Ασθένειες Ξαπλωμένο αρσενικό στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, πριν λίγο είδα το αρσενικό μου να έχει ξαπλώσει (όπως κάθεται η παπια στο νερό) στο κλουβί, κάτω απ τη φωλιά. Πρόκειτε για εξάντληση επειδή ταίζει και τη θηλυκια που επωάζει ή κατι άλλο; Δεν έχει σημάδια ασθένειας.
 
Πρόκειτε για εξάντληση επειδή ταίζει και τη θηλυκια που επωάζει ή κατι άλλο;

Έχοντας διαβάσει τον "ρόλο του αρσενικού στην αναπαραγωγή" από τον @misalouris , εκεί θα πήγαινε κι εμένα το μυαλό μου.

Δεν είναι λίγες οι φορές που τον βλέπουμε να κάθεται αποκαμωμένος ή φουσκωμένος

Έχε όμως τον νου σου και περίμενε κι άλλες απόψεις Νεκτάριε.
 
Θα τολμήσω να πω πως έκανε ηλιοθεραπεία. Έτσι κάνουν, κάθονται κάτω ακίνητα (σχεδόν σαν νεκρά) ανοίγουν λίγο τις φτερούγες και απολαμβάνουν τον ήλιο. Όταν το πλησιάσες ανέβηκε πάλι στο κλαδί; Χτυπούσε εκείνη την στιγμή το κλουβί ο ήλιος;
 
Πιστεύω πως ξεκουράζεται εφόσον δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα...
Ο αρσενικός μου παπαγάλος, πάει και κάθεται στη φωλιά με τη θηλυκιά μαζί σαν να κλωσσάει και αυτός...
Αν όμως, συνεχίσει να το κάνει συνέχεια, θα πρέπει να το κοιτάξεις...

Θα τολμήσω να πω πως έκανε ηλιοθεραπεία. Έτσι κάνουν, κάθονται κάτω ακίνητα (σχεδόν σαν νεκρά) ανοίγουν λίγο τις φτερούγες και απολαμβάνουν τον ήλιο. Όταν το πλησιάσες ανέβηκε πάλι στο κλαδί; Χτυπούσε εκείνη την στιγμή το κλουβί ο ήλιος;
Άμα ήταν αυτό, δεν θα το έκανε πανω στην πατήθρα; Με ανοιχτά τα φτερά του;
 
Σε ένα λεπτό απ όταν το είδα σηκώθηκε και πήγε στην πατηθρα και τιτιβιζε. Μικρά δεν έχει. Ξαπλώνει και στην πατηθρα βέβαια. Μπάνιο κάνει κανονικά. Το κλουβί δεν το χτυπούσε ο ήλιος αν και είναι σε μπαλκόνι
 
Άμα ήταν αυτό, δεν θα το έκανε πανω στην πατήθρα; Με ανοιχτά τα φτερά του;
Όχι κάτω το κάνουν. Ξαπλώνουν και λιαζονται. Τουλάχιστον τα δικά μου. Αν και από ότι έχω διαβάσει αυτό γίνεται και στα περισσότερα πουλιά.
 
Με δεδομένη την μειωμένη "απασχόληση" μόνο χάριν γούστου ή κάποιας μορφής απόλαυσης το κάνει...
Είχα και έχω καναρίνια που κάθονται στη σχάρα και κρεμούν τα πόδια ή πατούν στο ταψάκι απλά και μόνο γιατί τους αρέσει...
 
Αυτό είναι κάπως ανησυχητικό. Το έκανε και πριν;
Μόνο απ τη στιγμή που άρχισε να κλωσσα η κανάρα και όχι συνέχεια. Βέβαια επειδή το ακούω να κελαηδάει που και που, τρώει κάνει μπάνιο κτλ δεν έδωσα σημασία αλλά απ τη στιγμή που ετοιμάστηκε η φωλιά, μου φάνηκε σαν να "έριξε λίγο τους ρυθμούς του" όσον αφορά την κινητικότητα του.
 
Σε κάθε περίπτωση το κελάηδημα είναι καλή ένδειξη. Η σταθερότητά του πως είναι;
Τι σημαίνει σταθερότητα; Αν πατάει σταθερά στην πατηθρα χωρίς να πέφτει κάτω;
 
Δεν παρουζιάζει κάποιο τρέμουλο όταν στέκεται στις ταΐστρες, στις πατήθρες, στο πάτωμα, στη φωλιά.
Μένει σταθερό όταν προσγειώνεται στο σημείο που έχει επιλέξει.
Μήπως είναι κάποιος μικροτραυματισμός σε κάποιο πόδι που δεν φαίνεται, αλλά τον ενοχλεί;
 
Για να πω την αλήθεια εχει υπερβολικά μεγάλα νύχια αλλά επειδή δεν τα έκοψα στην ώρα τους, λόγω των αυγών τα αφησα. Σταθερό μένει, τρέμουλο μέχρι τώρα δεν παρατειρησα. Παρατειρω όμως ένα φούσκωμα και ξεφούσκωμα των πουπουλων, που ίσως ωφειλεται στο μπάνιο που έκανε πριν
 
Για να πω την αλήθεια εχει υπερβολικά μεγάλα νύχια αλλά επειδή δεν τα έκοψα στην ώρα τους, λόγω των αυγών τα αφησα
Έπρεπε να τα κόψεις προτού την αναπαραγωγή...🙂
 
Αν δεν είναι κάποια "παράξενη απόλαυση" τότε μπορεί να οφείλεται σε κάποιο μικροτραυματισμό ή πόσο σε κάποιο εσωτερικό όργανο...
Ας αφήσουμε τις ώρες να περάσουν και βλέποντας από τις εξελίξεις και την ενημέρωση... Θα κάνουμε.
 
Back
Top