Γενικά Ντούντα - Ζήκος, τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stakov
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stakov

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2015
Μηνύματα
12
Μετά από απαίτηση της φαν μου alicedros.. 😛 Σας παρουσιάζω τους δυο καναρινοθεους! Ντουντα:

duda.webp

Και Ζηκο:

zikos.webp

Θα ακολουθήσει η ιστορία του καθενος όποτε μείνετε συντονισμένοι :)

Λοιπόν, ο Ντουντα είναι δώρο της γυναίκας μου. (Παρακαλώ γυναίκες μην κλαίτε..🙄)
Μου τον έκανε δώρο πριν 4 χρόνια. Ο πατέρας μου είχε πολλά πουλιά κυρίως καναρίνια και καρδερίνες. Και τις έλεγα ένα σωρό ιστορίες. Και πόσο τα αγαπάω. Βέβαια αγαπώ όλα τα ζώα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Τι το θελε;.. Έφαγα κόλλημα μαζί του και έψαξα όσο δεν πάει το θέμα καναρίνια και κάπως έτσι κατέληξα εδώ. Αλλά και αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Με τον Ντουντα έχουμε μια ιδιαίτερη σχέση πχ. Όταν καθαρίζω το κλουβί του μου μιλάει κλπ. Από την στιγμή όμως που θα του βάλω την τροφή του, πάει κατευθείαν τρώει και αν πάω να του μιλήσω φουσκώνει και βλέπω νεύρα στο πρόσωπο του.
Λοιπόν αυτός είναι ο Ντουντα και τον αγαπώ πολύ! 🙂

Ο Ζηκος τώρα είναι άλλη ιστορία. Μας τον έδωσε η κουμπαρά μας πριν 2 χρόνια γιατί 1ον ο καημένος ζούσε σε ένα σπίτι με γάτες.. και είχε φρικάρει και 2ον μια μέρα που τον έβγαλε στο μπαλκόνι του επιτέθηκε ένα γερακι...☹ Τον γλύτωσε παρά τρίχα. Είχε σταματήσει να κελαιδαει και όλη μέρα καθόταν φουσκωμένος. Ήταν χαλια. Τον πήρα για να τον σώσω. Μετά από πολυ προσπάθεια, ψάξιμο, βιταμίνες, γιατρους κλπ. Αλλά πάνω από όλα αγάπη, είναι όπως τον βλέπετε στη Φώτο και μερικές φορές κελαιδαει πιο δυνατά και από τον Ντουντα!
Όταν με είδε για πρώτη φορά τότε πριν τον πάρω, με το που του μίλησα μου σφύριξε, η κουμπαρά μας με έκπληξη λέει "μιλησε! Έχω να τον ακούσω πάνω από μήνα". Μάλλον ήξερε...

Αυτά λοιπον, ελπίζω να σας κάλυψα. 👍
 
Μετά από απαίτηση της φαν μου alicedros.. 😛
😀 :D

Κώστα μου να χαίρεσαι τα κουκλιά σου! Είναι και οι 2 ιδιαίτεροι και πολύ τυχεροί που έχουν εσένα "μπαμπά" ! Είναι ξεκάθαρο πόσο πολύ τα αγαπάς και τα φροντίζεις! Όταν αποφασίσεις να γίνεις "παππούς" εδώ είμαστε εμείς! 😉

Μόνο 2 παρατηρήσεις έχω να κάνω.. επίτρεψε μου γιατί είναι πάντα φιλικές...
  1. Καλύτερα να πάρεις κλαδιά από φυσικό ξύλο! Κάνουν πολύ καλό στα ποδαράκια τους!

  2. Δεν έχουν σχάρα - πάτο τα κλουβιά που τα έχεις;
 
😀 :D

Κώστα μου να χαίρεσαι τα κουκλιά σου! Είναι και οι 2 ιδιαίτεροι και πολύ τυχεροί που έχουν εσένα "μπαμπά" ! Είναι ξεκάθαρο πόσο πολύ τα αγαπάς και τα φροντίζεις! Όταν αποφασίσεις να γίνεις "παππούς" εδώ είμαστε εμείς! 😉

Μόνο 2 παρατηρήσεις έχω να κάνω.. επίτρεψε μου γιατί είναι πάντα φιλικές...
  1. Καλύτερα να πάρεις κλαδιά από φυσικό ξύλο! Κάνουν πολύ καλό στα ποδαράκια τους!

  2. Δεν έχουν σχάρα - πάτο τα κλουβιά που τα έχεις;

Ηθελα να κάνω ξεχωριστά quote αλλά δεν τα κατάφερα..

Τέλος πάντων.. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Όμως ευχαριστώ περισσότερο για τις παρατηρήσεις σου, γιατί αυτό περιμενα! 🙄

1) Έχω αλλά πλαστικά από της Φώτο τώρα. Προτίμησα πλαστικά γιατί καθαρίζουν καλυτερα.
Όμως περιμένω το λινκ με την πρόταση σου και θα το ακολουθήσω τυφλά. :D

2) Τις είχα βγάλει κάποια στιγμή αλλά τώρα τις έχω βάλει ξανά τις σχάρες.
 
Πάρα πολύ όμορφα..
Λοιπόν, ο Ντουντα είναι δώρο της γυναίκας μου.
Ήταν νομίζω λάθος της..
Στην πορεία αν αυξηθεί ο πληθυσμός των καναρινιών σου θα έχεις και άλλοθι...😀
Να τα χαίρεσαι...
 
