Γενικά Ξέρετε κάποιον χομπίστα που διαθέτει African grey Kongo;

euaggellos28

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2017
Μηνύματα
37
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπερα φιλοι μου.. Με.λένε Βαγγέλη και εδώ και παρα πολύ καιρό και μετα απο παρα πολύ ψάξιμο κατεληξα και εγώ και η γυναικα μου να πάρουμε ενα Παπαγάλο, πιο συγκεκριμένα, για εναν African grey Kongo.. Θα ήθελα να σας ρωτησω εαν έχετε κάποιον γνωστό σας χομπιστα που έχει κάποιον διαθέσιμο... Εψαξα σε εκτροφεία αλλά οι τιμες είναι υπερβολικές... Θεωρώ οτι γύρω στα 500-600€ παίρνεις ενα πολύ αξιόλογο πουλί και το κυριότερο μικρό σε ηλικία (4 έως 6 μηνών)... Μακάρι να μπορούσαμε να διαθεσουμε πιο πολλά αλλά δυστηχως ξέρετε πως είναι τα. Πράγματα στις μέρες μας... Υ. Γ ειχαμε για χρόνια πουλάκια όπως καναρίνια και για ενα μεγαλο τονικό διαστημα κοκατιλ τν Τίτο που μας πέθανε απο καρκίνο... Καταλήξαμε στον αφρικανικό γκρίζο κυρίως για την ικανοτητα του να μιλάει αλλά και για το "λογικό" της τιμής του στο ειδος του παντα, σας ευχαριστώ...
 
Εύχομαι σύντομα να βρείτε τον παπαγάλο που επιθυμείτε!
Αν θες κάνε επικοινωνία με τα παρακάτω εκτροφεία και αν δεν έχουν οι ίδιοι διαθέσιμο, που δεν το γνωρίζω, ίσως μπορούν να σου δώσουν πιο συγκεκριμένες πληροφορίες
http://www.tropicalbirdfarm.gr/Content/Index.asp
https://www.facebook.com/stam.pantel?ref=ts&fref=ts
# Banned#?fref=ts
 
Σε ευχαριστώ παρα πολύ... Θα επικοινωνησω και ελπίζω να πάρω θετική απάντηση..
 
Βαγγέλη με το καλο να βρείτε αυτό που ψάχνετε. Ζακό βρίσκεις με 800 ευρώ περίπου στην ηλικία που ψάχνεις. Σε καμια περίπτωση μην δελεαστείς απο την χαμηλή τιμή και πάρεις πολύ μωρό ούτε απογαλακτισμένο βίαια στους 3 μήνες (συνήθως κάνουν σχεδόν ένα εξάμηνο για να απογαλακτιστούν φυσιολογικά), είναι αρκετά ευαίσθητα πουλιά κι έχουν σχετικά αυξημένη θνησιμότητα ως μωρά.

Όμως πριν πάρετε το πουλί να αγοράσετε το κλουβί -αν είστε αποφασισμένοι- το οποίο έχει ένα σχετικά υψηλό κόστος επίσης. Μαζί με τροφή κι εξοπλισμό ίσως να ξεπεράσει τα 250-300 ευρώ ακόμη. Χρειάζεστε ένα μεγάλο κλουβί κατάλληλο για να φιλοξενήσει έναν γκρίζο κι όχι το μικρό τετράγωνο κλουβάκι (για κοκατίλ στην καλύτερη περίπτωση) μέσα στα οποία τους κρατάνε στα πετ σοπς.
 
Ευχαριστω φοιβο να σαι καλα.. Έχω ηδη εφοδιαστεί με κλουβί κατάλληλο για ζακο και με ολα τα παιχνίδια του, απλα. Θέλω να βρω ενα σωστό πουλί σε σωστή και λογική τιμή...
 
, απλα. Θέλω να βρω ενα σωστό πουλί σε σωστή και λογική τιμή...
Η λογικότητα μιας τιμής είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα. Ένας χομπίστας που έχει αφιερώσει χρόνο, χρήμα κι εχει βάλει την καρδιά του στο μεγάλωμα 3-4-10 μωρών το χρόνο, σεβόμενος τα πουλιά που μεγάλωσε δεν θα τα δώσει φθηνά. Παραλίγο να πουλήσω τα πουλιά που εξέθρεψα στο παρελθόν (2 όλα κι όλα) και δέχτηκα παζάρια, δέχτηκα να μειώσω τη χαμηλή τιμή που ζήτησα και το μόνο που δεν μετάνιωσα είναι που δεν τα πούλησα τελικά σχεδόν τσάμπα. Γνωρίζω άτομα που πλέον θα τους χάριζα τα πουλιά μου τα οποία μεγαλωσα σαν παιδιά μου, φθηνά πάντως δεν θα τα πουλούσα.

