Γενικά Νεοσύλλεκτο cockatiel

mkakoulidis

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2020
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε όλους. Είμαι ο Μιχάλης και πριν λίγες μέρες στο σπίτι γίναμε 5 έμβια όντα, αν εξαιρέσεις τον Μητσο την αράχνη και τον Γιώργο το σαμιαμιδι.

Ο νεότερος κάτοικος είναι ο Πελέ, ένα cockatiel 2 μηνών, και είναι μαζί μας ένα τετραήμερο.Είναι ήμερος, έφαγε από τα χέρια μας την πρώτη μέρα, κάθεται να τον χαϊδέψουμε και παίζουμε πολύ. Τα παιδιά μου 12 και 9(οι ηλικίες τους, δεν τα φωνάζουμε με νούμερα) έχουν τρελαθεί και ασχολούνται με την φροντίδα του. Ένας λόγος που τον πήραμε ήταν και αυτός, να μάθουν να είναι υπεύθυνα για έναν ζωντανό φιλαράκο.

Όλα βαίνουν καλώς, μας μαθαίνει και τον μαθαίνουμε, και όπως συνηθίζεται άλλωστε για μια καινούργια ανάρτηση ενός νέου μέλους σε ένα forum, έχω δυο μικρές ερωτήσεις, πιο πολύ για να μου πείτε εμπειριες.

1. του έχουμε κομμένα τα φτερά πτήσης στο δεξί φτερό, για ασφάλεια. Εχτές άρχισε να μασουλάει τις κομμένες άκρες και τις έκανε περμανάντ. Επίσης με το ραμφος του κατσάρωσε ένα φτερό της ουράς. Εικάζω ότι έχει άγχος προααρμογης και όποτε τον πετυχαίνουμε τον απασχολούμε με κάποιο παιχνίδι. Το αγαπημενο του είναι να μας τσιμπολογάει τις βέρες μας, και σταματάει την κομμωτική στα φτερά του.

Επισης,το βράδυ που μαντρώνεται και χαμηλώνουν τα φώτα, το λοφιο του είναι σηκωμένο, είναι ένδειξη άγχους; Τον κοιμίζω με έναν φως αναμμένο. Γενικά μέσα στην μέρα ριχνει μερικά powernaps.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Συνημμένα

  • 25E8A5DD-F341-44C2-9905-8A7EFAECB4DC.webp
    25E8A5DD-F341-44C2-9905-8A7EFAECB4DC.webp
    18,8 KB · Προβολές: 42
Καλημέρα να το χαίρεστε το κοκατιλακι είναι υπέροχος και σίγουρα τυχερό που είναι μαζί σας μιας και βλέπω να χαμογελάει 🙂 .Μόνο με το κόψιμο των φτερών θα διαφωνήσω μόνο και μόνο απο δική μου κακή εμπειρία απο το πρώτο μου κοκατιλ.Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας
 
Πολύ ωραίο κείμενο για έναν κούκλο παπαγαλακο! Καλωσόρισες!

Μετά την πτερορροια θα αποκατασταθούν τα φτερά του, τα οποία θα πρότεινα να τα αφήσετε ως έχουν για να πετάει (με θεόκλειστα πορτοπαράθυρα).
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα! Ο Πελέ είναι 2 μηνών, ενδέχεται να έχει πτερορροια τόσο μικρός; Αν αρχίσει να πετάει, δεν κινδυνεύει να χτυπήσει σε κανένα έπιπλο η τζάμι;
 
@mkakoulidis
Καλωσήρθατε στο φόρουμ και στον υπέροχο κόσμο των παπαγάλων!

