Αναπαραγωγή Νεοσσός με πρόβλημα στο μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nadine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nadine

PB Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
107
Πόλη
Κορυδαλλός
Γεια σας! Θα χρειαστώ τις συμβουλές σας! Εχθές σκάσανε "μύτη" τα 4 καναρινάκια μας. Σήμερα διαπίστωσα πως ένα απο αυτά έχει κάποιο πρόβλημα στο ματάκι του. Σηκώνει το κεφάλι του με δυσκολία και απο το μάτι του έβγαλε λίγο αίμα, ελάχιστο βέβαια αλλά φαίνεται σαν πληγή. Νομίζω οτι η κανάρα δεν το ταίζει, βέβαια και αυτό δεν ανταποκρίνεται όπως τα άλλα να σηκώνει το κεφάλι του για να ταιστεί. Μάλιστα στο ματάκι του επειδή είναι πληγή, κολλάει νήμα απο την φωλιά και προσπαθησα να του το βγάλω. Μήπως χάσει το μάτι του και μείνει τυφλό? Να προσπαθήσω να το ταίσω εγώ, επειδή δείχνει αδύναμο;
 
ναντια αν βλεπεις οτι δεν ταιζεται πρεπει να το βοηθησεις και εσυ αλλα αυτο που απασχολει εμενα ειναι ο λογος που εγινε αυτο. Μηπως θελουν κοψιμο τα νυχια της καναρας και το τραυματισε αυτη κατα λαθος; Ο αρσενικος εχει καλη συμπεριφορα;
 
τα νύχια της κανάρας είναι φυσιολογικά, ίσως να τον τραυμάτισε ο αρσενικός γιατί είδα οτι πήγε στην φωλιά και τσίμπαγε τα μωρά. Βέβαια τον χώρισα τώρα αλλά δεν είμαι και σίγουρη οτι είναι απο αυτόν. Έχω την τροφή της Orlux handmix, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ξανά και δεν γνωρίζω, ποια είναι η αναλογία για να αραιώσω την σκόνη; Ευχαριστώ
 
αρα λοιπον το προβλημα κατα πασα πιθανοτητα ηταν ο αρσενικος. Καλα εκανες και τον χωρισες. Τη συγκεκριμενη τροφη χρησιμοποιω και εγω για να βοηθαω τους νεοσσους. Ειναι πολυ καλη και την τρωνε πολυ.λοιπον σε 1 φλυτζανι ελληνικου καφε γεμιζεις με χλυαρο νερο μεχρι τη μεση και προσθετεις 1 κουταλια απο τη σκονη. Ανακατευεις και μετα ταιζεις με τη συριγγα. Το μειγμα φτανει για να ταισεις περιπου 5 νεοσσους πρωι και βραδυ.
 
το μικρο αν αναλαβης εξολοκληρου την ανατροφη του θελει ταιζμα καθε 1-1.5 ωρα και προσοχη κρεμα ανατυξεις πρεπει να φτιαχνεις φρεσκια μετα απο καθε ταιζμα
 
τα μικρα δεν χρειαζεται να τα αναλαβει εξολοκληρου γιατι οπως γραφει η ναντια οι νεοσσοι σηκωνουν κεφαλι για να ταιστουν. Αν τα ταιζει καθε 1, 1,5 ωρα η καναρα θα χασει το ενδιαφερον της προς τα μικρα και μετα ειναι πολυ δυσκολο να μεγαλωσουν 5 νεοσσοι.η συγκεκριμενη τροφη για νεοσσους μπορει ανετα να φτιαχτει το πρωι να ταισουμε και με το μειγμα που θα μεινει να ταισουμε παλι το βραδυ διατηρωντας το στο ψυγειο μεχρι τοτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nadine
δεν ειναι καθολου καλη ιδεα να δωση στο νεοσσω κρεμα αναπτυξεις απο το ψυγειο το ιδανικο ειναι να την φτιαχνεις πριν ταισης κι σε θερμοκρασια 39-41 βαθμους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nadine
ναντια περι ταισματος το καλυψανε το θεμα τα παιδια. Για το ματακι το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο (εγω εχω τα refresh της allegran απο καποιο τραυματισμο που ειχα παλιοτερα στο ματι) υποκαταστατο δακρυων για καθαρισμο του ματιου. Απο κει και περα (δεν ξερω καν αν το κανει κτηνιατρος) με καποιο τροπο καλα θα ηταν να του το κλεισεις, ομως μικροσκοπικο τσιροτο (αντε πες οτι φτιαχνεις και πατεντα) να το αφησει πανω στο πουλι η μανα αποκλειεται😕. Οποτε κατι τετοιο αργοτερα. Παντως επικοινωνησε αν ξερεις με καποιο γιατρο

* πραγματι η τροφη πρεπει να δινεται το δυνατον χλιαρη ή τουλαχιστον οχι κρυα επιδη τη θερμοκρασια αυτη εχει οταν βγαινει απο το λαιμο της μανας
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nadine
Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα σας ενημερώσω σε λίγες μέρες για την πορεία του!
 
καλο ειναι να βαλεις 2 φορες την ημερα χαμομιλη στο ματι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nadine
Back
Top