Φροντίδα Νεο κλουβι χωρις σχαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Καλησπερα! Μου χαρισαν ενα μεγαλύτερο κλουβι και οταν βγαζεις το πλαστικο πιατο απο κατω μενει χωρις πατο! Δεν ειναι δηλαδη μεχρι κατω το σιδερενιο! Τι κανω γιαυτο; Παει αχρηστο; Γιατι πως ειναι δυνατον να βγαζω τον πατο για να τον καθαριζω και να μην φευγουν τα μικρα;
 
Μπορεις να βαλεις εσυ πλεγμα απο κατω. Σε ενα κλουβι μου περυσι εβαλα τη σχαρα απο μια παλια σομπα. Μπορεις να δεσεις κουνελοσυρμα αφου το κοψεις στα μετρα του κλουβιου.
 
Πολυ καλη ιδεα! Ευχαριστω!

Επειδη οπως ειπα ειναι πιο μεγαλο και δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιήσω ακομα, αν το βγαλω εξω και φτιαξω μια ξυλινη κατασκευη που θα εχει μονο την μια πλευρα ανοιχτή για να βλεπουν τα μικρα, και βαζω εκει μεσα το κλουβι για της κρυες μερες θα υπαρχει προβλημα πιστεύετε;
 
Θέλεις να ανεβάσεις μια φωτογραφία του κλουβιού για να έχουμε καλύτερη εικόνα.
 
Ειναι η κλασσικη ζευγαρωστρα που υπαρχει δυνατότητα να παρει ενα χωρισμα στην μεση...
 
Πολυ καλη ιδεα! Ευχαριστω!

Επειδη οπως ειπα ειναι πιο μεγαλο και δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιήσω ακομα, αν το βγαλω εξω και φτιαξω μια ξυλινη κατασκευη που θα εχει μονο την μια πλευρα ανοιχτή για να βλεπουν τα μικρα, και βαζω εκει μεσα το κλουβι για της κρυες μερες θα υπαρχει προβλημα πιστεύετε;

Τι μικρά είναι αυτά; Που ζουν τώρα;
 
Δυο ζεμπρακια ειναι και για τον χειμωνα τα εχω μεσα.
 
Διάβασα στο φορουμ οτι μπορω να βαλω νάιλον αν πρεπει να τα εχω εξω για το κρυο. Αν βαζω λοιπον νάιλον γυρω γυρω δεν θα υπαρχει προβλημα;
 
Δεν θα τα βγάλεις τώρα έξω στην μέση του χειμώνα. Του χρόνου αν θέλεις, τα αφήνεις από το καλοκαίρι και μετά και για τον βαρύ χειμώνα παίρνεις μέτρα με το νάϋλον.
 
Διάβασα στο φορουμ οτι μπορω να βαλω νάιλον αν πρεπει να τα εχω εξω για το κρυο. Αν βαζω λοιπον νάιλον γυρω γυρω δεν θα υπαρχει προβλημα;
Το νάιλον πλαστικό δεν κόβει το κρύο που έτσι κι αλλιώς θα περάσει.
Το νάιλον κόβει την κυκλοφορία του αέρα στο χώρο που θέλουμε να προστατέψουμε.
Κρατάει κάπως πιο σταθερή τη θερμοκρασία αλλά δεν κάνει θαύματα.
 
Να ρωτήσω κάτι.. Το κλουβί δεν έχει κάποιο συρτάρι στον πάτο που το αφαιρείς και το καθαρίζεις και το επανατοποθετεις;
 
Δυστυχως οχι δεν εχει συρτάρι! Μακαρι να ειχε!
 
Πραγματικά απορω... Τι είχε ο κατασκευαστης στο μυαλό του οταν το σχεδίασε; Δεν είδε οτι στην πραξη είναι εντελώς λάθος και να το αποσύρουν; Τέλος πάντων.. Ίσως κάποιος φίλος του φόρουμ που έχει κάποιο παλιό συναρμολογουμενο κλουβί που δεν του χρειάζεται και εφόσον ταιριάζουν οι διαστάσεις να το χρησιμοποιησεις οπως σου προτείνει παραπανω η Μιράντα.
 
Δωρο μου το εδωσαν οποτε οκ και κατα τα αλλα φαινεται καλο κλουβι. Μαλλον κουνελοσυρμα θα βαλω μου φαίνεται ωραια ιδεα!
 
Κοίτα και αυτά που έχουν σχάρα, όταν βγάζεις την σχάρα για να την πλύνεις, μένουν ανοιχτά από κάτω.
Εγώ όταν είχα τέτοια κλουβάκια, απλά στο τραπέζι της κουζίνας, έβγαζα γρήγορα το πάνω μέρος και έπαιρνα το κάτω και το έπλενα.
Σπάνια έως ποτέ το πουλάκι δεν πετάει στον πάτο τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που κάνεις αυτή την κίνηση. Φτάνει να μην το τρομάξεις και φυσικά να έχεις κλειστές πόρτες και παράθυρα μέχρι να τελειώσεις την δουλειά σου.
Γιατί και οι σχάρες δεν γίνεται να μην πλένονται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ενταξει οκ το εφτιαξα το συρμα και ειναι ενταξει.. ερωτηση καθως το εφτιαχνα σε μερικα σημεια το κλουβι εχει λιγο σκουρια που δεν την ειχα δει.. Τι κάνω; Αν το τριψω και βαλω αντισκουριακο θα κανει δουλεια; Σας εχει τυχει;
 
Ενταξει οκ το εφτιαξα το συρμα και ειναι ενταξει.. ερωτηση καθως το εφτιαχνα σε μερικα σημεια το κλουβι εχει λιγο σκουρια που δεν την ειχα δει.. Τι κάνω; Αν το τριψω και βαλω αντισκουριακο θα κανει δουλεια; Σας εχει τυχει;
Ενα παλιο κλουβι που επιασε σκουρια, το ετριψα λιγο οσο μπορεσα και το εβαψα με σπρευ! Αλλα θα πρεπει να στεγνωσει καλα!
 
Εγω το λεω απο αποψη μηπως καποια μπογια τα πειραζει αλλα αν στεγνωσει καλα λογικα δεν θα εχουν προβλημα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δωρο μου το εδωσαν οποτε οκ και κατα τα αλλα φαινεται καλο κλουβι. Μαλλον κουνελοσυρμα θα βαλω μου φαίνεται ωραια ιδεα!
το καλύτερο που μπορεις να κάνεις είναι αυτό.. Κουνελόσυρμα! Πάρε σωστά τις διαστάσεις του κλουβιού και φτιάξε μια σχάρα, μετά πήγαινε και σε ένα petshop και πάρε 4 πλαστικές τάπες που κάνουν για όλα σχεδόν τα κλουβιά,ώστε να κρατά σταθερή τη σχάρα καθώς θα αφαιρείς τον πλαστικό πάτο και.. Είσαι έτοιμος!👍
 
Back
Top