Ασθένειες Νωχελικό καναρίνι σε φάση πτερόρροιας

ninalam83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2021
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα.
Εχω 5 μήνες ενα κοκκινο λιποχρωμικο καναρινακι.
Εδω κι ενα μηνα που εχει μπει στη φαση της πτεροροιας εχει σταματησει το τραγουδι.
Τη τελευταια βδομαδα δε,εχει γινει ιδιαιτερα νωχελικο και καθεται σαν νυσταγμένο και λυπημενο.
Να σημειωσω οτι αυτη τη βδομαδα του εφερα και παρεα αλλο ενα αρσενικο κοκκινο χιονε.
Η διατροφη του ειναι πολυ καλης ποιοτητας,του βαζω και ΕΜ καθημερινα σε ποτίστρα & μπανιερα & η καθαριοτητα ειναι πολυ σχολαστικη.
Παρολαυτα κατι δεν μου αρεσει στα ποδαρακια του.
Σας παραθετω φωτογραφιες για να μου πειτε τη γνωμη σας
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Συνημμένα

  • 16287525136791610280665.webp
    16287525136791610280665.webp
    67,8 KB · Προβολές: 27
  • 20210812_102346.webp
    20210812_102346.webp
    83,4 KB · Προβολές: 26
  • 20210812_102332.webp
    20210812_102332.webp
    91,9 KB · Προβολές: 27
  • 20210812_102324.webp
    20210812_102324.webp
    81,8 KB · Προβολές: 26
  • 20210812_102245.webp
    20210812_102245.webp
    58,4 KB · Προβολές: 28
@ninalam83
Να τα χαίρεσαι τα καναρίνια σου.
Ελπίζω να έχεις κρατήσει σε καραντίνα το καινούργιο πουλάκι.
Οι φωτογραφίες είναι λίγο μακρινές, όμως πιστεύω τα πόδια του έχουν ακάρεα.
Θα πρέπει να βάλεις κρέμα epithol για μία εβδομάδα μια φορά την ημέρα λίγο πριν το σούρουπο.
Thread 'Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/

Thread 'Beaphar Epithol' https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/

Thread 'Καραντίνα στα πτηνά' https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Πάντως δεν φαίνεται φουσκωμένο ή άρρωστο. Είναι φυσιολογικό στην πτερόροια να μην τραγουδάει και να ξεκουράζεται αρκετά συχνά. Αν οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές, τρώει πίνει κανονικά και δεν είναι νωχελικό μόνιμα είναι από την πτερόροια. Συμφωνώ και εγώ με τον @Vada πως τα πόδια έχουν ακαρεα. Πολύ σημαντική και η καραντίνα επισης!Να τα χαίρεσαι και εύχομαι να είναι όλα καλά. Πτερόροια είναι θα περάσει!🙂
 
Τα εχω σε διαφορετικα κλουβια κ με μεγαλη απόσταση μεταξύ τους.
Αν πάω το κινητο πιο κοντά δεν καθεται να το φωτογραφισω.
ευχαριστώ πολυ
Όσων αφορα τη περιοδο της πτεροροιας πρεπει να του δωσω καποιο συμπληρωμα?
 
Ένα πολυ καλο "τιπ" που έκανα και στο δικό μου είναι:
Αγοράζεις ξύλινες πατηθρες.
Αγοράζεις ένα μακρυ πινελακι από το jumbo.
Κανεις πολυ μικρή χρήση της epithol στις πατηθρες για μια βδομαδα.
Σχολαστικός καθαρισμός στον πατο του κλουβιου και αντικατάσταση των διαφημιστικών με αμμο υγείας.
Δοκίμασε το πριν πας σε"πιασιμο του πτηνου" και το στρεσαρεις τώρα που έχει πτεροροια.
 
@ninalam83 αβγό ή αβγοτροφη 2 φορές την εβδομάδα, σουπιοκοκαλο, λαχανικά εποχής, αγριόχορτα και αν μπορείς σουσάμι και σπόρους τσια μια δυο φορές την εβδομάδα και δεν χρειάζεται συμπλήρωμα.
 
@PantelisTs
Τους βαζω χαρτι κουζινας λευκό ξερω οτι το μελανι ειναι τοξικο και τους το αλλάζω καθε 2η μερα.

