Διατροφή Νεο cockatiel και βοηθεια για σωστη τροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mulan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mulan

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας και απο μενα :) Υπέροχη ομαδα, χαιρομαι που σας ξαναβρισκω!
Εχω εδω και 2 εβδομαδες αγορασει cockatiel αρσενικο τον Κικο, ειναι πολυ καλος δεν τρομαζει ευκολα αλλα κανω αργες κινησεις και οταν ειναι ετοιμος.
Τωρα για την τροφη :
Αποτι διαβαζω καλα ειναι οι σπόροι του να μην ειναι χυμα, αλλα οι συσκευασμένοι; Και η αυγοτροφη πια ειναι; Εχω παρει και κιτρινη χυμα βιταμινη μου ειπανε και οτι το χρωμα του θα παραμενει εντονο, να του το δινω; Εχω ανεβασει φωτο την βιταμινη αλλα και αν μπορειτε να βοηθησετε να δειτε αν ειναι φυσιολογικες οι κουτσουλιες του απο χθες ειναι ετσι πιο υγρες, τον ειχα τα πρωινα εξω, και φοβαμαι μην κρυωσε ειναι ησυχος απο χθες βραδυ και σκυμενος και τρεμει καπως, ειναι φυσιολογικο αυτο;ο Αλλα τρωει κανονικα! Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο εχω τοσες ερωτησεις και πολυ ενδιαφερον για αυτα τα παπαγαλακια :)
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-017344c0b66da1a6891738ac9709a0fbe46c7ea857e4bad0cb7c200c7dfdd40b_full.0.webp
    0-02-05-017344c0b66da1a6891738ac9709a0fbe46c7ea857e4bad0cb7c200c7dfdd40b_full.0.webp
    15,5 KB · Προβολές: 31
  • 0-02-05-2a354e355a33e85eb85b5ad9968840d895d2ff3db5b95ea64effd803c6df4573_full.webp
    0-02-05-2a354e355a33e85eb85b5ad9968840d895d2ff3db5b95ea64effd803c6df4573_full.webp
    21,7 KB · Προβολές: 31
Γεια σου και να χαίρεσαι το υπέροχο <Link Removed>άκι σου!
Χαίρομαι που καταπιάνεσαι με την διατροφή του ως πρώτη προτεραιότητα, γιατί έτσι είναι, είναι το πιο σπουδαίο θέμα που πρέπει να μας απασχολεί.
Όντως, πρέπει να του δίνεις <Link Removed>, οι λόγοι αναφέρονται στο άρθρο που σου παραθέτω.
Η χύμα κίτρινη "βιταμίνη" δεν είναι βιταμίνη είναι αρωματισμένα και χρωματισμένα υποπροϊόντα αρτοποιίας άγνωστα τελικά τι είναι και ένα βήμα πριν τα σκουπίδια.
Σταμάτα το, δεν έχει νόημα να τρώει κάτι τέτοιο το πουλάκι σου.
Μπορείς 2-3 φορές την εβδομάδα να του δίνεις κάποια αγοραστή συσκευασμένη αυγοτροφή ή δικής σου παρασκευής ή και σκέτο βραστό αυγό, βρασμένο για 15 λεπτά.
Επιπλέον διάβασε το άρθρο μας για την <Link Removed>, για να δεις ποια πρέπει να είναι σε γενικές γραμμές η πλήρης διατροφή ενός παπαγάλου.
Στο κλουβί πρέπει να υπάρχει μόνιμα σουπιοκόκκαλο για πρόσληψη ασβεστίου και συσκευασμένο αμμώδες προϊόν με μεταλλικά στοιχεία καθώς και καρβουνάκι για πρόληψη τοξικώσεων.
Απαραίτητα πρέπει να προσφέρεις χόρτα, λαχανικά και φρούτα με αυτή την σειρά προτεραιότητας.
Ποια είναι ασφαλή για χρήση, μπορείς να διαβάσεις και να ανατρέχεις σ' <Link Removed>.
Ως λιχουδιά εκπαίδευσης πολύτιμη και θρεπτική τροφή είναι το <Link Removed>.