Το θέμα για εμένα είναι να είναι κάποιος τυχερός και να καταλάβει ποιο πουλί είναι μεγαλωμενο σωστά κι όχι να γλιτώσει 200 ευρώ. Η συντήρηση τους σε όλη τη ζωή τους έχει τέτοιο κόστος που στο σύνολο της τα 200 ευρώ φαντάζουν κυριολεκτικά ψίχουλα.
 
Η λογικότητα μιας τιμής είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα. Ένας χομπίστας που έχει αφιερώσει χρόνο, χρήμα κι εχει βάλει την καρδιά του στο μεγάλωμα 3-4-10 μωρών το χρόνο, σεβόμενος τα πουλιά που μεγάλωσε δεν θα τα δώσει φθηνά. Παραλίγο να πουλήσω τα πουλιά που εξέθρεψα στο παρελθόν (2 όλα κι όλα) και δέχτηκα παζάρια, δέχτηκα να μειώσω τη χαμηλή τιμή που ζήτησα και το μόνο που δεν μετάνιωσα είναι που δεν τα πούλησα τελικά σχεδόν τσάμπα. Γνωρίζω άτομα που πλέον θα τους χάριζα τα πουλιά μου τα οποία μεγαλωσα σαν παιδιά μου, φθηνά πάντως δεν θα τα πουλούσα.

Το θέμα για εμένα είναι να είναι κάποιος τυχερός και να καταλάβει ποιο πουλί είναι μεγαλωμενο σωστά κι όχι να γλιτώσει 200 ευρώ. Η συντήρηση τους σε όλη τη ζωή τους έχει τέτοιο κόστος που στο σύνολο της τα 200 ευρώ φαντάζουν κυριολεκτικά ψίχουλα.
Φιλαρακο μου καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που κες και το σέβομαι, απλα πρέπει νομιζω να συμβαδιζουμς.λίγο και με το τι γίνεται γύρω μας... Θεωρώ οτι τα 500-600€ που θέλω να σώσω για το φιλαρακο μου την σημερινή εποχή δεν είναι καθόλου λιγα...όπως και να χει ομως σέβομαι τους κοπους των αλλων και σε. Καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να τους προσβαλωωω
 
Φιλαρακο μου καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που κες και το σέβομαι, απλα πρέπει νομιζω να συμβαδιζουμς.λίγο και με το τι γίνεται γύρω μας... Θεωρώ οτι τα 500-600€ που θέλω να σώσω για το φιλαρακο μου την σημερινή εποχή δεν είναι καθόλου λιγα...όπως και να χει ομως σέβομαι τους κοπους των αλλων και σε. Καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να τους προσβαλωωω
*δωσω
 
Η λογικότητα μιας τιμής είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα. Ένας χομπίστας που έχει αφιερώσει χρόνο, χρήμα κι εχει βάλει την καρδιά του στο μεγάλωμα 3-4-10 μωρών το χρόνο, σεβόμενος τα πουλιά που μεγάλωσε δεν θα τα δώσει φθηνά. Παραλίγο να πουλήσω τα πουλιά που εξέθρεψα στο παρελθόν (2 όλα κι όλα) και δέχτηκα παζάρια, δέχτηκα να μειώσω τη χαμηλή τιμή που ζήτησα και το μόνο που δεν μετάνιωσα είναι που δεν τα πούλησα τελικά σχεδόν τσάμπα. Γνωρίζω άτομα που πλέον θα τους χάριζα τα πουλιά μου τα οποία μεγαλωσα σαν παιδιά μου, φθηνά πάντως δεν θα τα πουλούσα.

Το θέμα για εμένα είναι να είναι κάποιος τυχερός και να καταλάβει ποιο πουλί είναι μεγαλωμενο σωστά κι όχι να γλιτώσει 200 ευρώ. Η συντήρηση τους σε όλη τη ζωή τους έχει τέτοιο κόστος που στο σύνολο της τα 200 ευρώ φαντάζουν κυριολεκτικά ψίχουλα.
Θελω να πιστευω πως τωρα δεν θα εχεις μετανιωσει που δεν τα εδωσες ακομα και αν σου εδιναν παραπανω! τετοια πουλια σιχνουν ψευτικα! Εχειςφυσικα επενδισεις ψυχη για να εχεις τετοιο αποτελεσμα και μεις να αρωστενουμε με τις φωτο που βαζεις ακομα και τωρα που λες οτι προτημουσες να τα χαρισεις εγω σου προτηνω ανταλαγη! Κσι για τα δυο σου δινω την πεθερα μου και τη γυναικα μου! Εισαι για ανταλαγη! Χα χα χα :) 😉
 
Back
Top