Φροντίδα Νυχια, κελάιδημα Cockatiel

panos.strummer

PB New Member
Εγγραφή
6 Νοε 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά γειά σε όλους. Δημιουργώ ένα νέο θέμα μήπως και λυθούν οι απορίες μου γιατί δε μπόρεσα να ψάξω όλα τα θέματα.
Ο edy είναι περίπου 9 μηνών, μένει μαζί μου περίπου 5 μήνες και τα νύχια του έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ. Τι να κάνω γι αυτό;
Επίσης είναι πάρα πολύ ήσυχος(όσον αφορά το κελάιδησμα), βγάζει μερικές κραυγούλες το πρωί και το βράδυ και τπτ άλλο. Έχω δει διάφορα youtube με cockatiel που κελαηδούν και τραγουδάνε, ενός γνωστού μου μάλιστα λέει και κάποιες λεξούλες όπως το ονομά του!Έχει κάποιος απο εσάς παρόμοια εμπειρία;
 
τα νυχια θελουν κοψιμο...
για το κελαϊδισμα αφου γενικα ειναι καλα τρωει και εχει ορεξη για παιχνιδια ειναι στο χαρακτηρα του ολιγομιλιτος...ή ακομα μπορει να ειναι και θηλυκο μιας τα θηλυκα ειναι υσιχα πουλια...
 
ξέρει κανείς ποιό τρόπο πρέπει να ακολουθήσω για το κόψιμο των νυχιών;
οσο γι αυτο που είπες Αγγελε,το cockatiel μου είναι αρσενικό...
 
πως εισαι τοσο σιγουρος;
αλλα και αρσενικο να ειναι παλι μπορει να μην ειναι "ομιλιτικος".. Ειναι και στο χαραλτηρα του πουλιου...
 
ε είμαι σίγουρος,το έχω ψάξει, απο οτι βλέπω όμως οι περισσότεροι δε γνωρίζουν πολλά για το θέμα...
 
ε είμαι σίγουρος,το έχω ψάξει, απο οτι βλέπω όμως οι περισσότεροι δε γνωρίζουν πολλά για το θέμα...

Καλα μην εισαι και τοσο σιγουρος...😎Εδω ειναι φορουμ και μπορει καμια φορα να αργει η απαντηση..

Τα νυχια του θελουν οπωσδηποτε κοψιμο ΑΛΛΑ... Αν δεν ξερεις πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και να κοψεις την ακρουλα χαμηλα! Αν κουνηθει ομως αποτομα και σου ξεφυγει και του κοψεις κανα δαχτυλο θα σου "μεινει στο χερι" το πουλι!
Οποτε το καλυτερο ειναι να πας στον κτηνιατρο να του τα κοψει(δεν θα σου κοστισει πολλα, μπορει και τιποτα 😉η αλλιως να το πας σε ενα πετ σοπ που να εισαι σιγουρος οτι ξερουνε μη το πετσοκοψουν το καημενο...
Οσο για το σφυριγμα το δικο μου που ειναι αρσενικο, ολη μερα σφυριζει! Δεν κελαηδουν τα κοκατιλ! Αφου λοιπον εισαι τοσο σιγουρος για το φυλο του(αληθεια με ποιο τροπο;Ρωταω για ενημερωση:) ειναι λοιπον μια ευκαιρια να το δει κτηνιατρος μηπως κι εχει κατι παθολογικο...Αν δεν εχει κατι, τοτε ειναι αυτο που σου ειπε ο Αγγελος.. Οτι δεν ειναι πολυ του μπλα μπλα:D
 
δε θα επιχειρήσω να του κόψω εγώ τα νύχια γιατί δε κάθεται ήσυχος,θα τον πάω σε ειδικό και θα σας πω μετά πως και τι έγινε ακριβώς.
όσο για το φύλο... Το χρώμα του είναι γκρι και κίτρινο, στην ουρά εχει γκρι και κίτρινα φτερά εκτοσ απο δύο που έχουν και μερικές τελίτσες. Του έπεσαν πρόσφατα ένα γκρι και ένα κίτρινο φτερό τα οποία αντικαταστάθηκαν απο φτερά ίδιου χρώματος(μιλάω πάντα για την ουρά). Δεν έχει πουθενά αλλου τελίτσες η γραμμές..
 
Back
Top