Γενικά Νυχτερινος επισκεπτης σε κοκατιλ

cockotail love

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2009
Μηνύματα
148
Πόλη
Καματερό
το μεσημερι που ξυπναω και πηγαινω στο κοκατιλ μου που ειναι στο μπαλκονι μου βλεπω κατι πολυ μεγαλες και χοντρες κουτσουλιες δυπλα στο κλουβι του αυτο το πουλι συγουρα παει το βραδυ αυτο μπορει να ειναι επικυνδηνο;
 
φιλε πρεπει οπωσδηποτε να κατσεις να παρατηρησεις τι πουλι ειναι γιατι αμα ειναι κουκουβαγια την πατησες.
 
Φιλε μου ειπες οτι ξυπνάς μεσημερι.. Τα πουλια ξυπνουν με την ανατολη δηλαδη κατα τις 6 και κατι οποτε μπορει να ειναι και κατι που πηγαινει το πρωι.. Οπως περιστερια... Εχω το ιδιο προβλημα.. Καθε πρωι, μεσημερι και απογευμα εχω περιστερια στο μπαλκονι και φυσικα κουτσουλιες...Αλλα αν ειναι κατι το βραδυ.. Τα περιστερακια κοιμουντε τετοια ωρα.. Αλλα πουλια βγαινουν τοτε.. Προσεχε τα αυτα τα πουλια!
 
μπα αποκλειεται το μεσημερι και ειχα παλια περιστερια και αναγνωριζω τις κουτσουλιες τους
 
πριν 5 χρονια κουκουβαγια μου εφαγε 3 καναρινια μου,τωρα ολα μου τα πουλια τα εχω με διπλη σιτα οταν τ αφηνω εξω το βραδακι να κοιμηθουνε, ομως προσοχη ημεροβιο πουλι που επισης επιτιθεται και τρωει μικρα πουλακια κ τλπ ειναι και η καρακαξα, η Αθηνα ειναι γεματη απο τετοιες και θελει προσοχη., ενα βραδυ στησε αυτι κ καραουλι να δεις τι παιζει.
 
φυλαω σκοπια μπας και δω τι ειναι... Ναι ΝΙΚΟΛ συμφωνω η Αθήνα ειναι γεματη απο καρακαξες 😀 το κακομοιρο το κοκατιλ μου τι του εμελε να παθει λυπαμαι για τα καναρινια σου...☹
 
φιλε μου οτι και να ειναι ειναι επικινδυνο γιατι μπορει να σου μεταφερει ενα σορο αροστιες οποτε πρεπει να παρεις τα μετρα σου για να εχεις το κεφαλι σου ησιχο.
 
Δημητρη πρεπει να ξενυχτισεις ενα βραδυ να μαθεις ποιος ειναι ο επισκεπτης για να μην εχεις απροοπτα!
Για τις καρακαξες εχω ακουσει κι εγω πολλες ιστοριες με πολυ ασχημο τελος...☹ Και αν εχεις επαφες με γειτονες καντους μια ερωτηση να δεις αν εχει παρει κατι το ματι τους.
 
και εγω πιστευω οτι ο επισκεπτης πρεπει να ερχεται το πρωι.. Τα πουλια το βραδυ δεν μπορουν να δουν καλα και με τον θορυβο αμα ακουσουν κατι κοντα τους πανικοβαλονται και σιγουρα θα τα ακουγες. επισης αν τα κλουβια σου δεν ειναι καλα προφυλαγμενα σε επιθεσεις οπως κουκουβαγια τωρα θα ειχες προβλημα γιατι αυτες δεν ερχονται εκει για να κουρνιασουν... μπορεις να φτιαξεις αν ειναι μια σιτα και δεν θα σε απασχολισει αυτο το θεμα ξανα! Και οι κουτσουλιες μπορει να μεταφερουν αρρωστιες στο πουλακι σου
 
Το αρπακτικό δεν είναι ανάγκη να έρθει και να σου αφήσει "σημείωμα" με κουτσουλιές. Μπορεί να έρθει ανά πάσα στιγμή και να μη σε βρει στη σκοπιά δίπλα στο κοκατίλ σου. Εφόσον το πουλί είναι σε βεράντα προφύλαξε εξωτερικά το κλουβί και θα είσαι εξασφαλισμένος πρωϊ-βράδυ
 
Για να εισαι σιγουρος προφυλαξε τον αφου τον εχεις εξω ή το βραδυ καλυτερα να τον βαζεις μεσα. :)
 
ναι είναι λίγο περίεργο. λογικά το αρπακτικό δεν θα κάτσει αρκετά για να αφήσει κουτσουλιά... Το θέμα είναι το τι μπορεί να μεταδοθεί με τις κουσουλιές...
 
αν το αρπακτικο εχει φαει πιο πριν πολυ πιθανο τοτε να αφηνει κουτσουλιες.
 
εγω θημαμαι μια φορα που ειχαμε στην αυλη σε μια τεραστια κλουβα πανω απο 100 καναρινια και μπηκε 1 απαχτηκο μεσα δεν ξερω τι ηταν ουτε πως καταφερε να χαλασει την πορτα... Και το πρωι ξυπναμε και βλεπουμε μονο φτερα και κομμενα κεφαλια////... ενα ζευρακι προλαβε και βγηκε και ευτυχως την αλλη μερα το ξαναπιασαμε...
 
ναι παιδια ειχαμε στεναχωρηθει παρα πολυ... Οχι για την αξια τους επειδη ηταν ομορφα η επειδη καιλαιδουσανε τελια.. απλα τα αγαπουσαμε πολυ και ιδικα ο αδερφος μου που ηταν δικα του.
 
εκατσα χθες το βραδυ και παρακολουθουσα οταν ακουσα ομος το κοκατιλ μου να κανει το φυσημα απο την μυτη του ξερετε τι λεω... Τοτε καταλαβα κατι ειδα στο δεντρο που ειναι κοντα στο μπαλκονι μου αλλα δεν το ξανααφεινω εξω το βραδυ
 
στο δεντρο που ακουμπαει στο μπαλκονι μου ακουσα φασαρια εκει πρεπει να ηταν αλλα δεν το ειδα ηταν για πολυ λυγο γιατι μετα βγηκα εξω και μαλλον εφυγε
 
Back
Top