Ασθένειες Νομίζω πως αρρώστησε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα παρατήρησα το αρσενικό μου καναρινάκι να κάθεται σε αυτή τη στάση ακίνητο. Πήγα κοντά στο κλουβί και κούνησα ελαφρά το χέρι μου και δεν αντέδρασε. Τού άλλαξα το νερό του και πάλι δεν κουνήθηκε. Όπως θα καταλάβατε από τη φωτο (πατήθρες κλπ) αυτό δεν είναι το κανονικό του κλουβί, τον έχω ήδη βάλει καραντίνα. Συνέχισε να κάθεται και στη καραντίνα για λίγο έτσι, σα μεθυσμένο. Τώρα όμως κινείται κανονικά. Τι άλλες πληροφορίες χρειάζεστε για να με βοηθήσετε; Να τού βάλω αντιβίωση μήπως έχει κάτι και δε νιώθει καλά;03032016614.webp
 
Προφανώς κάτι τον φόβισε ή κάτι τον στρέσαρε και έμεινε έτσι ακίνητο για να "σωθεί" από τον θύτη ή από την απειλή.

Από την στιγμή που
Τώρα όμως κινείται κανονικά.
δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παρα μόνο να το παρατηρείς.. Και γενικά να μην τον στρεσάρεις ή αγχώνεις με απότομες κινήσεις.. Μην τον πιάσεις ας πούμε ή μην του αλλάξεις κλουβί. Άστο εκεί και παρατήρησε το. Αν δεις κάτι ανησυχητικό πες το μας..

Να τού βάλω αντιβίωση μήπως έχει κάτι και δε νιώθει καλά;
Όχι βέβαια! Ίσως λίγο τσαγάκι να του κάνει καλό και να το χαλαρώσει.. :)
 
Προφανώς κάτι τον φόβισε ή κάτι τον στρέσαρε και έμεινε έτσι ακίνητο για να "σωθεί" από τον θύτη ή από την απειλή.

Τι να το φόβησε καλέ; Αφού κοιμόμουνα και στο δωμάτιο δεν υπήρχε καθόλου κίνηση! Ξύπνησα και από μακριά το είδα να κάθεται έτσι. Ούτε που είχα κουνηθεί ακόμα! Γι΄αυτό λέω πως μάλλον δεν ένιωθε καλά.
 
Μήπως κάποιος δυνατός θόρυβος; Δηλαδή μέσα στο σκοτάδι που κοιμόταν είδες ότι καθόταν έτσι; Και αφού ήταν σκοτάδι πως το είδες; 😛
 
Μήπως κάποιος δυνατός θόρυβος; Δηλαδή μέσα στο σκοτάδι που κοιμόταν είδες ότι καθόταν έτσι; Και αφού ήταν σκοτάδι πως το είδες; 😛

😀 όχι βρε συ μέσα στα σκοτάδια! Σήμερα το πρωί το είδα, μόλις ξύπνησα! Θόρυβος δεν υπήρξε, μόνο το ξυπνητήρι μου. Αλλά αυτό δεν τον ενοχλεί. Ίσα- ίσα που τον "τραβάει" να κελαηδήσει.
 
Ααα ποιος ξέρει τι να έπαθε... Εκτός αν έγινε κάτι πιο πριν που δεν πήρες χαμπάρι γιατί κοιμόσουν.. Αλλά και πάλι αφού φέρεται φυσιολογικά να τον έχεις υπό παρακολούθηση και να μην δώσεις ακόμα φάρμακα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Ααα ποιος ξέρει τι να έπαθε... Εκτός αν έγινε κάτι πιο πριν που δεν πήρες χαμπάρι γιατί κοιμόσουν.. Αλλά και πάλι αφού φέρεται φυσιολογικά να τον έχεις υπό παρακολούθηση και να μην δώσεις ακόμα φάρμακα!

OK! Σ' ευχαριστώ! Θα τον παρακολουθώ και θα σάς πω τα νεότερα.
 
Να τού βάλω αντιβίωση μήπως έχει κάτι και δε νιώθει καλά;

Το να χορηγούμε φάρμακο - αντιβίωση για πλάκα και με ευκολία μόνο κακό μπορεί να κάνει στα πουλιά. Δες κοιλιά, κοτσουλιές και εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε αν υπάρχει πρόβλημα.
 
Back
Top