Αν αρχίσει να πετάει, δεν κινδυνεύει να χτυπήσει σε κανένα έπιπλο η τζάμι;

Αντιθέτως οσο νωρίτερα μάθουν να πετούν καλύτερα, γινονται σύντομα τρομεροί πιλότοι και μονο πολυ σπάνια σκουντουφλανε κάπου, αντιθέτως με κομμένα φτερά δεν εχουν άνεση και εμπειρια, ενω πάλι μπορουν να πεταξουν επαρκώς ώστε να κινδυνέψουν (ιδιαιτερα αν τρομάξουν δεν τα σταματάει τιποτα, είναι το ένστικτο τους) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να προσγειωθουν ή να στριψουν και να χτυπήσουν (ακομη μπορουν πηδώντας να φύγουν απο μπαλκόνι και καταλαβαίνουμε ποσο θα κινδυνέψουν μετά αν δεν πετάνε καλα. Τι θέλω να πω, ο κίνδυνος να χάσουμε ενα πουλάκι απο απροσεξια μας επειδη τρόμαξε και πέταξε απ το παράθυρο μια ατυχη στιγμή είναι πολύ υπαρκτός και μας απασχολεί συνέχεια, αλλά το κόψιμο φτερών δεν είναι απόλυτη λυση σε αυτό (ενω ταυτόχρονα συχνά προκαλεί αλλα προβληματα σωματικής και ψυχοσωματικης υγείας, ή ακομη και συμπεριφοράς όπως το μάσημα φτερών ή το ξεπουπούλιασμα που μπορεί να ξεκινήσει γιατί το κομμένο φτερό σταματάει αποτομα και το τσιμπάει και να γίνει "κακή συνήθεια" που κόβεται δύσκολα). Τα πουλάκια πετάνε και αφου τα θέλουμε σπίτι μας πρέπει να προσαρμοζομαστε εμείς σε αυτά. Όταν ξαναβγούν τα φτερακια του, εαν αποφασίσετε να τα αφήσετε κανονικά, απλά θα προσέχετε τον πρώτο καιρό να κλεινετε κουρτίνες και θα του δείχνετε απο τώρα τα τζάμια απο κοντά ενω είναι στο χέρι σας (κάντε πχ "τοκ-τοκ" με το δάχτυλο και το ραμφος του) ώστε να καταλάβει και να τα μάθει. Για τον κίνδυνο να φύγει, σιτες/τζαμια/πορτες καλα κλειστά, πολύ πολύ προσοχή ΚΑΙ καλή εκπαίδευση στο "ελα" που ειναι σωτήριο αν βγει έξω και βολικό στην καθημερινοτητα.
Αν τα κόψετε συστήνεται λίγο και ομοιόμορφα και στα δύο φτερά γιατί αλλιώς δεν έχει ισορροπία και χτυπάει ευκολότερα.
Να το χαίρεστε όλοι το ομορφουλι σας (τα παιδάκια νομιζω έχουν ηλικία που μπορούν να τον χειρίζονται προσεκτικά αλλά να επιβλεπετε πάντα και οταν δεν θέλει χαδια/παιχνίδι να το σέβεστε κι ας είναι εύκολος τώρα που είναι μικρός, αλλιώς θα μάθει να τσιμπάει δυνατά ή να σας αποφεύγει 😉 ) και να το προσέχετε! 🐥🐦🐤
 
Καλημέρα σε όλους. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι. Τα παιδιά μια χαρά τον φροντίζουν, με καθοδήγηση φυσικά, και μάλλον τα φτερά του θα τα αφήσω να μεγαλώσουν και βλέπουμε. Εξαρτάται κατα πόσο καλό "παιδί" είναι.

Εχτές ασχολήθηκε λιγότερο με το να τσιμπολογάει τα φτερά του, και όταν χρειάστηκε να τον κλείσω στο κλουβί, έπαιζε και έκανε βόλτες. Μέχρι χθές καθόταν μέσα απλά. Αρχίζει να δένεται με την κορη μου, της μιλάει και πάει πάνω της στην πρώτη ευκαιρία. Γενικά τον βλέπω οτι εγκλιματίζεται.

Την άλλη Δευτέρα που αρχίζουν τα σχολεία δεν ξέρω τι θα γίνει, ευτυχώς εγώ δουλεύω κάποιες μέρες απο το σπίτι οπότε δεν θα είναι τελείως μόνος του.
 
Καλορίζικο! Συμφωνώ με όλα όσα σου προτάθηκαν ως τώρα απο τα υπόλοιπα μέλη.

