Φροντίδα Νεο δωματιο καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης τονυ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

τονυ

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
276
Πόλη
Κερατσίνι
καλησπερα επιτελους σε λιγες μερες τα πουλια μου θα αποκτησουν τον δικο τους χωρο σημερα ξεκινησα το χτισιμο δωματιου διαστασεων 2χ2 με alfa block και ελπιζω σε 10-15 μερες να ειναι ετοιμο θα μπουν μεσα 2 κλουβες 100χ50 1κλουβα 50χ50χ160 μια κλουβα 50χ50 και μετα απο το τελος της αναπαραγωγης θα μπουν και τα καναρινια οσο για τις ζευγαρωστρες θα καρφωθουν στα ντουβαρια γυρω γυρω και εχω και 3 με 4 ραφια για τα παρελκομενα οταν θα φτασω στα βαψιματα θα ανεβασω και φωτο
 
ασε απο το απογευμα που ξεκινησα δεν μπορω να ηρεμισω εχτισα τα ντουβαρια γυρω γυρω σε υψος 90 ποντους και πηγα και αγορασα και τα πραγματα για το βαψιμο αν χτιζοντουσαν μονομερης τα αλφα μπλοκ ακομα θα εχτιζα
 
Ετσι ειναι αν θες κατι να βγει καλο πρεπει να δουλεψεις σε αυτο πολλη ωρα. Ειναι κουραστικο αλλα θα νιωσεις μεγαλη ανακουφιση οταν τελειωσει.Αντε με το καλο να τελειωσει να το δουμε και εμεις.
 
Αντώνη με το καλο να στεγάσεις τους φτερωτούς σου φίλους
 
ευχαριστω παιδια για 2 παραθυρα και την πορτα εχω σκεφτει ξυλινα πλαισια με προσοψεις οπως τα κλουβια και για τον χειμωνα θα τα κλεινω με φαιμπερκλασ
 
Αttention ! Αν ξεκινας να χτισεις και απο κατω υπαρχει χωμα μην παραληψεις στην πλακα να βαλεις μπολικο ψιλο πλεγμα, γιατι οι εχθροι μας δεν ερχονται μονο απο αερος. Καλη επιτυχια.
 
με το καλο να τελειωσεις το χτισημο σου και να δουμε το χωρο που φτιαχνεις και σου ευχομαι να το γεμισεις με τα πουλακια που επιθημεις.
 
Καλή επιτυχία. Έχεις μεράκι και...χώρο, φυσικά. Καλή συνέχεια.
 
Όταν ξεκινάει κάτι με πολύ μεράκι θέλουμε να το δούμε και γρήγορα τελειωμένο για να το θαυμάσουμε. Θα περιμένουμε φώτο καλή συνέχεια στο έργο.
 
Τί πάχους είναι το αλφαμπλοκ;Θα το σοφαντίσεις;
Με τι το κολλάς, τσιμέντο ή κόλλα πλακιδίων; Γίνεται στέρεο, αντέχει
αν σπρώξει κάποιος τον τοίχο γερά;
 
Πληροφοριακά
Πάχοι 0.5,0.7,10,15,20,25,30 Υψος 25 Μήκος 60
Σοφατίζετε
Κολάει και με τα δύο αλλά πιο σωστό είναι η κόλλα πλακιδίων.
Γίνετε στερεό, δεν πέφτει τόσο εύκολα
 
τα αλφα μπλοκ ειναι 0.7 χ25χ 60 τα κολλαω με κολλα πλακιδιων και θα τα σπατουλαρω με κολλα πλακιδιων μετα ασταρι 2 χερια πλαστικο οσο για οροφη 3 δοκαρια που βαζουν στις περκολες και απο πανω 2 φυλλα απο δεν ξερω πως λεγεται 1 φιλος δουλευει σε εργοστασιο που τα φτιαχνει ειναι σαν ελενιτ μεταλικα και εχουν και μονοση μαζι απο κατω και πιανοντε με βιδες πανω στα ξυλα σημερα τα εσπρωχνα και ουτε που κουνιουντε αλλα εχω ξανα φτιαξει δωματια ετσι γιατι ειναι μερος της δουλειας μου
 
Αντώνη πάνελ ονομάζοντε.
Έχουν μέσα πολυερεθάνη και απο πάνω είναι η λαμαρίνα.
Είναι κάτι σαν σάντουϊτς.
για τις βίδες υπάρχει ενα υλικό που είναι σαν πλαστελίνι και μπαίνει λίγο πρίν τεζάρει η βίδα για μόνωση.
Έχει μπλέ χρώμα αυτό το υλικό
 
καλα ε ολοκληρο χειμωνα δεν εβρεξε και τις τελευταιες μερες δεν σταματαει εχω τρελαθει δεν μπορω να συνεχισω ελπιζω αυριο να τελιωσω με τα ντουβαρια
 
Να παρακαλας φιλε να βρεξει και μετα που θα τελειωσεις για να δεις τυχον ατελειες οσο θα εχουμε καλοκαιρι.
 
Back
Top