Αναπαραγωγή Νεοσσός ταΐζει το μικρο του αδελφάκι ή ο άλλος κλέβει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfurie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Καλός σας βρήκα παιδιά.
Είμαι ο Νικόλας και είμαι καινούργιος στο forum. Απ τον Νοέμβριο άρχισα δειλά δειλά να εκτρεφω τα δικά μου καναρίνια ερασιτεχνικά. Είδη έχω 4 νεοσσους. Σαν πρωτάρης δεν έχω σημειώσει ημερομηνίες κτλ. Χθες αποφάσισα να χωρίσω τους νεοσσους απ το ζευγάρι γιατι η καναρα κάνει νέα φωλιά. Οι τρεις πετάνε και τρέφονται κανονικά. Ο τέταρτος και πιο μικρός, ναι μεν πετάει, δεν τρέφεται όμως μόνος. Πρόσεξα ότι περνει αυγοτροφη από το στόμα των αδελφών του. Τώρα, του δίνουν; Το κλέβει;δεν ξέρω. Πάντως δεν δείχνουν να ενοχλούνται. Λέτε να τον βάλω με την καναρα ξανά κανά δυο μέρες να δω;
Σημειώστε οτι εχω πάρει καινούργιο κλουβί με διαχωριστικό, αλλά μου είπαν να μην βάλω το ζευγάρι εκεί γιατί θα του πάρει καιρό να εξοικειωθεί και θα χάσω την επόμενη γέννα. Περιμένω βοήθεια.
Ευχαριστώ.
 
αν δεν τρεφονται μονα τους νωρις τα βγαλες... αν τα εχεις σε ζευγαρωστρα βαλτα με το χωρισμα στο ιδιο κλουβι με τους γονεις για να μπορουν να τα ταιζουν μεσα απο το διαχωριστικο...
 
Καλός σας βρήκα παιδιά.
Είμαι ο Νικόλας και είμαι καινούργιος στο forum. Απ τον Νοέμβριο άρχισα δειλά δειλά να εκτρεφω τα δικά μου καναρίνια ερασιτεχνικά. Είδη έχω 4 νεοσσους. Σαν πρωτάρης δεν έχω σημειώσει ημερομηνίες κτλ. Χθες αποφάσισα να χωρίσω τους νεοσσους απ το ζευγάρι γιατι η καναρα κάνει νέα φωλιά. Οι τρεις πετάνε και τρέφονται κανονικά. Ο τέταρτος και πιο μικρός, ναι μεν πετάει, δεν τρέφεται όμως μόνος. Πρόσεξα ότι περνει αυγοτροφη από το στόμα των αδελφών του. Τώρα, του δίνουν; Το κλέβει;δεν ξέρω. Πάντως δεν δείχνουν να ενοχλούνται. Λέτε να τον βάλω με την καναρα ξανά κανά δυο μέρες να δω;
Σημειώστε οτι εχω πάρει καινούργιο κλουβί με διαχωριστικό, αλλά μου είπαν να μην βάλω το ζευγάρι εκεί γιατί θα του πάρει καιρό να εξοικειωθεί και θα χάσω την επόμενη γέννα. Περιμένω βοήθεια.
Ευχαριστώ.
Όντως την πάτησες...
Είναι εξαιρετικά επίφοβο να μην έχουν απογαλακτιστεί τελείως... Τώρα όμως, αν συμπληρώθηκε ένα 24ωρο από την απομάκρυνσή τους πιστεύω πως είναι σχετικά αργά για να επιστρέψει στους γονείς του.
Σίγουρα θα ζοριστεί... αλλά θα την βγάλει...
Φέρνει πολλά ζόρια και αναγκαστικές λύσεις η πείνα στα μικρά.
Από την 26-27 μέρα και μετά υπό προϋποθέσεις μπορούν να βγουν από το κλουβί...
Εκτός αν είναι σούπερ καναρίνια και στις 25 μέρες κελαηδάνε... 😀
Όσο για το κλουβί... κακώς δεν το έκανες...
Τα πουλιά είναι στρωμένα και μια δυο μέρες καθυστέρηση δεν θα σου φαινόταν.
Αντίθετα τα μειονεκτήματα του χωρίς χώρισμα κλουβιού είναι υπέρμετρα πολλά.
 
Όμορφα, όταν πάω σε λίγο σπίτι θα βάλω το ζευγάρι και τα μικρά στο καινούργιο κλουβί με το διαχωριστικό κι ας χάσω κανά δυο μέρες.
Ευχαριστώ παιδιά.
Καλή ανάσταση και καλό Πάσχα.
 
Για να είσαι σίγουρος σχεδόν όλοι οι νεοσσοί στις 30 ημέρες είναι πλήρως απογαλακτισμένοι και έτοιμοι να μπούνε στο δικό τους κλουβί. Επειδή τα αδερφάκια μπορεί να έχουν 1-4 ημέρες διαφορά τα μικρά συνήθως ακολουθούν τα μεγαλύτερα στο ψάξιμο του κλουβιού και στην αναζήτηση τροφής. Καλό θα είναι να κρατάς ημερομηνίες για να μπορέσεις από εδώ και στο εξής να είσαι ακριβέστερος και πιο σίγουρος! Όλα θα πάνε καλά! Καλή Ανάσταση!
 
Ναι, από δω και πέρα θα είμαι ακριβής στις ημερομηνίες. Τα έκανα μαντάρα, αν και θα πάνε όλα καλά γιατί τα έχω βάλει είδη στο κλουβί με το διαχωριστικό και άρχισαν και τα ταΐζουν.
Ευχαριστώ, καλή Ανάσταση.
 
Όλοι τα κάνουμε μαντάρα στην αρχή! Μην αγχώνεσαι! Βάλε όλη την οικογένεια μαζί κ πες μας αντιδράσεις! Πάντως το ότι ταΐζουν το αδελφακι τους σημαίνει ότι θα γίνουν πολύ καλοί γονείς! 😉
 
Back
Top