[automerge]1628756907[/automerge]
@PantelisTs Εξυπνο κολπο να βαλω την epithol στις πατηθρες γιατι φοβαμαι μη στρεσαριστει ειδικα τωρα που ειναι στη πτεροροια
 
@PantelisTs έχω την εντύπωση αυτό με τις πατήθρες είναι ρίσκο γιατί τρίβουν και το προσωπάκι τους στις πατήθρες και ερεθίζονται τα ματάκια τους.Ίσως αν η επιθολ μπαίνει μόνο πριν τον ύπνο και το πρωί αλλαγή.
 
@ΜΑΡΙΑαα Σωστο και αυτό θα δω πως θα το κανω
παω να παρω τη κρεμουλα για να ξεκινησω αποψε κιολας
ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Φοβάμαι ότι η περιποίηση των ποδιών με Epithol πρέπει να γίνει απευθείας με το χέρι στα πόδια του πουλιού. Τα πόδια του είναι σε τέτοια κατάσταση που πρέπει να δουλευτούν λιγάκι με το χέρι και ειδικά στην περιοχή του δαχτυλιδιού, Διαφορετικά, αργά ή γρήγορα θα δημιουργηθεί πρόβλημα εκεί.

Είναι όντως μία στρεσογόνος διαδικασία, Μπορεί όμως να περιμένει την ολοκλήρωση της πτερόρροιας. Προς το παρόν δεν φαίνεται να επείγει.
 
Προμηθεύτηκα τη κρέμα αλλά λέω να περιμένω λίγες μέρες,λόγω πτεροροιας,μιας και δεν επείγει
Η απορία μου ειναι τι το προκαλεί από τη στιγμή που η καθαριότητα είναι πολυ σχολαστική,που μπορεί να οφείλεται?
 
Η απορία μου ειναι τι το προκαλεί από τη στιγμή που η καθαριότητα είναι πολυ σχολαστική,που μπορεί να οφείλεται?
Πρόκειται για μια φυσιολογική υπερκεράτωση . Παρατηρείται συχνά σε πουλάκια πέραν των 2 ετών. Οπως λέει ο Σταύρος, χρειάζεται απαλό μασάζ στα πόδια για 2-3 φορές και θα καθαρίσει απολύτως. Πρωτεΐνες σε μεγάλες δόσεις και ένα βιαταμινούχο πρόσθετο για την πτερόρροια (muta-vit ή κάποιο ανάλογο) . Δίνε συχνά μπάνιο .Πρωινές ώρες για ένα μισάωρο περίπου.
 
Εγώ τους βαζω καθε πρωΐ μπανιέρα αλλα εχουν το συνήθειο να μη μπαινουν μεσα απλα να πετανε νερο με το κεφαλακι τους στο υπολοιπο σωμα
Χρησιμοποιω αυτο για τη πτεροροια
 

Συνημμένα

  • 16287647402961928469009.webp
    16287647402961928469009.webp
    34,2 KB · Προβολές: 16
Μπανιέρα να βάζεις πρωινές ώρες και να την αφήνεις για κανένα μισάωρο. Αυτό που κάνουν είναι αρκετό. Η περιποίηση των φτερών γίνεται.

Το συμπλήρωμα προορίζεται για την πτερόροια. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό.
 
Γενικά τα προϊόντα της EVIA-PARROTS είναι καλά. Κι' εγώ δεν γνωρίζω αν είναι για την περίοδο της αλλαγής πτερώματος ή χορηγείται σε όλη την διάρκεια του έτους υποβοηθητικά για την εμφάνισή του πτερώματος.
 
Από τη στιγμή που το γράφει και το έχεις στη διάθεσή σου, δίνε το σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Εμείς απλά προτείνουμε προϊόντα που έχουμε χρησιμοποιήσει και γνωρίζουμε την αποτελεσματικότητα τους.
 
Καλημερα.
Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
Σημερα παρατήρησα οτι ο Φοίβος ανασαίνει λιγακι γρηγορα,(ταχυπνοια) χωρίς να κανει καποιον ηχο,τι μπορει να φταιει?
 
Back
Top