Αναπαραγωγή Νυχτερινές περιπέτειες λόγω δαχτυλιδιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Παιδια καλησπερα! Νυχτερινη περιπετεια για εμας αποψε που εχει ως εξης: σημερα το πρωι περασα τα δαχτυλιδια κλειστου τυπου στους νεοσσους κοβαλτιο και ολη την μερα προσεχα την συμπεριφορα της καναρας που ηταν κομπλε... Πριν λιγο σαν κατι να με ετρωγε λεω δεν παω να κοιταξω πανω να δω αν ολα ειναι καλα ηρεμα ηρεμα;! Και τι να δω; Τους νεοσσους κατω απο την φωλια! Τρελαθηκα! Αναβω φωτα παιρνω τους νεοσσους στο χερι ηταν παγωμενοι αλλα ζωντανοι! Τους εβαλα αναμεσα στις παλαμες μου και χουχουλιαζοντας προσπαθησα να τους ζεστανω... Εδειξαν πιο κινητικοι και εδειξαν να συνερχονται! Αφαιρεσα τα δαχτυλιδια αμεσως και τους ξανατοποθετησα μεσα στην φωλια οπου και ρκατσε η μητερα τους πανω! Υπαρχουν πιθανοτητες να ζησουν η οχι;☹
 
υπαρχουν πιθανοτητες να ζησουν η οχι;
Ασφαλώς και θα ζήσουν.
Το θέμα είναι πως πρέπει σε τέτοια πουλιά να μπουν δαχτυλίδια.
Στο τέλος του άρθρου https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ υπάρχουν και κάποιες σχετικές οδηγίες που μπορείς αν θέλεις να τις ακολουθήσεις αύριο.
Επίσης θέμα μπορεί να έχουν με τα πόδια τους.
Αν τα έπιασε απλά και τα πέταξε θα είναι όλα καλά.
Συνήθως όμως κάνουν πρώτα προσπάθειες να βγάλουν τη βρωμιά (δαχτυλίδια) σπάζοντας κάποιες φορές τα ποδαράκια τους.
Σε καταλαβαίνω ότι κι αν κάνεις... Το έχω ζήσει σε όλες τις εκτάσεις του...
Μεγάλη πίκρα...
 
Αν εχει σπασει τα ποδαρακια τους φαινεται απο τωρα η μονο οταν μεγαλωσουν;
Θα το καταλάβεις αύριο όταν τα δεις καλά...
Διάβασε όμως αυτό που σου συνέστησα..
Μόνο με κόλπα ξεγελάς τέτοια κορίτσια...
 
Θα το καταλάβεις αύριο όταν τα δεις καλά...
Διάβασε όμως αυτό που σου συνέστησα..
Μόνο με κόλπα ξεγελάς τέτοια κορίτσια...
Ευχαριστω πολυ:)θα το διαβασω και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα
 
Και μια συμβουλή...
Ποτέ μη βάζεις τα δαχτυλίδια σε όλα τα πουλιά της φωλιάς με "τη μία"
Σε όσα μπορείς καθυστέρησε το πέρασμα... όσο μπορείς.
Έτσι θα έχεις χρόνο να δεις τη συμπεριφορά της.
Ακόμη μπορείς από την προηγούμενη μέρα να ράψεις - δέσεις στα πλάγια της φωλιάς ένα δαχτυλίδι.
Θα έχει τόση δουλειά να το απομακρύνει και ούτε που θα ασχοληθεί όταν αργότερα τα μικρά έχουν ένα ίδιο δαχτυλίδι
 
Ειχα βαλει μονο στα 2 απο τα 3! Ελπιζω να ειναι μικρο το κακο και να σωθηκαν! Μια ερωτηση:λεω να βαλω λευκοπλαστ απεξω.. Αλλα επειδη ειναι κοβαλτιο να το βαψω μαυρο με μαρκαδορο λετε να δουλεψει;
 
Γιάννη έχει σημασία ή ώρα τοποθέτησης, γενικά μιλώντας;
Επίσης, απο την εμπειρία σου,τέτοια συμπεριφορά μπορεί να εκδηλωθεί και αρκετές μέρες μετά την τοποθέτηση,ξαφνικά;
 
