Αναπαραγωγή Νεοσσός νεότερος κατά 2 ημέρες, κινδυνεύει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης abscanary
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

abscanary

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2008
Μηνύματα
263
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά από φωλιά με 5 αυγά πήρα 3 νεοσσούς,
οι 2 εκκολάφθηκαν την Παρασκευή 3/4 και ο τελευταίος σήμερα 5/3 τα 2 άσπορα τα αφαίρεσα κατά την ωοσκόπηση και πρόσθεσα ένα πλαστικό. Δυστυχώς κατά την γέννηση δεν μπόρεσα να αντικαταστήσω με πλαστικά λόγω δουλειάς.

Η ερώτησή μου είναι αν ο τελευταίος νεοσσός κινδυνεύει ως 2 ημερών νεότερος, και αν ναι μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω;

Να θέσω υπόψη σας κάποια στοιχεία:
1. Η κανάρα είναι ιδιαίτερα επιμελής στο τάϊσμα των νεοσσών [όπως και στην προηγούμενη γέννα]
2. Αρσενικός δεν υπάρχει. Τον έχω χωρίσει διότι την κυνηγούσε συνέχεια για ζευγάρωμα.
3. Ο μικρός προέρχεται από το τελευταίο [ανοικτόχρωμο] αυγό.
 
Τίμο θα έλεγα να τον ταίζεις και εσύ κάθε βράδυ, λίγο πρίν
κάτσει στην φωλιά και κοιμηθεί η κανάρα για 5-6 μέρες.
 
αν δεις στο λαιμο του οτι δεν ειναι ταισμενος βοηθησε τον και εσυ.
 
sos. Πρωτη γεννα για την καναρα μου, εκανε 3 αυγα το ενα ασπορο απο τα αλλα δυο βγηκε ενα πουλακι σημερα το πρωι στις8 παρα.. Ομως η καναρα δεν δινει σημασια.υπαρχει και το αλλο αυγο μεσα που εινε ραγιζμενο. Ελαφρα μαλλον θα βγει και το αλλο πουλακι. Αυτο που με ανυσηχει εινε η συμπεριφορα της καναρασ.. Δεν ασχολειται καν με τη φωλια... Παιδια βοηθεια.. Τι να κανω δεν θελω να μου πεθανοθν.. Μπορει καποιος να πει τι μπορω να κάνω;
 
τις πρωτες 2 μερες μπορει να μην δεις καθολου τη καναρα να ταιζει. Το κανουν πολλες καναρες αυτο μην σε ανυσηχει. Αν θελεις ταισε τα και εσυ πρωι και βραδυ με ετοιμη τροφη. Να σου ζησουν!
 
δυστηχως δεν εζησαν, σημερα το πρωι τα βρηκα νεκρα.η καναρα δεν πλησιασε τη φωλια ουτε κατα διανοια. Δεν ανοιγαν το στομα για να παρουν τροφη απο εμενα.. Και δυστηχως.. Πεθαναν.. Ειναι συνηθες φαινομενο αυτη η αδιαφορια απο την καναρα... Ταιζετε ολοι με το χερι στην αρχη... Ετσι γινετε; Αν ναι πως ανοιγουν το στοματακι τους; Με χαλασε πολυ αυτη η κατασταση παντως. Δεν θα τα βαλω ξανα για γεννα...
 
Παρόλο που το γεγονός είναι πολύ λυπηρό, μην απογοητευεσαι.

Συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια:) Διάβασε αν θες αυτό εδώ το χρησιμότατο άρθρο Θνησιμότητα των νεοσσών στην φωλιά

Δεν μας ανέφερες,την υγιεινή του κλουβιού, την ηλικία της κανάρας (αν ήταν πολύ νεαρή και ανώριμη), αν είχες μαζί το ζευγαρι ή το χώρισες, αν το ζευγάρι σου ήταν υγιές και είχες κάνει την σωστή προετοιμασία... Ολοι αυτοί είναι παράγοντες που συμβάλλουν στην απώλεια των νεοσσών αν δεν είναι όλα στην εντέλεια.