Τώρα οι κουτσουλιές μια χαρά μου φαίνονται. Αν τις βλέπεις πιο υδαρές από τις προηγούμενες μέρες, σκέψου τι το τάϊσες; Μήπως έφαγε λαχανικά ή φρούτα; Παρουσιάζονται υδαρές κουτσουλιές μετά από αυτά.
Έξω τώρα πια θα το βγάζεις για λίγα λεπτά την ώρα που ο ήλιος είναι ντάλα, για να βοηθήσεις την υγεία του και τον μεταβολισμό της βιταμίνης D. Αργότερα προς τον χειμώνα, δεν θα το βγάζεις καθόλου έξω και μέχρι η θερμοκρασία μέσα-έξω να είναι ίδια.
Όντως κινδυνεύουν από κρυώματα. Αυτό με το τρέμουλο που αναφέρεις είναι το πιο σοβαρό. Αν δεν φοβάται για κάποιον λόγο, κρυώνει και δεν μας αρέσει.
Θα το παρακολουθήσεις στενά και σχολαστικά τις επόμενες μέρες για κουτσουλιές και στάση σώματος και βάλε το σε θερμό και καλά προφυλαγμένο σημείο του δωματίου.
Αν χρειαστεί βοήθησε με μια πηγή θερμότητας και κάλυψε μέρος του κλουβιού με πανί, να δημιουργηθεί ζέστη, περίπου 30-32 βαθμοί γύρω του.
Καλού -κακού δώσε του ένα <Link Removed> ή έστω ρίγανης, σε κάθε περίπτωση θα είναι ωφέλιμο.
Γενικά τα cockatiels είναι ευαίσθητα στα κρυώματα. Δώσε μεγάλη προσοχή <Link Removed>διαβάζοντας το ανάλογο θέμα.
Μέχρι αύριο να ξαναμιλήσουμε ενώ θα το παρατηρείς σχολαστικά μήπως αναγκαστείς να επισκεφθείς <Link Removed> που το απεύχομαι.

Γενικότερα, κράτα τον <Link Removed>, όπου όταν θα έχεις χρόνο, μπορείς να ψάχνεις και να ανακαλύπτεις διάφορα χρήσιμα άρθρα για την σωστή φροντίδα του κούκλου σου :)

Μην διαστάζεις να ρωτάς όσα σκέφτεσαι και σε απασχολούν.
 
maria p σε ευχαριστω πολυ πολυ, διαβαζω προσεχτικα τι μου ειπες!
Σου στελνω φωτο που σκεφτομαι να εχω το κλουβι... Διπλα στο παραθυρο ειναι στο σαλονι μας, οπου και βρισκομαστε με τα μικρα συνεχως!
Θα ετοιμασω διαφορα βοτανα τωρα, και το βαζω στο κυπελο που εχει για το νερο δηλαδη; Και το βραδυ το αδειαζω και βαζω νερακι παλι η το αφηνω μεχρι αυριο; Ναι τρεμει στην κοιλια, και αλλη φορα το εχω προσεξει αλλα νομιζω τωρα ειναι πιο εντονο, δεν ξερω αν γενικα το κανουνε αυτο το μικρο τρεμουλο τα πουλακια. Παντως μας παρατυρει τωρα και καθεται στην ταιστρα οχι φουσκομενο αλλα τρεμει, θα τον παρακολουθω!
Θα ξαναμιλησουμε αυριο ναι μακαρι να μην χρειαστει γιατρος και τρομοκρατηθει κιολας, το θελω ηρεμο χιχι
Τρεχω αυριο για νεες τροφες και κεχρί σενεγάλης-millet. Σε ευχαριστω :)
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-b479f0ee15cbf599a2ea42f92aac13bc5ae3015ff873f6a62feb5708563858bf_full.webp
    0-02-05-b479f0ee15cbf599a2ea42f92aac13bc5ae3015ff873f6a62feb5708563858bf_full.webp
    13,8 KB · Προβολές: 34
Το σημείο δεν είναι κακό αλλά πρόσεχε όταν είναι ανοιχτό το παράθυρο. Τα ρεύματα είναι ότι χειρότερο.
Επίσης καλύτερα το κλουβί να πατούσε σε έπιπλο και όχι κρεμαστό σ' αυτό το σταντ.
Μπορεί να τρέμει και από φόβο.
Το βράδυ όταν κάθεστε στο σαλόνι πως κοιμάται το πουλάκι; Πρέπει να κοιμούνται από το σούρουπο μέχρι την αυγή για να είναι ήρεμα.
 
