Διατροφή Ξέρετε την τροφή Manitoba για Budgie;

Έχω χρησιμοποιήσει μείγματα της συγκεκριμένης εταιρείας για κοκατιλ και παραδείσια και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Για Μπάτζι δεν έχω πάρει ποτέ αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι το ίδιο καλή.
 
Στην αρχή έπαιρνα της Versele Laga που είχε μέσα και φρούτα που δεν τρώγανε ποτέ και γύρισα σε αυτή την τροφή και είμαι πολύ ευχαριστημένη κι εγώ και τα μικρά μου και από άποψη ποιότητας αλλά και τιμής :)
Επίσης μου αρέσουν οι κροκετούλες νέκταρ που έχει μέσα γιατί τις τρώνε, οπότε ίσως αυτό με βοήθησει να τους δοκιμάσω και τα pellets αργότερα :)
 
@ilie mp τυχαίνει να ξέρεις ή αναφέρει πάνω η συσκευασία τι ακριβώς είναι το Nectar Manitoba?

Κάποια στιγμή κοιταγα το αντίστοιχο μείγμα για καναρίνια που εμπεριέχει το ίδιο πρόσθετο και να σου πω την αλήθεια "κιοτεψα"...
 
@ilie mp τυχαίνει να ξέρεις ή αναφέρει πάνω η συσκευασία τι ακριβώς είναι το Nectar Manitoba?

Κάποια στιγμή κοιταγα το αντίστοιχο μείγμα για καναρίνια που εμπεριέχει το ίδιο πρόσθετο και να σου πω την αλήθεια "κιοτεψα"...

Το νέκταρ από ότι ξέρω είναι αυτό που παίρνουν οι μέλισσες απο τα λουλούδια για να το πάνε στην κυψέλη.
Το Βικιπαίδεια γράφει αυτό:
"Βρίσκεται στο βάθος της στεφάνης των λουλουδιών κι αποτελεί υγρό βλεννώδες, πλούσιο σε σάκχαρα κι άλλους υδατάνθρακες. Συντελεί στη γονιμοποίηση του λουλουδιού γιατί, αναζητώντας το οι μέλισσες και τ' άλλα έντομα, γεμίζουν με γύρη και τη μεταφέρουν στους υπέρους των λουλουδιών."

Απλά από ότι κατάλαβα το έχουν κάνει σε μορφή κροκέτας!
 
τι ακριβώς είναι το Nectar Manitoba?
Σύνθεση της τροφης ειναι:
Πλήρης Τροφή - Μείγμα για παπαγαλάκια. Σύνθεση: Σπόροι, Ιαπωνικό millet ( 10%), ιχνοστοιχεία, αυγά. Εμπλουτισμένο με εκχύλισμα θρεπτικών ουσιών μεγάλης βιολογικής άξιας (ΝectarManitoba).

Βάση της περιγραφής δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με το κανονικό νέκταρ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωστή παρατήρηση.
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να το ψάξω γιατί το θεωρούσα αυτονόητο.
Όχι ότι με πειράζει βέβαια.
Είναι συμπλήρωμα διατροφής με την μορφή κροκέτας (pellets).

ΣΥΜΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ NECTAR MANITOBA1kg

Aναλυτικά συστατικά: Ακατέργαστη πρωτεΐνη 22,0%, ακατέργαστες λιπαρές ουσίες 7,5%, ακατέργαστες ίνες 2,2%, υγρασία 10,0%, ακατέργαστη τέφρα 4,8%, 0,9% ασβέστιο, φώσφορο 0,4%

Βρήκα και αυτό εδώ που τα γράφει αναλυτικά
thepro.sg/products/copy-of-manitoba-pellets-unico-2kg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα τελευταία 4 περίπου έτη χρησιμοποιώ το ίδιο προϊόν με "νέκταρ" για καναρίνια. Φαίνεται ότι τα περισσότερα το τιμούν δεόντως. Είχα κι ο ίδιος προβληματιστεί περί τίνος πρόκειται και ομολογουμένως η σύστασή του φαίνεται μεν ελκυστική αλλά την προέλευση των συστατικών από τα οποία αποτελείται δεν μας τη γράφει κάπου συγκεκριμένα και φυσικά δεν μπορούμε να την ξέρουμε, οπότε δεν θέλω να υπερθερματίσω σχετικά, αλλά μπορώ να πω ότι τουλάχιστον φαίνεται ότι στα 4 χρόνια τα καναρίνια μου δεν έπαθαν τίποτα και ίσως να είναι ασφαλές και για περισσότερα χρόνια.
 
Γιαννη αυτο το νεκταρ φαινεται καπου στην τροφη των καναρινιων, ειναι δηλαδη σε μορφη τυπου κρακερακι;
 
Γιαννη αυτο το νεκταρ φαινεται καπου στην τροφη των καναρινιων, ειναι δηλαδη σε μορφη τυπου κρακερακι;
Είναι σαν κίτρινες μπιλίτσες και από τα καναρίνια μου, ένα από όλα δεν το τρώει με την καμία, όμως όταν έχω νεοσσούς το τρώει μάλλον για να το ταΐσει στα παιδιά του (είναι αρσενικός)
 
Είναι σαν κίτρινες μπιλίτσες και από τα καναρίνια μου, ένα από όλα δεν το τρώει με την καμία, όμως όταν έχω νεοσσούς το τρώει μάλλον για να το ταΐσει στα παιδιά του (είναι αρσενικός)


ειναι θετικο τουλαχιστον που ειναι ξεχωριστα οποτε εχουν την επιλογη αν θα το φανε ή οχι και δεν ειναι "ενσωματομενο" με καποιον τροπο στους σπορους
 
Back
Top