Φροντίδα Ξέρετε κάποιον τρόπο να σταματώ το κράξιμο του παπαγάλο μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimkap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimkap

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας, γνωρίζετε κάποιο τρόπο να σταματώ το κράξιμο στον παπαγάλο μου;
συνήθως το κάνει για να του δώσω σημασία ή όταν φύγουμε το πρωί αλλά το κάνει και άσχετες φάσεις αρκετές φορές;
Το σκέπασμα δεν πιάνει γιατί συνεχίζει και το κάνει και σκεπασμένος ενω υπάρχει και το συνδιαστικό κράξιμο μαζί με πετάρισμα με τις φτερούγες του ώστε να πέσει το πανί... μιλάμε για μεγάλο αλήτη... :)
Το κράξιμο όπως πάει θα φέρει και κράξιμο από τους γείτονες αφού να φανταστείτε ότι από τον 3ο όροφο με κλειστά τα πάντα ακούγεται έξω από την είσοδο της πολυκατοικίας... 😱
 
Οι παπαγαλοι αμαζονιου ειναι γνωστο οτι εχουν δυνατη φωνη, οπως ολοι οι παπαγαλοι αλλωστε!
Οι γειτονες νομικα δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα!
Τωρα αν εσυ θελεις να τα εχεις καλα μαζι τους, χαρισε το παπαγαλο σε καποιον που δεν θα ενοχλειται
Να τον σκεπαζεις στην διαρκεια της ημερας ειναι κατι αφυσικο γι αυτον με αποτελεσμα, εκνευρισμος και πιο πολυ κραξιμο 😉
 
Εγώ όταν πάει να φωνάξει ασχολούμαι λίγο μαζί του με χαδιάκια ή παιχνιδάκια οπότε μετά σταματάει. Προσπάθησε με παιχνίδια ή δώστου την αγαπημένη του τροφή. Νομίζω πως έχει αποτέλεσμα
 
μεγαλοι αλητες παντως οι παπαγαλοι...
οσο για να τον δωσω που αναφερθηκε παραπανω, δεν παιζει... Ειναι ενας απο την οικογενεια μας πλεον... Τι να κανουμε...
απλα ρωτησα μηπως κανω κατι λαθος ή υπαρχει κατι που δεν γνωριζω...
 
Δυστηχως οι παπαγαλοι του Αμαζονιου εχουν αυτο το μειονεκτημα, ειναι λιγο φωνακλαδες, εν αντιθεση με αλλα ειδη [π.χ ζακο ] που ειναι πολυ πιο ησυχοι.
 
Εαν του δινεις σημασια οποτε φωναζει του δειχνεις ετσι και τον τροπο να τραβαει την προσοχη σου. Την ωρα που αρχιζει να φωναζει θα σου προτεινα να σηκωθεις και να βγεις απο το δωματιο και να κλεισεις την πορτα πισω σου και να την ξανανοιξεις μολις και μονο οταν σταματησει να φωναζει. Συντομα θα τοπιασει το νοημα. Εγω αυτο εκανα και κανω ακομη κατα διαστηματα με τον δικο μου οταν το παρατραβαει με τη φωνη και εχω καταφερει να κραταω το θορυβο σε αρκετα χαμηλα επιπεδα. Ασε που δεν ακουμε πλεον τα μεγαλα του desibels σε καθημερινη βαση. 😉
 
Back
Top