Να το βάλω σε επιπλο 70cm το κλουβι; Το πουλακι το σκεπαζω με σεντονι στης 9:00 με 10:00 που παμε για υπνο με τα μικρα, το σκεπαζω με το πανι του και αφηνω ενα φωτακι ( ο αντρας μου εχει το γραφειο του δεν το ενοχλει κανει 😉 και 9 που ξυπναμε το ξεσκεπαζω... Πες μου αν ειναι καλες ωρες για το πουλακι ναι! Μηπως να το σκεπαζω πιο νωρις πλεον!
 
Να το βάλο σε επιπλο 70cm το κλουβι;
Αν πατάει όλος ο πάτος ναι είναι καλύτερα.
Μηπως να το σκεπαζω πιο νωρις πλεον!
Ναι όταν σκοτεινιάζει θα το σκεπάζεις και μόλις ξυπνάς θα το ξεσκεπάζεις.
Ανάλογα με την ώρα της κάθε εποχής.
 
Γεια σας και παλι :)
Το κλουβι το εβαλα σε επιπλο, το τρεμουλο αυτο που εκανε το κανει ακομη, μηπως απλα ετσι κουνιουνται λιγο, δεν γινεται να φοβαται συνεχως; Καλα το βλεπω παρατηρει γυρω γυρω, τα μικρα δεν το πειραζουν το κλουβι οπως φοβομουνα και εβγαλε χθες μια φωνουλα σαν κελαηδημα χιχι, υπάρχουν στιγμες ομως που κατεβαινει στο κλουβι και τρεχει περα δωθε και τσιριζει χωρις να βλεπω καποιο λογο... Το παρατηρω συνεχεια να το μαθω και εγω!
Πρεπει να χαμηλωνω στο υψος του κλουβιου καθε φορα που το μιλαω η αλλαζω το νερακι κτλ?
Νομιζα οτι επρεπε να ειναι στο υψος του ματιου ετσι μου ειχαν πει και στο pet shop και το ειχα αγορασει το σταντ, αλλα η αληθεια ειναι δεν βολευε αφου καθε φορα που αλλαζα νερο κτλ κουνιοταν ολοκληρο το κλουβι.
Αν ξανακανει την φωνουλα και τραβηξω βιντεακι θα το ανεβασω :)
 
Πρεπει να χαμηλωνω στο υψος του κλουβιου καθε φορα που το μιλαω η αλλαζω το νερακι κτλ?
Είναι πολύ ψηλά τώρα; χαμηλά; Σε τι απόσταση από τα μάτια σου; Καλά σου είπαν, ιδανικό ύψος είναι να βλεπόμαστε τετ-α-τετ. Τώρα αν δεν γίνεται ακριβώς δεν χάθηκε ο κόσμος, αλλά αυτό βολεύει κι εμάς συνήθως.
Επίσης αν κάθεσαι και του μιλάς μαλακά, βοηθάει στην δημιουργία σχέσης εμπιστοσύνης.
Βγάλε βιντεάκι αν μπορείς και όταν τρέμει.
Ίσως είναι αρχή και είσαι κι εσύ αγχωμένη. Καλά κάνεις πάντως και το παρατηρείς, έτσι θα το γνωρίσεις.
Τα παιδάκια να τα προσέχεις ωστόσο και να τα καθίσεις γύρω από το κλουβί να τα εκπαιδεύσεις. Θα είναι ωραία για όλους σας :)
 
Το κλουβι οταν ειμαι ορθια ειναι στο στηθος μου και για να το πλησιασω πρεπει να σκυψω η απλα να το μιλαω οταν ειμαι στα γονατα, δεν με ενοχλει αυτο! Αν ειναι πιο σωστο απο το να το εχω στο σταντ! Στελνω βιντεάκι αν και δεν φαινετε τοσο να τρεμει εδω, μπορει να με φοβαται οταν πλησιαζω; Να κανω μια χαζη ερωτηση αν μπορεις να καταλαβεις maria αν οντως ειναι μικρο όπως μου ειπανε; Μικροτερο απο έτος! Ευχαριστωωω!
Τραβηξα βιντεακι, ελπιζω να το εκανα σωστα να το δειτε!
https://www.dropbox.com/s/avrp83gt0...08cb28a4b3cab7acce40b4164d24d9f_full.mp4?dl=0
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-82bcd9d22a29ddf8068a6e09dbe9564d17371d1e6e2fe8750096292d08243fae_full.webp
    0-02-05-82bcd9d22a29ddf8068a6e09dbe9564d17371d1e6e2fe8750096292d08243fae_full.webp
    17,3 KB · Προβολές: 22
Το βιντεάκι δεν βγάζει πουθενά για να το δούμε.
Το ύψος δεν είναι άριστο αλλά τι να κάνουμε. Μπορείς να κάθεσαι με ένα σκαμνάκι κοντά του όταν έχεις χρόνο να ασχοληθείς.
Εγώ πάντως αυτό το τραπεζάκι δεν θα το εμπιστευόμουν με παιδιά στο σπίτι. Γιατί δεν μπορείς και τα παιδάκια να τα έχεις περιορισμένα. Κανονικά θα στήριζα το κλουβί παράλληλα με κάποιον τρόπο στον τοίχο, αλλά υποθέτω δεν θα θες να τρυπήσεις 🙄
 
