Ασθένειες Νεοσσός πάρροτλετ με splayed legs και αντιμετώπιση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk1980
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk1980

PB Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2016
Μηνύματα
890
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
Την χρονιά που μας πέρασε και για πρώτη φορά στα όσα χρόνια ασχολούμαι εκτροφικά με τους παπαγάλους, ήρθα αντιμέτωπος με ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται σε νεοσσούς, σοβαρό και όχι σπάνιο που ονομάζεται splayed legs. Αν δεν αντιμετωπιστεί σωστά τις πρώτες ημέρες της εμφάνισής του, αφήνει μόνιμη αναπηρία στον νεοσσό που δύσκολα διορθώνεται σε μεγαλύτερη ηλικία. Αρχικά το πουλάκι ήταν σε αυτή την κατάσταση.

1611610056453.png
(η φωτογραφία είναι από το διαδίκτυο και όχι δική μου)

Η πρώτη προσπάθεια αποκατάστασης έγινε με τη γνωστή μέθοδο με το σφουγγαράκι, η οποία στέφτηκε από πλήρη αποτυχία καθώς πρωί το τοποθετούσα το απόγευμα γυρόφερνε μέσα στη φωλιά και ενίοτε εκτός αυτής, στον πάτο του κλουβιού. Έπειτα αγόρασα από pet shop τον παρακάτω νάρθηκα

1611610784875.png

του οποίου η εφαρμογή ήταν αδύνατη στη δική μου περίπτωση , καθώς όλα τα δικά μου πουλιά φέρουν εκτροφικά δαχτυλίδια. Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα την παρακάτω λύση, την οποία εφάρμοσα με πλήρη επιτυχία. Τα υλικά που χρησιμοποίησα, πολύ απλά και εύκολο να τα προμηθευτούμε, τα οποία φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία, είναι ένα λαστιχάκι κομμένο στη μέση και ένα πολύ μικρό κομμάτι από οικολογικό καλαμάκι (πεπιεσμένο χαρτί) το οποίο προτίμησα από το κλασικό πλαστικό καλαμάκι που προτεινόταν γιατί είναι πιο σκληρό και πιο δύσκαμπτο άρα πιο σταθερό κατά τη δική μου κρίση.

rsz_img_20200617_202827.jpg

Στη συνέχεια θα εξηγήσω την διαδικασία που ακολούθησα. Πρώτα πέρασα το λαστιχάκι μέσα από το καλαμάκι (Εικ.1). Έπειτα πέρασα την κάθε άκρη μέσα από το καλαμάκι (Εικ.2) δημιουργώντας τελικά ένα είδος "φιόγκου" (Εικ.3)

rsz_img_20200617_202847.jpg Εικ.1 rsz_img_20200617_202902.jpg Εικ.2 rsz_img_20200617_202921.jpg Εικ.3

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω διαδικασίας έγινε η εφαρμογή, σχετικά εύκολα και χωρίς πολύ ταλαιπωρία, του αυτοσχέδιου νάρθηκα στο νεοσσό τραβώντας τις δύο άκρες του λάστιχου και σταθεροποιώντας τον με έναν απλό κόμπο.

rsz_img_20200617_201810.jpg

Εφάρμοσα για όσες μέρες χρειάστηκε (περίπου 15) μέχρι να εξαλειφθεί τελείως το πρόβλημα. Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες τραβηγμένες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές κατά τη διάρκεια της "θεραπείας", όπου φαίνεται η αισθητή βελτίωση του νεοσσού (Εικ.1 και 2) και το τελικό αποτέλεσμα κατά το οποίο ο νεοσσός έχει 100 % λειτουργικά πόδια και δεν διαφέρει σε τίποτα από τους υπόλοιπους νεοσσούς (Εικ.3).

rsz_img_20200617_200851.jpg Εικ.1 rsz_img_20200623_201819.jpg Εικ.2 rsz_img_20200708_201455.jpg Εικ.3

