Ασθένειες Νεοσσός περιστέρι χρειάζεται βοήθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης irospirou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

irospirou

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2021
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά .Πριν από δυο μερες βρήκα έναν νεοσσο περιστερακι.Το εβαλα σε ένα κουτί μεγαλουτσικο με χαρτί κουζίνας αρκετό στον πάτο.Αγορασα από pet shop τροφή για νεοσσούς και το τάιζε.Ενω μέχρι και σημερα τα ξημερώματα είχε ζωντάνια και ήθελε να φαει,και στέκονταν στα πέλματα του,σημερα το μεσημέρι που πηγα να το ταΐσω ειδα ότι δεν ήθελε να φαει.Επεστρεψα στο σπίτι μετά από 5 ώρες και τώρα διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να σταθεί όρθιο όπως στέκονταν,και δεν κλαίει καθόλου,ούτε έχει ορεξη να φαει(βεβαια ο λαιμος όπου μαζεύεται η τροφή είναι λιγάκι φουσκωμένος)Πειτε μου τι να κανω
 
Επικοινώνησε άμεσα με την ΑΝΙΜΑ για να το παραδώσεις. Το πουλάκι πιθανότα χρειάζεται θεραπεία και κάθε ώρα που περνάει είναι σημαντική για την επιβίωσή του. https://www.wild-anima.gr/epikinonia/
 
Δεν ξέρουμε την ηλικία του πουλιού , πως βρέθηκε σε σένα, εάν το ταίζεις ή τρώει μόνο του. Εάν δεν ξέρεις ( που δεν είναι κακό ) καλό είναι να απευθυνθείς σε κάποιον τρίτο που γνωρίζει. Το πουλάκι εκτός τροφής θέλει και νερό ή η τροφή να είναι αρκετά νερουλή . Προφανώς κάτι τέτοιο έγινε , εκτός και ήλθε και το τάισε η μάνα του. Εάν είσαι βεβαία πως δεν το τάισε η μάνα του τότε δώσε του νερό και κούνησε λίγο τον λαιμό του ώστε να λιώσει η τροφή .
 
Παιδιά καλησπέρα.Το περιστερακι δυστυχως τα ξημερώματα της 4 Φεβρουαρίου πέθανε.Δεν πρόλαβα να το παω στο Ανιμα.Στεναχωρεθηκα παρα πολυ και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί μέχρι και σημερα προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιξε.Το πουλάκι το είχα βρει το βράδυ κατα τις 9:30 όταν είχα βγει με το σκυλακι μου βολτα.Βασικα το σκυλακι μου το βρήκε στο δρόμο, πλησίασα να δω και εγώ τι είναι ,ειδα ότι ήταν πουλάκι και το πήρα,γιατί ή οι γάτες θα το έτρωγαν ή θα το πατούσαν.Για την ακρίβεια ενώ στέκονταν την μια μέρα και στα δυο ποδαράκια του,μετά από μια μέρα δεν μπορούσε να σταθεί και στα δυο,και στέκονταν στο ένα ποδαράκι και το κεφαλάκι του έγερνε προς μια πλευρά.Μου είχε δώσει την εντύπωση σαν να είχε εγκεφαλικό.Και τότε σας έστειλα το μην.στην ομάδα.Ηθελα να ρωτήσω εγκεφαλικό παθαίνουν τα πουλάκια;Υπάρχει περίπτωση να τρόμαξε από γαύγισμα τόσο πολυ και να έπαθε αυτό;Του είχα βάλει και σόμπα μπροστά στο κουτάκι για να είναι ζεστά.Υπαρχει περίπτωση από την ζέστη να έπαθε αυτό;Δυστυχως τώρα διάβασα τις απαντήσεις σας.Νερο μου είπε κάποιος να του δώσω.Του έβαζα στην τροφή του.Εξαλλου στη φύση η μάνα νερό δεν τους δίνει.Ετσι δεν είναι;Οποιος ξερεις ας μου απαντησει,γιατί μέχρι και σημερα είμαι πολυ στεναχωρημένη για το πουλάκι.Το πήρα να το σώσω και αισθάνομαι ότι το σκότωσα.Εχω και φωτο , αν θέλετε να σας στειλω
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Καλησπέρα
μέχρι και σημερα προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιξε.
Το πουλί σίγουρα ήταν άρρωστο, πολλές φορές οι ίδιοι οι γονείς διώχνουν ή πετάνε από την φωλιά τα άρρωστα και αδύναμα μικρά.
δεν μπορούσε να σταθεί και στα δυο,και στέκονταν στο ένα ποδαράκι και το κεφαλάκι του έγερνε προς μια πλευρά
Αυτά είναι σημάδια αρρώστιας.
Δεν πρόλαβα να το παω στο Ανιμα.
Ακόμα και αν είχες προλάβει δεν είναι σίγουρο ότι θα κατάφερναν να το κάνουν καλά, κάποιες αρρώστιες στα πουλιά έχουν ραγδαία εξέλιξη.
Το πήρα να το σώσω και αισθάνομαι ότι το σκότωσα
Να μην νιώθεις άσχημα, αν δεν το είχες μαζέψει από τον δρόμο θα είχε τελειώσει πολύ πιο γρήγορα.
 
Back
Top