Επισης,το βράδυ που μαντρώνεται και χαμηλώνουν τα φώτα, το λοφιο του είναι σηκωμένο, είναι ένδειξη άγχους;
Είναι κυρίως ένδειξη ότι βρίσκεται σε επιφυλακή. Είναι μικρό και χωρίς εμπειρίες, σε νέο χώρο και με κομμένο φτερό (= γνωρίζει ότι έχει μειωμένη ικανότητα διαφυγής σε περίπτωση που αισθανθεί κίνδυνο).

Ο Πελέ είναι 2 μηνών, ενδέχεται να έχει πτερορροια τόσο μικρός;
Την πρώτη πτερόροια την περνούν μεταξύ 4 και 8-9 μηνών. Απο που/ποιον το πήρατε?
 
Απο εχτές ηρέμησε αρκετά, τρίζει και ράμφος και το βράδυ κοιμάται με το λοφίο κάτω και το κεφάλι κουρνιασμένο. Δεν ξηλώνει φτερά, ξύνεται βέβαια αρκετά και τινάζεται, και φεύγουν πούπουλα, αλλα υποθέτω είναι νορμάλ αυτό. Μας μιλάει αρκετά και όταν τον κλείσεις στο κλουβί παίζει με τα παιχνίδια του. Θεωρώ οτι η προσαρμογή προχωράει καλά.
 
Σχεδόν δυο μήνες μετά, ο Πελέ είναι μια χαρά! Έχει δεθεί μαζί μας και είναι μεγάλο λαμόγιο. Ξεψαρώσαμε κι εμείς λιγάκι και είμαστε πιο άνετοι. Έχω μια ερώτηση, από τότε που τον πήραμε έχει χάσει 5 γραμμάρια και είναι στα 85 τώρα, βέβαια ταϊζόταν με κρέμα. Τον έχω "πλακώσει" στα μαρούλια και στους ηλιόσπορους, και τώρα τον ξεκίνησα που και πού φυστίκια να φτιάξει "πιασίματα". Δεν έχει κάποιο θέμα, είναι ενεργητικότατος, και λαλίστατος. Με προβληματίζει λίγο όμως το βάρος του. Τροφή vitakraft και varsele laga.
 
Συμφωνώ ότι το βάρος του είναι μια χαρά. Τα φιστίκια είναι απο περιττά έως επικίνδυνα αν δεν είναι ποιότητας που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση κι αν δεν δίνονται με μέτρο.
 
Situation report.

Η Πελέ, και όχι Ο Πελέ, τελικά, μετά την πτερρόροια έχει βγάλει πάλι πιτσιλωτή ουρά, και το κεφάλι της δεν έγινε ΑΕΚ(πάλι καλά γιατί είμαστε Ολυμπιακοί). Χαίρει άκρας υγείας, είναι όλη την μέρα έξω, έχω κάνει σύμβαση με τον σουπερμάρκετ στα μωρομάντηλα. Είχαμε μια περιπέτεια που γδάρθηκε σε ένα παλιοπαίχνιδο αλλά ανάρρωσε πλήρως.

Συνεχίζει να είναι μεγάλο λαμόγιο, και μας αγαπάει. Τραγουδάει αραιά και πού, και έχει γίνει μέλος της οικογένειας πια.

Ερώτηση προς έμπειρους. Ενδέχεται ο εκτροφέας να έκανε λάθος το φύλο ή μας έπιασε κώτσος και του δώσαμε 140€;
 
Ενδέχεται ο εκτροφέας να έκανε λάθος το φύλο

Σαφώς και μπορεί να έκανε λάθος το φύλο μιας κι όταν είναι μικρά δεν το δείχνουν ξεκάθαρα αν και με τόσο γκρίζο πρόσωπο που είχε απο μικρό δεν μπορώ να σου πω ότι ξαφνιάστηκα. Πώς διαπιστώσατε το φύλο, μόνο απο τον πιτσιλωτό χρωματισμό? Μπορούμε να δούμε πως έχει γίνει τώρα?
έχω κάνει σύμβαση με τον σουπερμάρκετ στα μωρομάντηλα.

Για να μαζεύεις τις κουτσουλιές απο το σπίτι πιστεύω, ε? 😄
 
Back
Top