Γενικά Ξέρει κανείς να μου πει αν το κοκατίλ μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;

DoctorDude

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα, μηπως ειναι κανεις εξπερ να μου πει αν το κοκατιλ μου ειναι αρσενικο η' θυληκο;
εγω για αρσενικο τον αγορασα αλλα εχω τις αμφιβολιες μου... Πως θα το καταλαβω;

🙄
 
Ευχαριστω Γρηγορη αλλα δεν εβγαλα ακρη γιατι με τα αγγλικα δεν εχω καλη σχεση, ειδικα με τις ορολογιες.
 
Με λίγα λόγια θηλυκά ειναι τα γκρί και αρσενικά ειναι τα κίτρινα. Κάποιος που να έχει κοκατιλ να βοηθήσει τον φίλο μας;
 
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Τα χρωματα αυτα που ειπες Γρηγορη ειναι σωστα για τα λοφια. Αλλα μερικα πουλια εχουν και απο τα δυο χρωματα στο λοφιο. Αναλογα πιο κυριαρχει. Παιζει ρολο η ηλικια και καποιοι χρωματισμοι που αλλαζουν με την πρωτη η δευτερη αλλαγη φτερωματος τους στα μωρα οπως και το ποσο εντονο ειναι το κοκκινο στα μαγουλα σε αυτα με κοκκινα μαγουλα. Οι perle χρωματισμοι σε ενηλικα υπαρχουν μονο στα θηλυκα. Αυτο του φιλου μας δεν ειναι perle αλλα pied που υπαρχει και στα δυο φυλα. Στα ενηλικα καταλαβαινεις το φυλο απο τις ραβδωσεις κατω απο τα φτερα και την ουρα. Τα θηλυκα εχουν ενω τα αρσενικα οχι. Παρολα αυτα μπορει να ξεγελαστει το ματι αν δεν εχει εμπειρια εννοω δεν εχει δει και απο τα δυο η καποια θηλυκα εχουν ελαχιστες αχνες ραβδωσεις. Τα πραγματα ειναι δυσκολα και χρειαζεται DNA στα lutino και στα albino.

Αν βαλεις μια φωτο απο την κατω πλευρα της ουρας και πεις και ηλικια ισως μπορεσω να σου πω... :)
 
βαλε PHOTO για βοηθεια
συνηθως τα αρσενικα εχουν γκρι-μαυρη ουρα
και τα θηληκα πιο ανοιχτη στο χρωμα η περλε
η δικια μου συγκεκριμενα εχει περλε
παντως βαλε μια photo για να δουμε και αν μπορεσουμε θα σου πουμε
 
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Τα χρωματα αυτα που ειπες Γρηγορη ειναι σωστα για τα λοφια. Αλλα μερικα πουλια εχουν και απο τα δυο χρωματα στο λοφιο. Αναλογα πιο κυριαρχει. Παιζει ρολο η ηλικια και καποιοι χρωματισμοι που αλλαζουν με την πρωτη η δευτερη αλλαγη φτερωματος τους στα μωρα οπως και το ποσο εντονο ειναι το κοκκινο στα μαγουλα σε αυτα με κοκκινα μαγουλα. Οι perle χρωματισμοι σε ενηλικα υπαρχουν μονο στα θηλυκα. Αυτο του φιλου μας δεν ειναι perle αλλα pied που υπαρχει και στα δυο φυλα. Στα ενηλικα καταλαβαινεις το φυλο απο τις ραβδωσεις κατω απο τα φτερα και την ουρα. Τα θηλυκα εχουν ενω τα αρσενικα οχι. Παρολα αυτα μπορει να ξεγελαστει το ματι αν δεν εχει εμπειρια εννοω δεν εχει δει και απο τα δυο η καποια θηλυκα εχουν ελαχιστες αχνες ραβδωσεις. Τα πραγματα ειναι δυσκολα και χρειαζεται DNA στα lutino και στα albino.

Αν βαλεις μια φωτο απο την κατω πλευρα της ουρας και πεις και ηλικια ισως μπορεσω να σου πω... :)

Για αυτό έβαλα και το λινκ για να διαβάσει πως ξεχωρίζουν.
Φιλικά
 
Για αυτό έβαλα και το λινκ για να διαβάσει πως ξεχωρίζουν.
Φιλικά

DoctorDude είπε:
Ευχαριστω Γρηγορη αλλα δεν εβγαλα ακρη γιατι με τα αγγλικα δεν εχω καλη σχεση, ειδικα με τις ορολογιες.
αφου ο ανθρωπος ειπε δεν εβγαλε ακρη με τα αγγλικα... Δεν επρεπε να του πω τιποτα; το θεμα ειναι ποιος θα το πει πρωτος η να βοηθησουμε οσο και αν μπορει ο καθενας με αυτα που ξερει; 😕
 
Δεν το κατάλαβα το ύφος σου ειλικρινά. Βλέπεις να γίνεται κανένας αγώνας δρόμου εδω μέσα; Μίλησε κανένας για πρωτιές κτλ; Δεν σε καταλαβαίνω. Έκανα παράθεση το μύνημα σου για να ρίξει και κανένας λίγο διάβασμα εδώ μέσα μην τα περιμένουμε όλα στο πιάτο.
Φιλικά
 
Δεν το κατάλαβα το ύφος σου ειλικρινά. Βλέπεις να γίνεται κανένας αγώνας δρόμου εδω μέσα; Μίλησε κανένας για πρωτιές κτλ; Δεν σε καταλαβαίνω. Έκανα παράθεση το μύνημα σου για να ρίξει και κανένας λίγο διάβασμα εδώ μέσα μην τα περιμένουμε όλα στο πιάτο.
Φιλικά

αν και το ποστ δεν ειναι ο καταλληλος χωρος, θελω να σου πω δεν ειχα κανενα υφος ειλικρινα. Ποιος ο λογος που εκανες παραθεση αυτα που ειπα αφου και το λινκ το εβαλες και εγω ειπα στα ελληνικα αυτα που ηξερα αφου ειπε δεν καταλαβε τι λεει...
συγνωμη αλλα εγω αυτο καταλαβα απο το μηνυμα σου...
 
Eυχαριστω παιδια ειλικρινα βοηθησατε ολοι πολυ, μαλλον αρσενικος ειναι εντελει.
θα βαλω φοτο της ουρας να μου πειτε και σεις την γνωμη σας.
 
Back
Top