Γενικά Ντροπη και αισχος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortal1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortal1

PB Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
833
Πόλη
Αιγάλεω
Πιστεύω πως οι παπαγάλοι είναι πολύ περήφανα πουλιά και γι'αυτό δεν
θέλησα ποτέ να έχω κάποιον στο κλουβί μου... (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι σε όλους αυτούς που έχουν απο ένα παπαγάλο, είναι προσωπική μου άποψη) Νοιώθω αίσχος και ντροπή για το βίντεο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
προσωπικα νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι αν εχουμε εναν παπαγαλο στο κλουβι μας(εγω εχω 3 ειδη διαφορετικα)αλλα απο που ειναι, τι θελω να πω, ειναι αγριος που αρπαχτηκε απο την φυση η ειναι παπαγαλος που γενηθηκε σε κλουβι. Αυτοι οι ανθρωποι που βλεπουμε στο βιντεο αρπαζουν τα ζωα για καποιο λογο,το κανουν επειδη βγαζουν λεφτα και με αυτα τα λεφτα ζουν ολοκληρες οικογενειες, φυσικα το οτι συνεχιζουν και το κανουν για να βγαζουν λεφτα φαινεται οτι καποιοι τους αγοραζουν, εδω ειναι το θεμα το τι κανουμε εμεις σαν πελατες. Αν θες ομως μπορουμε να το δουμε και λιγο ποιο διαφορετικα, κανενα ζωω σε κλουβι! Ποιος ειναι αυτος που θα το κανει; Πιστευω πως ειναι πολυ λεπτο το θεμα που εχει να κανει με τα ζωα και γιατι τα θελουμε διπλα μας, εστω και αν ξερουμε οτι τους στερουμε την ελευθερια τους.
 
Παντως παιδια το βιντεο δεν αναφερεται γενικα στους τους παπαγαλους ως κατοικιδια (εκτροφης κλπ) αλλα συγκεκριμενα για τις αιχμαλωσιες απο την φυση. Γιαυτο και τονιζει να μην αγοραζουμε παπαγαλους αιχμαλωσιας για να σταματησουν αυτες. Δεν ανεφερεται γενικοτερα και στα πουλια εκτροφης δηλαδη.
 
στα αγρια πουλια ειναι πολυ ασχημο να τα πιανουμε να τα βαζουμε σε ενα κλουβι και να τους στερουμε την ελευθερια τους! Οσο και αγαπη και φροντιδα κι αν τους δωσουμε δεν θα ειναι ποτε ευτυχησμενα και δεν θα καταλαβουν ποτε ποσο τα αγαπαμε για να μας αγαπησουν κι εκεινα, απλα γιατι τους στερησαμε οτι πιο πολυτιμο ειχαν...
αλλα στα πουλια εκτροφης ειναι διαφορετικα!
τα περνουμε απο ενα κλουβι, αρα εχουν μαθει να ζουν σε κλουβι γιατι εκει γεννηθηκαν και με την αγαπη μας και την φροντιδα μας ειναι ευτυχησμενα νιωθουν την αγαπη μας και μας αγαπανε και αυτα το ιδιο και ισως και πιο πολυ!
 
Μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω και πολλά για τους παπαγάλους, οι εκτροφής δεν πρέπει να έχουν δακτυλίδι ώστε να τους αναγνωρίζουμε;
 
οι εκτροφής δεν πρέπει να έχουν δακτυλίδι ώστε να τους αναγνωρίζουμε;

Ναι, πρέπει να έχουν αλλά μερικές φορές ένας παπαγάλος μπορεί να μην έχει δαχτυλίδι γιατί αναγκάστηκαν να του το βγάλουν επειδή παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα... Πχ το ενοχλούσε κι αυτό το δάγκωνε και τραυμάτισε το πόδι του.
 
κανονικα ναι! Πρεπει να εχουν... αλλα επιδη υπαρχουν και τα μικρα εκτροφεια να το πω ετσι, δεν εχουν ολοι...
 
Πιστεύω πως οι παπαγάλοι είναι πολύ περήφανα πουλιά και γι'αυτό δεν
θέλησα ποτέ να έχω κάποιον στο κλουβί μου... (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι σε όλους αυτούς που έχουν απο ένα παπαγάλο, είναι προσωπική μου άποψη) Νοιώθω αίσχος και ντροπή για το βίντεο


χωρις να θελω να ερθω σε κοντρα γιατι εχεις ενα δικιο πρεπει να σου πω οτι τα πουλια και τα ζωα γενικα δεν τα κρινουμε σε περηφανα και οχι αλλα σε ελευθερα και σε μη ελευθερα...
κι επιδη απο οτι βλεπω εχεις κι εσυ πουλια στην κατοχη σου😱, συγνωμη αλλα ειναι ακριβως το ιδιο με το να ειχες ενα παπαγαλο...
 
Ναι, πρέπει να έχουν αλλά μερικές φορές ένας παπαγάλος μπορεί να μην έχει δαχτυλίδι γιατί αναγκάστηκαν να του το βγάλουν επειδή παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα... Πχ το ενοχλούσε κι αυτό το δάγκωνε και τραυμάτισε το πόδι του.

Άρα και πάλι θα πρέπει να πιστέψουμε τι μας είπε το μαγαζί που το αγοράσαμε, και αλλη μια ερώτηση χωρίς να γίνομαι κουραστικός, κατα την αγορά θα πρέπει να μας προμηθεύσουν κάποιο χαρτί που θα αναφέρει το είδος και τα λοιπά στοιχεία του παπαγάλου;
 
Παιδια εγω ημουν ετοιμη να αγορασω ενα coneur μεχρι που διαβασα οτι το ειχαν αιχμαλωτισει απο το φυσικο του περιβαλλον.Toτε αλλαξα γνωμη!
 
