Ασθένειες Νομίζω ότι το κοκατίλ μου έχει αρρωστήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dtzia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dtzia

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθηνα
Καλημερα παιδια..εχει περιπου 10 μερες ππαρατηρω μια αλλαγη στη συμπεριφορα του κοκατιλ μου που νομιζω εχει αρρωστησει.Μερικες φορες φτερνιζεται μεσα στη μερα και πεταει υγρα οταν το κανει..επισης αναμασαει την τροφη του ανα διαστηματα και εχει 2-3 μερες που κοιμαται στην ταιστρα του σε περιεργη σταση ..Σημερα το πρωι που ξυπνησε τα πρωτα κοπρανα νομιζω βγηκαν πολυ μεγαλα και μακρουλα..ειναι κι αυτο σημαδι οτι κατι εχει; Σας στελνω εδω τη φωτο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220107_075441.webp
    IMG_20220107_075441.webp
    35,5 KB · Προβολές: 9
Καλημέρα. Γράψε μας κάποια στοιχεία περισσότερα για το κοκατίλ, όπως:
σε τι θερμοκρασίες διαβιώνει, είναι κοντά σε πηγή θέρμανσης;
ποια η ηλικία και το φύλο του
τι τρώει...του δίνεις συγκεκριμένη μάρκα σπόρων; καταναλώνει φρούτα ή λαχανικά και αν ναι με τι συχνότητα. Αυγό ή αυγοτροφή του δίνεις; Συμπληρώματα διατροφής;
έχει μόνιμα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί του;
βγαίνει καθόλου έξω από το κλουβί, πετάει, υπάρχει περίπτωση να έρχεται σε επαφή με τοξικά υλικά όπως μεταλλικά αντικείμενα σπιτιού, καλώδια .
έχει έρθει πρόσφατα σε κοντινή επαφή με άλλο πτηνό;
 
Ειναι 7-9 μηνων...τον εχω εδω και 2 μηνες,τρωει απο το χερι μου ..του βαζω καθηνερινα λαχανικα(καροτο,μπροκολο,σπανακι,μαρουλι,κοκκινη πιπερια) τα αναμιγνυω μαζι με σπορους τσια σπασμενα πελλετς και λιγα απο τα σπορακια του(verselaga)..γενικα τρωει ελαχιστα απο το μπολακι με αυτα ,πιο πολυ και ευκολα τρωει μπροκολο και καροτο απο το χερι μου ή το κοτσανι απο το σπανακι αλλα δεν μπορω να του δινω συνεχεια απο το χερι μου..αυγοτροφη δυστυχως δεν τρωει καθολου ..σουπιοκοκκαλο υπαρχει αλλα δεν το εχει ακουμπησει ακομα..η θερμοκρασια ειναι καλη εχω μονιμα το κλιματιστικο στους 27-28 χωρις να φυσαει..γενικα εβγαινε απο το κλουβι καθε μερα ή ανα δυο μερες πετουσε μια δυο φορες και καθοταν μετα στο πατωμα για αρκετες ωρες..καθομουν με πολυ υπομονη ξαπλωμενος διπλα του με τα σπορια του στο χερι μου αλλα δεν ερχοταν να φαει ..επισης ειναι αρσενικο
 
@dtzia
Τα περιττώματα τουλάχιστον οπτικά δείχνουν φυσιολογικά.
Είναι η τυπική εικόνα κουτσουλιάς παπαγάλου.
Αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχήσει είναι το φτέρνισμα που αναφέρεις.
Είναι κάτι που συμβαίνει αρκετές φορές την ημέρα;
Τα ρουθούνια του είναι καθαρά ;
Κάθεται υποτονικό και φουσκωμένο κατά την διάρκεια της ημέρας;

Αυτό με την αναμάσηση που γράφεις επίσης είναι φυσιολογικό, καθαρίζουν τον πρόλοβο τους μ'αυτό το τρόπο.
Η περίεργη στάση στην ταΐστρα είναι αυτό που υποπτεύεσαι και εσύ.
Το κλιματιστικό καλύτερα να το κατεβάσεις λίγο, στους 20°C με 22°C πιστεύω είναι αρκετοί οι 28°C.
Και κάτι τελευταίο, τακτικά μπάνιο.
 
Εκτος απο αυτα που μας περιγραφεις που φαινονται να περιοριζονται σε ενα φυσιολογικο πλαισιο,το πουλακι δειχνει αρρωστο?
 
Παρατηρωντας την αλλαγη αυτη καπως στη συμπεριφορα υποπτευθηκα οτι μπορει να εχει κατι...δειχνει γενικα λιγο πιο αδιαθετος και δεν τραγουδαει με τον ιδιο τροπο εδω και μερικες μερες..κανει πιο μικρα τιτιβισματα και πιο "φαλτσους" ηχους να το πω ετσι ..μπανακι ακομα δεν το εχω κανει γιατι πρεπει να τον βγαλω εξω απο το κλουβι αφου ειναι λιγο μεγαλη η μπανιερα που του εχω..αλλα φοβαται πολυ απεξω ακομα οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μπει στην μπανιερα
 
Σημαδια οπως το να κοιμαται κατα την διαρκεια της ημερας,να εχει ανορθωμενο πτερωμα,να μην τρωει/πινει,να μην αντιδρα σε ερεθισματα του περιβαλλοντος,να ειναι ληθαργικο.

Βλεπεις κατι απο τς παραπανω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Απλα το παρακολουθεις τις επομενες ημερες τοτε και μας ενημερωνεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Back
Top