Ασφαλώς και δεν έχει σημασία η ώρα τοποθέτησης και όλα εξαρτώνται από την εκτίμηση των αντιδράσεων της μητέρας.
Οι καθαρές μητέρες είναι συνήθως οι δράστριες τέτοιων περιστατικών.
Θεωρούν ως βρωμιά το δαχτυλίδι και το απομακρύνουν με ότι το έχει πάνω του.
Ένας έλεγχος την προηγούμενη μέρα στη φωλιά θα μας δείξει πολλά.
Μια εξαιρετικά καθαρή φωλιά θα πρέπει να μας βάλει σε συναγερμό.
Το ράψιμο ενός δαχτυλιδιού σε αυτή την περίπτωση συνήθως σώζει από παρόμοιες καταστάσεις...
Λίγα σπόρια μέσα στη φωλιά το ίδιο...
Ασχολείται μ αυτά για ώρες και στο τέλος εγκαταλείπει αφήνοντας ήσυχα τα μικρά.
Τότε είναι καιρός για το πρώτο επιφυλακτικό πέρασμα δαχτυλιδιών σε ένα δυο μικρά.
Αλλά και πάλι με προσοχή.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως πρέπει να μπουν δαχτυλίδια.
 
Πως το έκανες έχεις ψαλιδακι
Δε νομίζω να έκοψε τα δαχτυλίδια..
Εγώ τουλάχιστο αυτό κατάλαβα.
Απλά όπως συμβαίνει συνήθως στα νέα παιδιά... Τα δαχτυλίδια μπήκαν λιγάκι νωρίτερα..
Κάνω λάθος Βασίλη;
 
Και τώρα σε τι κατάσταση βρισκόμαστε;
Τα έβαλες πάλι ή τα άφησες χωρίς δαχτυλίδι;
Και τι έγινε με την "καθαρή" κανάρα;
Η πρωτη μου σκεψη δεν το κρυβω ηταν να μην το ξαναριψοκινδυνεψω.Αλλα απο την αλλη πισμωσα και ειπα ειναι κριμα να μην μπουν δαχτυλιδια σε τετοια πουλια. Ετσι εχθες το βραδυ εβαλα ως επενδυση στα δαχτυλιδια λευκοπλαστ αλλα επειδη ειναι κοβαλτιο περασα το λευκοπλαστ με μαυρο μαρκαδορακι. Τα αφησα ολο το βραδυ να στεγνωσουν και το πρωι τα τοποθετησα στους νεοσσους οπου ευτυχως επιβιωσαν.. Η νοικοκυρα καναρα ευτυχως σμρ δεν ασχοληθηκε καθολου με τα δαχτυλιδια των μικρων της και στο μονο που αναλωθηκε ηταν στο να τα ταιζει.. Συγνωμη για τα κατεβατα και αν σας κουρασα! Μια τελευταια ερωτηση:υπαρχει περιπτωση εφοσον περασε μια ολοκληρη μερα και δεν ασχοληθηκε να υπαρξει ξανα προβλημα αλλη μερα;
 
υπαρχει περιπτωση εφοσον περασε μια ολοκληρη μερα και δεν ασχοληθηκε να υπαρξει ξανα προβλημα αλλη μερα
Όσο περνάει ο χρόνος είναι με το μέρος μας.
Καλά πάμε...
Χωρίς όμως να επαναπαυόμαστε...
 
Εγω να ρωτησω, με το μαρκαδορο που τα εβαψες μπορει να διακυνδυνεψει πχ η καναρα αν δαγκωσει το δαχτυλιδι;
 
Εγω να ρωτησω, με το μαρκαδορο που τα εβαψες μπορει να διακυνδυνεψει πχ η καναρα αν δαγκωσει το δαχτυλιδι;
τα αφησα ενα ολοκληρο βραδυ να στεγνωσουν! Δεν νομιζω δεν τα εβαψα και με ανεξιτηλο
 
Back
Top