Θα σου πρότεινα να μελετήσεις ξανά ολα τα σχετικά με την αναπαραγωγή άρθρα και να προσπαθήσεις και πάλι χωρίς απογοήτευση:)
 
δυστηχως δεν εζησαν, σημερα το πρωι τα βρηκα νεκρα.η καναρα δεν πλησιασε τη φωλια ουτε κατα διανοια. Δεν ανοιγαν το στομα για να παρουν τροφη απο εμενα.. Και δυστηχως.. Πεθαναν.. Ειναι συνηθες φαινομενο αυτη η αδιαφορια απο την καναρα... Ταιζετε ολοι με το χερι στην αρχη... Ετσι γινετε; Αν ναι πως ανοιγουν το στοματακι τους; Με χαλασε πολυ αυτη η κατασταση παντως. Δεν θα τα βαλω ξανα για γεννα...

Αυτό το συναίσθημα είναι πολύ άσχημο, και λίγο πολύ,όσοι ασχολούμαστε με αναπαραγωγή το έχουμε νιώσει. Οταν δεν σηκώνουν κεφάλι,
κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει, μήν απογοητεύεσαι.
Δεν υπάρχει τρόπος να τα αναγκάσεις να ανοίξουν το στόμα με το ζόρι.
Ενα -δυό ελαφρά κτυπήματα στο πάνω μέρος της μύτης είναι αρκετά να ξυπνήσους και τους πιο κοιμισμένους νεοσσούς, αν τότε δεν ανοίξουν το στόμα κάτι δεν πάει καλά και η προσπάθεια είναι μάταιη. Οι αιτίες που δεν τάισε η κανάρα μπορεί να είναι οτι δεν
έδειξαν ενδιαφέρον για ζωή οι νεοσσοί απο την αρχή(κάποια ασθένεια, λάθος στην διασταύρωση, αδέλφια), υπάρχει ΠΟΛΥ ψείρα στην φωλιά, ασθενεί η ίδια, θέλει να πάει σε νέα γέννα και ΤΕΛΟΣ μπορεί να είναι ένα θηλυκό που δεν κάνει για αναπαραγωγή.
Να έχει αυτήν την ιδιότυπη συμπεριφορά(σπάνιο)
 
οταν πηρα να πεταξω το νημα απο τη φωλια ειδα κατι μικρα εντομα να κινουντε στο χερι μου. Απειρος στην εκτροφη... Και γενικα στα καναρινια. Μου τα εφεραν ζευγαρομενα. Δεν γνωριζω αν εινε αδερφια.. Παντως τα δακτυλιδια τους εινε απο τον ιδιο γερμανο εκτροφεα. Τα εντομα παντως για να επανελθω ηταν χιλιαδες μπορω να πω. Και επανω στα νεκρα πουλακια... Μπορει να ηταν ψειρες,τι μπορω να κανω για να μην εχω τετοια παρασιτα;τα πουλια τα εχω σε εξωτερικο χωρο (φουαγε)σκεπασμενο και χωρις ρευματα.
 
φιλε μου μαλλον ειναι ψειρες ετσι οπως το περιγραφεις.
 
ευχαριστω για την απαντηση σας. Παντως ηταν παρα πολυ μικρα ζωηφια σχεδον αδιακριτα. Μονο οταν πιεσα μερικα καταλαβα οτι ηταν ζωντανοι οργανισμοι. Εσεις που εχετε εμπειρεια τι μεγεθος εχουν οι ψειρες των καναρινιων;
 
Nα τα ξαναβάλεις, απλά να μην σου ξανακάνουν ψείρες. Και πολύ έζησαν τα καημένα με ψειρες. Γιαυτό δεν πήγαινε και η καναρα... Ρώτα να μαθαίνεις και διάβαζε όσο μπορείς.
 
Back
Top