Για την ιστορία πρόκειται για ένα Dark Blue ή Cobalt Blue θηλυκό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανακουφιστικό το αποτέλεσμα.
Γιάννη, στην πρώτη εφαρμογή του "νάρθηκα" απλά έφερες τα ποδαράκια του στο σημείο που θα έπρεπε να είναι εξαρχής ή σταδιακά μείωνες την απόσταση μεταξύ τους;.
Στην πορεία και όπως μεγάλωνε το πουλάκι, αύξαινες την απόσταση μεταξύ των ποδιών;
Παρατηρώ επίσης στην 1η φωτό του πουλιού ότι οι "πατούσες" στρέφονται προς τα έξω. Αρκούσε το δέσιμο ώστε να πάρουν την κανονική τους θέση;
 
Ηταν οτι χρειαζόμουν να μου δωσει λιγο κουραγιο! Αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα με ενα lovebird αλλα ηταν λαθος η κλιση και το προβλημα απο το ενα ποδι!Ευχαριστουμε πολυ, πολυ κατατοπιστικό post! 🙂
 
Ο τελευταίος τρόπος που χρησιμοποίησε ο Γιάννης για εμένα είναι ο πιο λειτουργικός. Χρόνια πριν σε ένα κατάστημα ζωοτροφών υπήρχε ένα κοτοπουλάκι 2 ημερών με πολύ έντονο θέμα. Για να μην το σκοτώσει ο καταστηματάρχης, το πείρα, εφάρμοσα τον τελευταίο τρόπο και μετά από λίγο καιρό δεν φάνταζε με τίποτα στην αρχική του κατάσταση. Το πουλί θεραπεύτηκε τελείως. Πολύ χάρηκα που και αυτό το πουλάκι Γιάννη είχε καλή κατάληξη, μπράβο 🙂
 
Ανακουφιστικό το αποτέλεσμα.
Γιάννη, στην πρώτη εφαρμογή του "νάρθηκα" απλά έφερες τα ποδαράκια του στο σημείο που θα έπρεπε να είναι εξαρχής ή σταδιακά μείωνες την απόσταση μεταξύ τους;.
Στην πορεία και όπως μεγάλωνε το πουλάκι, αύξαινες την απόσταση μεταξύ των ποδιών;
Παρατηρώ επίσης στην 1η φωτό του πουλιού ότι οι "πατούσες" στρέφονται προς τα έξω. Αρκούσε το δέσιμο ώστε να πάρουν την κανονική τους θέση;
Από την πρώτη εφαρμογή έφερα τα πόδια στην θέση που έπρεπε να είναι, δηλαδή κάτω από το σώμα. Έχουν πολύ μεγάλη ελαστικότητα λόγω της "βρεφικής" ουσιαστικά ηλικίας. Σχετικά με το ερώτημα για την απόσταση, κάθε 2-3 μέρες αφαιρούσα το νάρθηκα για να ελέγχω την πρόοδο, οπότε στην επανατοποθέτηση ίσως να υπήρχε μια ελάχιστη διαφοροποίηση. Στο τρίτο ερώτημα η απάντηση είναι ναι, αρκούσε το δέσιμο ώστε να πάρουν την κανονική τους θέση. Μόλις άρχισαν να δυναμώνουν οι μυς των ποδιών έτσι ώστε να μπορούν να αντέξουν το βάρος του σώματος, τα πόδια άρχισαν σιγά σιγά να παίρνουν τη σωστή θέση.
Ηταν οτι χρειαζόμουν να μου δωσει λιγο κουραγιο! Αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα με ενα lovebird αλλα ηταν λαθος η κλιση και το προβλημα απο το ενα ποδι!Ευχαριστουμε πολυ, πολυ κατατοπιστικό post! 🙂
Η αλήθεια είναι ότι ήθελα καιρό να γράψω το συγκεκριμένο θέμα, αλλά διαβάζοντας το πρόβλημά σου σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα. Ήσουν κατά κάποιο τρόπο η κινητήρια δύναμη. Μην το βάζεις κάτω, υπομονή θέλει, ίσως να παιδευτείς λίγο παραπάνω γιατί το λοβάκι σου είναι λιγάκι μεγαλύτερο ηλικιακά από το δικό μου όταν άρχισες την θεραπεία, αλλά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.
 
@jk1980 Εχει φτιαξει ηδη το προβλημα μας και τωρα τα κραταωτα λαστιχα προληπτικά απλως για να ειμαι σιγουρος.😜Οταν το πηρα ηταν πολυ μικρο οποτε δεν ειχε θεμα! Αλλα στο ξαναλεω πολυ χρησιμο post! 😁
 
Back
Top