Αναπαραγωγή Ξαναγυρισα το κλουβι στην αρχική του θέση, έκανα λάθος;

spirtoulis

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
54
Πόλη
Περιστέρι
Το πρωί γύρισα το κλουβί ώστε η φωλιά να είναι προς τον τοίχο να μην την ενοχλούμε. Είδα όμως ότι δεν καθόταν κι έκοβε κι άλλα χαρτια και το ξαναγλυρισα στην αρχική του θέση και πήγε και κάθησε.
Λέτε να υπάρχει πρόβλημα, γιατί κοντά στο κλουβί είναι ο νεροχύτης και πιγαινουμε συχνά και το κλουβί δίπλα και κάτω!
 
Το κλουβί το έχετε στο πάτωμα; Δεν είναι η κατάλληλη θέση για κλουβί το πάτωμα διότι τα πουλιά θα τρομάζουν... 😉 και αυτή την περίοδο χρειάζονται ησυχία και όχι στρες! 😉
 
Η Αναστασία έχει δίκιο στην παρατηρησή της.

Αλλά αφού είναι έτσι η περίπτωση τώρα άστα ώς έχει για αυτή τη γέννα.
Λογικά τα πουλιά θα έχουν συνηθίσει και δε θα σας φοβόντε.
Προσοχή όμως να μην πέφτουν διάφορα επάνω στο κλουβί και όποτε πλησιάζετε κοντά να πηγαίνετε με ήρεμες κινίσεις.
ΜΗ το σκεπάσεις με τιποτα απο πάνω και τους μειώσεις το φώς. Επίσης να τα αφήσεις όπως ήταν η αρχική τους θέση.

Για την επόμενη γέννα να βρείς ένα ήρεμο και φωτεινό μέρος να τα βάλεις και ας καθυστερήσουν λίγο. Θα είναι πιο ασφαλής και τα πουλιά πιο ήρεμα.

Αντε να δούμε θα βγεί κανα μικρό με τόσες περιπέτειες.
 
Όταν πλησιάζεις κοντα στο κλουβί λογικό είναι να φοβούνται.
Αλλά θα προσπαθήσουμε να μην τα ενοχλούμε. Ελπίζω να έχω καποια επιτυχή γέννα!
 
κοίταξε να δεις για να αποφασίσει να κάνει την φωλιά εκει σημάνει ότι νιώθει ασφαλής. Προσπάθησε να μην την ενοχλείς και όλα θα πάνε καλά.
 
καλυτερο ειναι γενικα τα κλουβια να μην ειναι χαμηλα
 
είναι στο ζευγάρι παιδιά πιστεύω... Εμένα και κάτω τα έχω και στο σαλόνι είναι και τηλεόραση μαζί τους κοιτώ μ, ερικές φορές... Είναι πολύ ήσυχη η θηλυκιά μου άλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε... Μέσα στο κλουβί να βάλω το χέρι μου και δίπλα στη φωλιά να της κουνώ τοπ δάχτυλο δεν σηκώνεται σα να ναι βιδωμένη μέσα μου χει κάνει εντύπωση αυτό το ζευγάρι μου!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top