Πάρα πολύ όμορφα..

Ήταν νομίζω λάθος της..
Στην πορεία αν αυξηθεί ο πληθυσμός των καναρινιών σου θα έχεις και άλλοθι...😀
Να τα χαίρεσαι...

χαχα! Όντως...
Σ'ευχαριστω πολύ!
 
Πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι και να σου κρατούν καλή συντροφια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: stakov
1) Έχω αλλά πλαστικά από της Φώτο τώρα. Προτίμησα πλαστικά γιατί καθαρίζουν καλυτερα.
Όμως περιμένω το λινκ με την πρόταση σου και θα το ακολουθήσω τυφλά. :D
😀 ορίστε.

patithres.webp

2) Τις είχα βγάλει κάποια στιγμή αλλά τώρα τις έχω βάλει ξανά τις σχάρες.
Τέλειαα! :D
 
Εγινε! Σ'ευχαριστω πολύ! Τα παραγγελνω! 😎

Να σου πω την αλήθεια, εγώ από εκεί ψωνίζω πλέον. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης μου τα στέλνει σε ένα μαγαζί στα Βριλλησια και πάω και τα παίρνω από εκεί χωρίς χρέωση.👍
 
Να σου πω την αλήθεια, εγώ από εκεί ψωνίζω πλέον. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης μου τα στέλνει σε ένα μαγαζί στα Βριλλησια και πάω και τα παίρνω από εκεί χωρίς χρέωση.👍
Τέλειααα! Πριν βάλεις τις καινούργιες σας πατήθρες ψέκασε μια με Chevitren! 😉 Είναι όντως πολύ καλό μαγαζί και καθαρό! Εγώ από κει παίρνω και σπόρια!
 
Τέλειααα! Πριν βάλεις τις καινούργιες σας πατήθρες ψέκασε μια με Chevitren! 😉 Είναι όντως πολύ καλό μαγαζί και καθαρό! Εγώ από κει παίρνω και σπόρια!
Κι εγώ!
Τώρα βγάζεις ερωτήσεις όμως..🙄
Η κατασκευή είναι ξύλινη εκεί που τα έχω, όπως θα είδες. Και μερικές φορές κάτω από τα κλουβιά βρίσκω από σκουλίκια μέχρι ψαλίδες!😱
Λες να ψεκασω και όπου ακουμπάει το κλουβί;
 
Λες να ψεκασω και όπου ακουμπάει το κλουβί;
Ψέκασε παντού καλού κακού! Την μέρα που θα κάνεις γενική καθαριότητα, βγάλε νερά και φαγητά και κάνε τα πάντα μπάνιο με Chevitren! 😉 Ακόμα και τα μικρά! Όσο για τα υπόλοιπα ζωύφια νομίζω το ξύδι θα τα διώξει..
 
Ψέκασε παντού καλού κακού! Την μέρα που θα κάνεις γενική καθαριότητα, βγάλε νερά και φαγητά και κάνε τα πάντα μπάνιο με Chevitren! 😉 Ακόμα και τα μικρά! Όσο για τα υπόλοιπα ζωύφια νομίζω το ξύδι θα τα διώξει..

Μπράβο ναι!
Κάθε φορά που κάνω γενική τα κάνω όλα με ξύδι και νερό. Και στα ξύλινα που πατάνε τα κλουβιά τα περνάω και αυτά με ξύδι. Αλλά μια και θα το πάρω θα ψέκασε και εκεί. Ευχαριστώ!
 
Μπράβο ναι!
Κάθε φορά που κάνω γενική τα κάνω όλα με ξύδι και νερό. Και στα ξύλινα που πατάνε τα κλουβιά τα περνάω και αυτά με ξύδι. Αλλά μια και θα το πάρω θα ψέκασε και εκεί. Ευχαριστώ!
Τέλεια! Και το ξύδι κάνει δουλειά μην νομίζεις! Αλλά μια φορά το μήνα (το καλοκαίρι συχνότερα) είναι καλό να ρίχνουμε και για τα παράσιτα των πτηνών! 😉 Δεν κάνει τίποτααα φίλε μου!
 
Τέλεια! Και το ξύδι κάνει δουλειά μην νομίζεις! Αλλά μια φορά το μήνα (το καλοκαίρι συχνότερα) είναι καλό να ρίχνουμε και για τα παράσιτα των πτηνών! 😉 Δεν κάνει τίποτααα φίλε μου!

Φίλη μου! Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχω αρχίσει και βλέπω σκουριά στο κλουβί.. Και δεν τα έχω καιρό.. 😡 (Είχα αλλάξει τα προηγούμενα πάλι για σκουριά) Τι προτείνεις;
Τα λινκ να ξέρεις είναι πάντα καλοδεχούμενα! 😛
 
Φίλη μου! Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχω αρχίσει και βλέπω σκουριά στο κλουβί.. Και δεν τα έχω καιρό.. 😡 (Είχα αλλάξει τα προηγούμενα πάλι για σκουριά) Τι προτείνεις;
Τα λινκ να ξέρεις είναι πάντα καλοδεχούμενα! 😛
Λινκ θες; Λινκ θα έχεις! 😛
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Σκουριασμένα-κλουβιά-για-πουλιά.155/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-επικίνδυνη-η-σκουριά-για-τα-καναρίνια.19035/
 
Back
Top