Ασθένειες Νομιζω πως το νεο μου lovebird ειναι αρρωστο

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια νομιζω πωσ το νεο μου Lovebird ειναι αρρωστο.☹οι περισσοτερεσ κουτσουλιτσεσ τησ απο χτεσ ειναι πολυ υγρεσ, βασικα το πρασινο ειναι κανονικο αλλα το ασπρο δεν υπαρχει ειναι σα νερο.. Ακομα προσεξα οτι περισσοτερο παιζει με την τροφη παρα τρωει(τησ εδωσα στο χερι και τρωει αλλα λιγακι)και καθεται περπαταει αρκετα συχνα στο πατωμα. Τι να κάνω; Μπορει να ειναι απλα απ την αλλαγη περιβαλλοντοσ και τροφησ;
 

Συνημμένα

  • DSC02579.webp
    DSC02579.webp
    31,1 KB · Προβολές: 102
  • DSC02581.webp
    DSC02581.webp
    32,8 KB · Προβολές: 93
απο εκτροφεα δεν το πηρες;
γιατι δεν επικοινωνεις μαζι του;
ή πηγαινε σε εναν πτηνιατρο καλυτερα για εναν ελεγχο
 
και τωρα ενας σοβαροτερος λογος να το χωρισεις απο τον κοκο!
να κανεις εξετασεις και στον κοκο, μηπως κολλησε κατι...
Ελπιζω να μην καταλαβεις με τον ασχημο τροπο την αναγκαιοτητα της καραντινας...
 
ο εκτροφεασ μου ειπε να δωσω σταγονεσ Aviomycine που μπαινουν στο νερο η Aidonine και να την κραταω πανω μου για να ειναιζεστη. Να δω αν ειναι γενικα φουσκωμενη-κατι που σημαινει οτι ειναι αρρωστη. Αν δεν ειναι μπορει απλα να φταιει η αλλαγη περιβαλλοντοσ και τροφησ. Δε μου φαινεται φουσκωμενη προσ το παρον. 🙂σε ενα πετ που πηγα μου ειπε να μη δωσω αμεσωσ φαρμακα επειδη ειναι και μικρο και μπορει να κανει περισσοτερο κακο παρα καλο και να βρασω ριζακι και να τησ δωσω το ζουμι για2μερεσ. Αν συνεχισει τοτε μονο ν αρχισω τα φαρμακα.. Θα κανει κακο να περιμενω2μερεσ?ειναι καλυτερα ν αρχισω αμεσωσ τισ βιταμινεσ, σπιτι εχω κατι βιταμινεσ tabernill total. Τισ ειχα παρει προληπτικα, μου χανε πει οτι κανει σχεδον για ολα-οταν μεγαλωνουν, στην αναπαραγωγη, σε αρρωστια, συγχρονωσ με ταντιβιωτικα.. Οτι ουσιαστικα δυναμωνει το ανοσοποιητικο και μπαινουν και προληπτικα και σε αρρωστια..
ευτυχωσ νικη τον κοκο τον χωρισα εδω και 3μερεσ.φαινεται υγιεστατοσ προσ το παρον,τραγουδαει, παιζει.. Και οι κουτσουλιεσ κανονικεσ.. Μακαρι να ναι και τα2καλα και απλα να φταιει η αλλαγη περιβαλλοντοσ☹αν συνεχισει ετσι θα τα παω σε πτηνιατρο την παρασκευη..
 
Παρακολουθησε το και αν δεις οτι συνεχιζει πηγαινε το!

Κατα την γνωμη μου, δωστου μονο πολυβιταμινες και μην δωσεις φαρμακα γιατι αν ειναι απο την αλλαγη(πολυ πιθανο) θα το επιβαρυνεις αδικα! Μπορει να ειναι και η αλλαγη τροφης...

Περαστικα ναναι!
 
ευχαριστω νικη μου.. Μακαρι γιατι θα ειναι πολυ κριμα.. Πιστευω οτι ειναι απο το στρεσ γιατι οταν πρωτοηρθε και βρηκε τον κοκο ηταν σα στο σπιτι τησ. Μολισ τη χωρισα ειδα πωσ αρχικα επαθε ενα στρεσ.. Ελπιζω να ναι αυτο.. Βρηκα στο ιντερνετ γι αυτο το φαρμακο που εχω(πινακασ).. Τα συμπτωματα δε μοιαζουν αλλα η αιτια ειναι πολυ πιθανη. Θα το δωσω και στον κοκο και στη λιλη σημερα και αυριο θα τησ παρω ενα αντιστρεσ που βρηκα στο ιντερνετ.στον κοκο λεω να συνεχισω τισ βιταμινεσ κανα δυο μερεσ για να μαι σιγουρη..
Γενική εξασθένιση κατά την διάρκεια και κατά την ανάρρωση από οποιαδήποτε ασθένεια, καθυστερημένη ανάπτυξη Διατροφική έλλειψη βιταμίνω και αμινοξέων TABERNIL TOTAL Βιταμίνες Α,D3, Ε, Β1, Β2, Β6, C, Κ3, νικοτιναμίδη, μεθειονίνη, χολίνη, παντοθενικό οξύ 3ml/lt ή 3 σταγόνες/40ml πόσιμου νερού. Επίσης μπορεί να προστεθεί στην πάστα των νεοσσών ή στο μίγμα αναπ/γής 5ml/500gr 20ml



επειδη δε βγηκε οπωσ το εβαλα τα συμπτωματα ειναι γενικη εξασθενηση.. Αναπτυξη και η αιτια διατροφικη ελλειψη βιταμινων και αμινοξεων
 
Back
Top