Καλε τι ψυχουλα που ειναι το γλυκο μου.
Καθεται ησυχο που το βγαζεις βιντεο, ουτε εφυγε ουτε τιποτα, αυτο ειναι καλο θεωρω για την μελλοντικη του εκπαιδευση.
Φαινεται λιγο το τρεμουλο αλλα μαλλον ειναι απο αγχος και οχι θεμα υγειας.
Να το χαιρεσαι :)
 
Σας ευχαριστω ilie mp και maria p 🙂 ναι ειναι γλυκας δεν διχνει να φοβαται πολύ απτην πρωτη στιγμη! Παντα σιγα παω και οταν βαζω τροφη κτλ! Να μαθει το χωρο και εμας θελω καλα και μετααα να πλησιασω πιο πολυ στο να ερθει στο χερι κτλ.
Το μερος εκει που το εχω ειναι σημειο που δεν περναμε για την βεραντα... Εχει διπλο παραθυρο διπλα και ακουμπαει στον τοιχο. Ναι προσεχω πολυ τα μικρα, μεχρι στιγμης ειναι απο μακρια, και ειναι στο ιδιο υψος με τα μικρα και τους κοιταει οταν παιζουν! so cute!
 
Καλησπέρα, πηγα σε pet shop εδω στην Λαρισα και πηρα κεχρί το έβαλα αλλα δεν πλησιασε καθόλου και εβαλα λιγο στην ταιστρα τωρα να δω αν θα το εχει φαει αυριο. Υπάρχει και η πιθανοτητα να μην του αρεσει;
Και ρωτησα και για συσκευασμένη τροφή αλλα και τα 2 ειχαν χύμα και απορουσαν κιολας γιατι δεν θέλω χύμα οτι τοσα χρονια δίνει και δεν εχει ακουσει κανενα αρνητικο! Τελοςπαντων μου έφερε ο αντρας μου(απτο supermarket των γωνιων του) Trill κουτακι ειναι και γραφει απο εξω Τροφη για Παπαγαλους ( Με βιταμινες ασβεστιο και ιωδιο S11... Κανει αυτο για cockatiel; Μετα αν δεν κανει σκεφτομαι να παραγγειλω απο το internet... Εχετε να μου προτεινετε ονομα και απο πιο site?
Σας ευχαριστω :)
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-5b4822639674e0194432dbe08d6686e2393e943c79dc6733c710d3119f692fd6_full.webp
    0-02-05-5b4822639674e0194432dbe08d6686e2393e943c79dc6733c710d3119f692fd6_full.webp
    12,6 KB · Προβολές: 24
Εντάξει αυτή η τροφή κυκλοφορεί στα supermarkets αλλά δεν νομίζω πως είναι και ότι το καλύτερο. Ωστόσο από χύμα καλύτερα.
Δες εδώ για eshops https://community.petbirds.gr/threads/e-shops-για-online-αγορές-τροφών.22140/.
To κεχρί το κρεμάς από το κοτσάνι με μανταλάκι, μην το βάζεις σε ταΐστρα. Αυτό πήρες το τσαμπί έτσι; Όχι τα σκέτα σπόρια.
 
Το τσαμπι ζητησα ναι και προσπαθουσα να το κρεμασω χιχιχ αυριο μανταλάκι 😉 Ωραια θα μελετησουμε τα e-shops.
Τέλεια, ευχαριστω maria p :)
 
Back
Top