Φροντίδα Νευρικο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Εχω ενα ημερο budgie περιπου πεντε μηνων, πιθανοτατα αρσενικο. Καθημερινα περναει αρκετες ωρες εξω απο το κλουβι. Τελευταια ειναι λιγο νευρικος. Καθεται σχεδον συνεχεια, εκτος απο το βραδινο υπνο, στη σχαρα του κλουβιου, διπλα σε ενα καμπανακι που εχω κρεμασει απ τα καγκελα😕
Οταν παω να βαλω το χερι μου στο κλουβι την ωρα που βρισκεται κοντα στο καμπανακι "φωναζει" επιθετικα, κατι που δεν εκανε προηγουμενως. Κατα τ'αλλα ειναι υγιεστατος,τρωει κανονικα, κελαηδαει και μιλαει χαρουμενος. Τις τελευταιες μερες οπως προανεφερα εγινε ιδιαιτερα νευρικος και καθεται συνεχως κατω, πραγμα που δεν συνηθιζε, διπλα στο καμπανακι.
Να προσθεσω πως συχνα τον πιανω να του μιλαει και να του δινει φιλακια 😱
Μηπως το καμπανακι του δημιουργει τελικα καποιο προβλημα ή εχει κατι αλλο;
Ευχαριστω🙄
 
Είναι σίγουρα πέντε μηνών; 😕
Αν δεν έλεγες ότι είναι πέντε μηνων θα ελεγα ότι θέλει ένα ταιρι 😳δεν ξέρω περίμενε να σου απαντήσει κανένας αλλος
 
Μηπως το καμπανακι του δημιουργει τελικα καποιο προβλημα
Χωρίς να είμαι ειδικός να ρωτήσω μήπως το καμπανάκι λειτουργεί σαν καθρέφτης και βλέπει πάνω κάποιο είδωλό του;
Αν ναι ίσως θα πρέπει να το απομακρύνεις αφού βέβαια ακούσεις και τις γνώμες από τους περισσότερο έμπειρους στους παπαγάλους φίλους.
 
Το καμπανάκι είναι η συντροφιά (ο φίλος) για το πουλάκι, γι΄αυτό γίνεται επιθετικό. Μικρό σε ηλικία για τέτοιες ''αδυναμίες'' μου φαίνεται. Κάποια στιγμή που δεν θα σε παρακολουθεί αφαίρεσε το καμπανάκι και αντικατέστησε το με κάποιο άλλο παιχνιδάκι ή χαρτάκι. Παρακολούθησε τη συμπεριφορά του, αν δεν δείξει μελαγχολικό μη του το ξαναβάλεις. Αν και πιστεύω πως αν έχει ανάγκη για συντροφιά, με άτι άλλο θα ''αντικαταστήσει'' το καμπανάκι...
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Δεν εχω προσεξει αν μπορει να δει το ειδωλο του πανω στο καμπανακι.. Η αληθεια ειναι πως σχεδον ολα τα παιχνιδια του εχουν απο ενα τετοιο καμπανακι
Θα αφαιρεσω το συγκεκριμενο και ελπιζω να επανελθει στα φυσιολογικα του ο μικρουλης..

Οσο για την ηλικια, ναι ειναι σιγουρα πεντε μηνων, μαλιστα λιγο μικροτερος απο πεντε :)
 
Ρε παιδια εβγαλα το καμπανακι και αρχισε να ασχολειται με τα υπολοιπα καμπανακια που κρεμονται απο τα παιχνιδια
 
Τελικά με καλή παρατήρηση του πουλιού όλα διορθώνονται.
 
Ρε παιδια εβγαλα το καμπανακι και αρχισε να ασχολειται με τα υπολοιπα καμπανακια που κρεμονται απο τα παιχνιδια

Συνεχίζει να είναι επιθετικό; Το ν΄ασχολείται με τα καμπανάκια δεν είναι κακό αρκεί να μην γίνεται επιθετικό μαζί σου (επειδή τα προστατεύει-διεκδικεί)
😀! Είναι ερωτευμένο με τα καμπανάκια φαίνεται! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Συνεχίζει να είναι επιθετικό; Το ν΄ασχολείται με τα καμπανάκια δεν είναι κακό αρκεί να μην γίνεται επιθετικό μαζί σου (επειδή τα προστατεύει-διεκδικεί)
😀! Είναι ερωτευμένο με τα καμπανάκια φαίνεται! 😛

Αγαπη κι αυτη! 😛
Ειναι λιγο πολυ οπως πριν, αν παω δηλαδη να βαλω το χερι μου στο κλουβι οσο ειναι "παρεα" με τα καμπανακια του,θα μου "φωναξει" λιγο🙄.
Οταν τον βγαζω ομως απο το κλουβι συμπεριφερεται και παλι κανονικα.
 
Back
Top