χωρις να θελω να ερθω σε κοντρα γιατι εχεις ενα δικιο πρεπει να σου πω οτι τα πουλια και τα ζωα γενικα δεν τα κρινουμε σε περηφανα και οχι αλλα σε ελευθερα και σε μη ελευθερα...
κι επιδη απο οτι βλεπω εχεις κι εσυ πουλια στην κατοχη σου😱, συγνωμη αλλα ειναι ακριβως το ιδιο με το να ειχες ενα παπαγαλο...
Κατά τα γραφόμενα μου μέσα στην παρένθεση την οποία μάλλον δεν διάβασες
αναφέρθηκα στο ότι είναι απλά και μόνο η προσωπική μου γνώμη επί του θέματος και αυτό γιατί πάλι απο την δικιά μου πλευρά, με το δικό μου μάτι πιστεύω πως το συγκεκριμένο είδος πουλιών έχουν ένα λόγο παραπάνω να τα βλέπω να είναι ελεύθερα.
 
κατα την αγορά θα πρέπει να μας προμηθεύσουν κάποιο χαρτί που θα αναφέρει το είδος και τα λοιπά στοιχεία του παπαγάλου;

Δεν είναι απόλυτο ότι όλα τα πουλιά έχουν χαρτιά. Χαρτιά έχουν τα πουλιά που έχουν έρθει από εξωτερικό:)
 
παντως νομιζω οτι ενας λογος που αιχμαλωτιζουν ζωα η τα εκτρεφουν ειναι για καποιο σκοπο, για τον καθε ενα διαφορετικο. Μιλαω για ολα τα ειδη ζωων. Αν το δουμε ετσι κανενα ζωω δεν γεννηθηκε σε κλουβι καποιοι καπου καποτε πιασαν καποια τα αιχμαλωτισαν και σημερα εμεις λεμε οτι εχουμε ζωα εκτροφης.συγνωμη κιολας αλλα ξερω πως καποια ειδη πουλιων ειναι τοσο δυσκολο να ζευγαρωσουν σε κλουβι που καποιοι τα αιχμαλωτιζουν για να τα πουλησουν και ειναι πολλοι αυτοι που τα αγοραζουν.
 
Κατά τα γραφόμενα μου μέσα στην παρένθεση την οποία μάλλον δεν διάβασες
αναφέρθηκα στο ότι είναι απλά και μόνο η προσωπική μου γνώμη επί του θέματος και αυτό γιατί πάλι απο την δικιά μου πλευρά, με το δικό μου μάτι πιστεύω πως το συγκεκριμένο είδος πουλιών έχουν ένα λόγο παραπάνω να τα βλέπω να είναι ελεύθερα
καλησπερα και παλι! το διαβασα οτι γραφεις αυτα που πιστευεις εσυ και οπως τα βλεπεις εσυ απλα εγω ειπα οτι δεν πιστευω οτι υπαρχει καμια διαφορα στην ελευθερια... Κανονικα ολα τα ζωα θα επρεπε να ειναι στο φυσικο τους περιβαλον...
ισως οπως λες κι εσυ ο παπαγαλος να το χρειαζεται πιο πολυ αλλα και η καρδερινα το χρειαζεται και το καναρινι... Και ας το χρειαζονται κατα τα λεγομενα σου λιγοτερο...
παντος απο τη στιγμη που τους παρεχουμε ολη μας την αγαπη ειναι καλητερα απο τη φυση τους ετσι οπως θα την καταντησουμε σε λιγο...😱
 
Tώρα συνεννοούμαστε!
Και ακόμα ένα τελευταίο παράδειγμα είναι, ότι θα προτιμούσα έναν παπαγάλο σε ένα τέτοιο χώρο (όπως φώτο 1) απ'ότι στο άλλον χώρο (φώτο 2 )
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    70,8 KB · Προβολές: 54
  • 2.webp
    2.webp
    40,3 KB · Προβολές: 57
στις φωτο σου επιασες τα δυο ακρα...
και οπως ξερεις οι περισσοτεροι εχουμε τους παπαγαλους μας στο σπιτι που πιστευω οτι ειναι καλητερα απο το να ειναι χειμωνα καλοκαιρι εξω και χωρις την συνεχης παρουσια μας... δε συμφωνω με το μικρο κλουβι αλλα πιστευω οτι το κλουβι πρεπει να ειναι αναλογο και με το παπαγαλο που θα εχουμε...
φυσικα οσο πιο μεγαλο πιο καλα αλλα δεν γινετε παντα μεσα σε ενα σπιτι...
 
στις φωτο σου επιασες τα δυο ακρα...
και οπως ξερεις οι περισσοτεροι εχουμε τους παπαγαλους μας στο σπιτι που πιστευω οτι ειναι καλητερα απο το να ειναι χειμωνα καλοκαιρι εξω και χωρις την συνεχης παρουσια μας... Δε συμφωνω με το μικρο κλουβι αλλα πιστευω οτι το κλουβι πρεπει να ειναι αναλογο και με το παπαγαλο που θα εχουμε...
φυσικα οσο πιο μεγαλο πιο καλα αλλα δεν γινετε παντα μεσα σε ενα σπιτι...


Με κάλυψες, ευχαριστώ...
 
Back
Top