Ασθένειες Νομίζω ότι το cockatiel μου περνάει πτερόρροια

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Καλησπέρα, νομίζω ότι ο prince περνάει πτερόρροια. Έχω προσπαθήσει να βρω άρθρα και άλλες συζητήσεις αλλά οι περισσότερες είναι για καναρίνια.
Θεωρείται φυσιολογικό για αυτή την εποχή? Φοβάμαι μήπως είναι κάτι ανησυχητικό..
Πρέπει να γίνεται τις τελευταίες 1-2 εβδομάδες. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια τόση πρόσφατη αλλαγή (αλλάξαμε κλουβί πριν +1 μήνα). Η ενέργεια δεν έχει μειωθεί, τραγουδάει κανονικά κτλ. Επίσης, δεν νομίζω ότι τραβάει ο ίδιος πούπουλα, δεν υπάρχουν κενά σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Καλλωπίζεται καθημερινά το φτέρωμα του όπως έκανε πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιθανολογώ ότι η πτερόρροια που περνάει είναι στα φυσιολογικά πλαίσια, ειδικά μάλιστα που έχει και καλό καιρό. Το ζήτημα βέβαια που απασχολεί σχετικά με την πτερόρροια, είναι η φωτεινότητα και συγκεκριμένα η διάρκεια της ημέρας και η ένταση του φωτός. Ποιο είναι το πρόγραμμα του ύπνου του;
 
Πιθανολογώ ότι η πτερόρροια που περνάει είναι στα φυσιολογικά πλαίσια, ειδικά μάλιστα που έχει και καλό καιρό. Το ζήτημα βέβαια που απασχολεί σχετικά με την πτερόρροια, είναι η φωτεινότητα και συγκεκριμένα η διάρκεια της ημέρας και η ένταση του φωτός. Ποιο είναι το πρόγραμμα του ύπνου του;
Η αλήθεια είναι ότι έχει σχετικά καλό καιρό, δεν έχει παρά πολύ ζέστη αλλά έχει ήλιο συνέχεια και τον έχω μπροστά στο παράθυρο συνήθως.
Σκεπάζω το κλουβί του μόλις σκοτεινιάσει έξω, δηλαδή περίπου στις 6-7 το απόγευμα (την ώρα που δύει ο ήλιος τρώει λίγο και μετά παίρνει θέση για ύπνο)
Τον ξεσκεπάζω πάλι ανάλογα με την ήλιο, συνήθως τις 8-9 το πρωί αρχίζει και κελαηδεί για να τον ξυπνήσω.
Κοιμάται σε ήσυχο δωμάτιο μόνος του και αναμμένο ένα μικρό φωτιστικό για να μην τρομάξει σε περίπτωση που ακουστεί ήχος. Τον σκεπάζω με κουβέρτα φλις τώρα τον χειμώνα.
 
Back
Top