Αναπαραγωγή Νεοσσός με στραβό πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης magdaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

magdaki

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
177
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα πηγαινοντας να ελεγξω τους νεοσσους ειδα εναν που ειναι 12 ημερων με στραβο ποδι και φτερουγα... Οσο μπορεσα το επανεφερα στη θεση του... Τι αλλο μπορω να κάνω;

2015-05-01 13.27.52.jpg
 
Πιστεύω πως είναι σπασμένο το πόδι...
Μπορείς να δεις αν κουνιέται;
Χωρίς να το πιέσεις του κουνάς λίγο και εκτιμάς την κατάσταση. Να το συγκρίνεις με το άλλο πόδι του.
Υποψιάζομαι ως δράστη τη μητέρα μια και υπάρχει δαχτυλίδι στο πόδι... Δεν της "άρεσε" και πάλεψε να το βγάλει. Νομίζω πως πρόσφατα πέρασες το δαχτυλίδι. Ψάξε και τα άλλα πουλιά και να έχεις το νου σου να προλάβεις τις εκπλήξεις.
Αν κουνιέται (είναι σπασμένο) θα χρειαστεί να κάνεις με μια οδοντογλυφίδα νάρθηκα και με λίγο τσιρότο να το στερεώσεις έτσι ώστε να δέσει στην ευθεία... Σε μερικές μέρες θα είναι εντάξει.
Για τη φτερούγα δεν μπορώ να καταλάβω... Πιθανολογώ κάποια πτώση κάποιο βίαιο τίναγμα... ;
Μήπως το βρήκες έξω από τη φωλιά και το μάζεψες;
 
ειναι σπασμενο σε 4 σημεια και τα δαχτυλα του δεν μπορει να τα κλεισει! Και ειχε αρχισει να δενει... Οταν πηγα να το βαλω στη θεση του εκανε ενα τσακ... αλλα δεν ξερω αν τη βγαλει...
 
Το δεσα οσο πιο καλα μπορουσα... Οχι μεσα στη.φωλια ειναι... Δεν το εχει εγκαταλειψει... Θα το δω το βραδυ να δω αν θα τον εχει βγαλει ή οχι...
 
Πως γίνεται να έσπασε το πόδι του σε 4 σημεία; Συμβαίνει αυτό;
 
Το πούλι έχει γενετικό πρόβλημα δεν διορθώνεται
 
Υπάρχει και η ευθανασία
Κι η αυτοκτονία υπάρχει :) αλλά αγαπούμε την ζωή. Εγώ σε ρώτησα εφόσον θέλει να το σώσει το ζωντανό, μπορεί με βάση το πρόβλημα που βλέπεις (ποιο είναι; ) να έχει καλή ποιότητα ζωής;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κι η αυτοκτονία υπάρχει :) αλλά αγαπούμε την ζωή. Εγώ σε ρώτησα εφόσον θέλει να το σώσει το ζωντανό, μπορεί με βάση το πρόβλημα που βλέπεις (ποιο είναι; ) να έχει καλή ποιότητα ζωής;
Όχι δεν θα έχει, το πόδι εάν τεντωθεί θα του έρθει στο ύψος του κεφαλιού η κλείδωση του γοφού είναι 180 μοίρες λάθος στην ιδία πλευρά η φτερούγα θα είναι ασθενική.
 
Κρίμα το άτυχο ☹ άρα να το αφήσει να περάσει ήσυχα τις μέρες του...
 
Σημερα πηγαινοντας να ελεγξω τους νεοσσους ειδα εναν που ειναι 12 ημερων με στραβο ποδι και φτερουγα... Οσο μπορεσα το επανεφερα στη θεση του... Τι αλλο μπορω να κάνω;
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία την αριστερή πλευρά του πτηνού που να φαίνονται οι θέσεις ποδιού και φτερούγας σε θέση ηρεμίας;
 
Δεν μπορω να το σκοτωσω... Θα δουμε... εκανα μια πατεντα εκει με μια οδοντογλυφιδα ισως μπορεσει να βελτιωθει εστω και λιγο και να την βγαλει το πουλακι...
 
Εγώ δεν συμφωνώ με τίποτα με την ευθανασία.
Άστο με την πατέντα που έκανες και παρακολούθησε το.
 
Η γνώμη μου αν είναι σπασμένο μονο ένα ποδαράκι ας το να δεθεί μονο του. Θα έχει στραβό πόδι αλλα θα ζήσει.

Έχω ένα υπέροχο θηλυκό (πουλάκι, χωρίς καθόλου πόδι) που πρέπει να είναι από τα καλύτερα θηλυκά. Και επειδή το πόδι έχασε σε πολύ νεαρή ηλικία δεν το καταλαβαίνει καν. Και ζει πιστεύω πλήρης ζωή και δεν διαφέρει από τα υπόλοιπα.

Αν στο μικρό είναι σπασμένη και φτερούγα και δεν θα μπορεί αν πετάει τότε είναι δύσκολα τα πράγματα.

Κα πάλι είχα τέτοια περίπτωση. Πιστεύω ότι ήταν κάτι γενετικό, ίσος ιράν ραχίτιδα. Από 4 μικρά Star finch το ένα αργούσε σε ανάπτυξη... και τα αδερφάκια άρχισαν να το πατάνε. Το έβαλα στα Bengo. Σε μερικές μέρες πρόσεξα πως είναι σπασμένα και τα δυο πόδια στα δυο σημεία. Κι όμως μεγάλωσε, έκανε πτερρόρια, δεν μπορουσε να σταθεί στα πόδια και ήταν πάντα ξαπλωμένο στη κοιλια. (αλλα ήταν δραστήριο, πέταγε μαζί με αλλα πουλια, προσπαθούσε να ξαπλώσει στα πιο φαρδιά κλαδιά). Αλλα μια στιγμή όταν έπιανα αλλα πουλια αυτό χτυπάει ελαφρά στα κάγκελα και σπάει φτερούγα... E, μετά δεν έχει συνεχεια (
 
Εγώ δεν συμφωνώ με τίποτα με την ευθανασία.
Άστο με την πατέντα που έκανες και παρακολούθησε το.




Κι εγώ ! Ποιος έχει καρδιά να σκοτώσει ένα ζωντανό; Επίσης μπορεί να φτιάξει από μόνο του το ποδαράκι του σαν μεγαλώσει
 
Back
Top