει ετσι, μου αρεσει, την βρισκω πολυ ωραια.
Δεν εχει τιποτα η ουρα του την ελεγξα, αυτο με τα φτερα του που ανοιγουν.
Τα αλλα 4 αδερφια του ειναι ολοιδια αλλα με την κανονικη ουρα (μου τα πηρε η Κορη μου ολα, καλα που κρατησα αυτο).
Τωρα ειναι εξω, καθετε πανω στο χερι μου και κελαιδει.
 
Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια, ναι πραγματικα ειναι ενα σπανιο καναρινι και εδω τον υπεραγαπαμε, εχει και φοβερη ενεργεια και περιεργεια σε οτιδηποτε σε σχεση με τα αλλα πουλια δεν καθετε καπου να ησυχασει ολο ψαχνει και παιζει.
 
H ουρα και τα φτερα πτησης δεν αλλαζουν στην πρωτη πτεροροια αλλα απο την δευτερη και μετα, για αυτο και αν δεν δωσεις χρωστικη τις πρωτες μερες δεν βαφονται μενουν λευκα και οταν βαφουν στο υπολοιπο σωμα κατα την πτεροροια γινονται λευκοπτερα.
Αν θες να αλλαξει αυτα τα φτερα πρεπει να περιμενεις μεχρι την επομενη πτεροροια (ενα χρονο δηλαδη) η να τα τραβηξεις εσυ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αλλα πριν τα φτερα στην ουρα και στα φτερα πτησης πριν ηταν κοκκινα και τωρα ασπρισαν
 
Back
Top