Γενικά Νομοθεσία που απαγορεύει την πώληση ζώων στα pet shop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα αυτήν η νομοθεσία που άκουσα στην τηλεόραση που απαγορεύονται οι πωλήσεις σκύλων και γατιών στα πετ σοπ παίρνει μπάλα και τα ωδικά πτηνά
 
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Είναι νόμος ή πρόταση; Γιατί μόνο τα ωδικά και όχι και τους παπαγάλους και τα οικόσιτα;
 
Το έψαξα λίγο, από ότι κατάλαβα είναι κάτι που σκοπεύουν να γίνει, στο άρθρο που το διάβασα έλεγε ότι θα απαγορευτεί οι πώληση ζώων συντροφιάς και ότι θα βάλουνε ψηφιακές ταυτότητες για να ελέγχουν τον πληθυσμό τους. Στο άρθρο τα ζώα συντροφιάς τα ερμήνευσε ως γάτες και σκύλοι αλλά δεν ξέρω οι νομοθεσία πως το εννοεί
 
@meniam εννοούσα τους παπαγάλους καναρίνια και οικόσιτα γιατι διάβασα λόγο των αδέσποτων σκύλων θα απαγορεύεται η πώληση τους στα πετ σοπ
 
@meniam δεν νομίζω να ισχύσει διότι τα έχουν λίγο παραμελημένα τα πτηνά τον τελευταίο καιρό κατά την γνώμη μου
 
@Toliscr7 ναι...απλά σκέφτομαι ότι αν στο κομμάτι που λέει για απαγόρευση πώλησης ζώων συντροφιάς δεν διευκρινίζει τα ζώα συντροφιάς θα μπορούσε κάποιος να το εκμεταλλευτεί σαν παραθυράκι στον νόμο αλλά μάλλον θα είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί κάτι τέτοιο...
 
@meniam αυτό ακριβώς εδώ στην Ελλάδα δεν βγάζεις άκρη με αυτούς τους πολιτικούς που μπλέξαμε
 
  • Like
Αντιδράσεις: meniam
Back
Top