Ασθένειες Νερουλες κουτσουλιες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stoufas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stoufas

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Εχω 2 budgie ενα αρσενικο, ενα θυληκο και το θυληκο παρατηρησα τισ τελευταιες 2-3 μερες κανει νερουλες κουτσουλιες, αλλα δεν εχει καποιο θεμα σε συμπεριφορα και τρωει κανονικα.
Ο αρσενικος ειχε ακαρεα αλλα τωρα ειναι καλα. Διαβασα οτι μπορει να οφειλεται σε κολλημα του αυγου, ελειψη ασβεστιου ή ακαρεα. Ακομα εδω και 1-2 μερες τριβει το ραμφος της και κανει τον θορυβο σπασιματος σπορων. Ειναι ακαρεα να κανω την ιδια θεραπεια με τον αρσενικο μου ή υπαρχει η πιθανοτητα να εχει σχεση με τα αυγα ή κατι αλλο;

http://postimg.org/image/ybebh0ddx/
 
Την φωτογραφία σου δεν μπορώ να την δω.
Τα θηλυκά όταν ετοιμάζονται να κάνουν αυγά, παρουσιάζουν υδαρές κουτσουλιές.
Μπορείς να μας βάλεις φωτογραφίες των πουλιών και των κουτσουλιών επίσης;
Που είχε τα ακάρεα το αρσενικό και τι θεραπεία έκανες;
 
Ο αρσενικος ειχε προβλημα μεχρι τον οκτωμβρη οπου απο κει και μετα αρχισε να φτιαχνει. Του εβαλα Pulmosan και ελαιολαδο στο ραμφος και στα ποδια. Τη θυληκη την πηρα τον νοεμβρη. Και βαζω ακομα Pulmosan 1 φορα το μηνα οπωσ και ειχε πει η κυρια Δουκακη.
 
Η γιατρός σου είπε και το ελαιόλαδο;
Καλά για βάλε αν μπορείς φωτογραφίες.
 
ναι για ενυδατωση στις περιοχες που υπηρχε προβλημα

IMG_1394_opt.webp

πρασσινο ειναι το θυληκο, μπλε το αρσενικο

IMG_1397_opt.webp
 
Αν η φωτογραφία είναι πρόσφατη, από την στάση του σώματος δεν φαίνεται να έχει κάτι το πουλάκι.
Το θαλασσί όμως πιστεύω πως είναι και αυτό θηλυκό, δεν θέλω να σε πικράνω...
 
Μολις τις τραβηξα τις φωτογραφιες. Περιμενα να κουτσουλησει για να ανεβασω και καποια αλλη αλλα οι κουτσουλιες της βγηκαν κανονικες σχεδον, οποτε θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και θα ενημερωσω για την κατασταση. Ευχαριστώ για την βοηθεια
 
Οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικες. Αλλα την βλεπω (το πρασσινο) οτι κανει πανω κατω το κεφαλι σαν να θελει να ταισει και παει το αλλο(που δεν ειμαι και σιγουρος για το φυλλο του) και της δινει "φιλακια"
 
Ταΐζονται. Φυσιολογική συμπεριφορά. Το πράσινο τι χρώμα χαλινού έχει; Γιατί δεν έβαλες δική του κοντινή φωτογραφία.
 
επισης καμια φορα την κυνηγα απο πισω και την ενοχλει. ειναι φυσιολογικο;

το ξεχασα 😛
 
Τα παπαγαλάκια ταΐζουν το ένα το άλλο ακόμα και αν είναι του ιδίου φύλου. Νομιζω πως η Μαρία έχει δικιο... Μάλλον και τα δυο θηλυκά ειναι!

Το κυνηγητό ειναι μέσα στα παιχνίδια τους... μερικές φορές τσιμπιούνται, φωνάζουν, μετα ξύνει το ένα το άλλο... έχουν μια πλούσια δράση στον κοινωνικό τομέα.Αλλά όλα νομιζω οτι είναι στα πλαίσια του φυσιολογικου.
 
IMG_1399_opt.webp

και εγω εκανα μια ερευνα και εκει κατεληξα. Δεν τα εχω βαλει ακομα μαζι, αλλα αφου εχει περασει ο χρονος της καραντινασ τα εχω και παιζουν εξω μαζι. Αν τα βαλω στο ιδιο κλουβι 8α εχουν θεμα επειδη ειναι του ιδιου φυλλου;
 
Αυτό είναι πολύ μικρό ηλικιακά και δεν είμαι σίγουρη για το φύλο του. Μπορεί θηλυκό αλλά μάλλον αρσενικό θα έλεγα.

Αν τα βαλω στο ιδιο κλουβι 8α εχουν θεμα επειδη ειναι του ιδιου φυλλου;
όχι
 
Με βαση την τελευταια φωτογραφία το πρασινο φαινεται να είναι αρσενικό.

Τα παπαγαλάκια μπορουν να μένουν στο ίδιο κλουβί ακόμα και αν δεν ειναι ζευγάρι. Εχω όμως μια απορία : αφου κρατας καραντίνα γιατι τα αφήνεις να κάθονται μαζί στον παιχνιδότοπο;
 
Ευχαριστω για την βοηθεια :D. Τωρα πρεπει να τους αλλαξω και ονοματα 😀.
 
Πάντως βάλε μια πιο κοντινή κατά πρόσωπο του πράσινου, να φαίνεται καλά ο χαλινός με φως.
 
Για αρσενικό μοιάζει με μια μικρή επιφύλαξη, επειδή έχει άσπρο το γύρω από τα ρουθούνια. Μακάρι να είναι διαφορετικά αλλά και ίδια να είναι πρόβλημα δεν έχεις. Ποιο κυνηγάει ποιο;
 
Το μπλε (το εχω απο τον Απρίλη)κυνηγάει το πράσινο που το εχω απο τον ΝοέμβρηΝοέμβρη
 
Μάλλον το σίγουρο θηλυκό είναι σε οίστρο αλλά ο άλλος είναι μικρούλης ακόμα. Δεν πειράζει, δεν πρόκειται να τσακωθούν γι' αυτό. Υπομονή :)
 
Back
Top